Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
O evoultie dar nu una rentabila sau eficienta pentru romania.
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Este eficienta pentru Romania. Eu folosesc dreapta a 6-a des cand ies in afara orasului. Discutia este mai ampla, oricum, pentru motorul de 1.7 treapta a 6-a este utila. De la 120 km/h toarce motorul in viteza a 6- a. Despre rehabilitate, ce sa zic, nu cred ca s-au facut sondaje referitor la rata de intoarcere in service, etc. E ca si cand ai spune: de ce sa imi iau cu geamuri electrice, oricum iarna le tin inchise ca e frig, iar vara tot inchise ca am AC.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Asta este, nu s-au facut sondaje, dar sunt destui cu cutia M32 ce au bube la rulmenti si paguba nici decum ieftina comparativ cu cutiile de viteze in 5 trepte care aaaaaaaaaa sunt 0 (excludem busirea de sincroane)?...
Tu cand iesi din oras mergi cu 120 km/h. Te prinde radarul si te arde la orice ora, ai depasit deja limita de viteza cu 20 de km/h...
PS: sunt curios cat poti merge cu 120 de km/h pe e-urile sau dn-urile din romania...
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Este parerea ta, eu sper ca initiatorul topicului sa aleaga bine pentru el. Il sfatuiesc sa dea o tura cu 2 masini, una cu 5, alta cu 6 trepte, sa vada cum urca in ture fiecare, sa ii dea in reprize pana la o viteza. Adu-ti aminte, cand s-au pus pe Dacia cutii in 5 trepte. Toti voiam Dacia cu 5 viteze, era altceva. Asta e parerea mea, tu spuneai undeva ca urmatoarea ta masina va fi probabil o Astra G, eu sper sa imi cumpar o Astra J sau K, amandoi avand acum Astra H. Apropos de amenzi de viteza, in 22 de ani cred ca doar 2 amenzi de viteza am dat.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Trecerea la cutia de viteze in 6 trepte este o evolutie. Spre asta tindem, nu-i asa?

Sigur ca spre asta tindem Dar trebuie sa vina la pachet cu ceva autostrazi pe RO.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ca si fiabilitate astra g este peste astra h... dar moda asta vad ca este in continua crestere, motoarele mai vechi sunt mai rezistente. Nu au atata electronica si e destul ce am zis aici.
Eu pana acum nu am auzit nicio cutie in 5 trepte sa puste rulmentii cum pusca in cutia in 6 trepte.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Astra G are pe modelele 1.7DTi/1.7CDTi ECO cutia F17+WR.V1 in 5 trepte, care e mai lunga (treptele 4,5).
Nu cred ca gresesc cand spun ca cu ea la 3.000rpm ai 140km/h (pentru mine ar fi suficient).
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu as prefera o cutie cu 6 trepte, dar nu sunt dispus sa platesc extra pentru asta (prin pret mai mare de achizitie sau probabilitate mai mare de reparatii costisitoare).
Deci mi-ar place, dar nu pe banii mei Smile
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu am cutia cu 6 trepte diferenta e ca are rapoarte mai scurte, in schimb cumnatul meu are cutia cu 5 trepte pe un gtc are cam acelasi numar de rpm in treapta 5 cum am eu in treapta 6 concluzia o trageti singur.....
  • Mirel Timisoara

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Buna. Eu am 1,7cdti Ecoflex, Z17DTJ, are rapoarte mai lungi?
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
La 3000 rpm,ai 130 km/h,asta la astra g 1.7dti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR