Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • xyz_ionut

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Movano
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Fraților...in cartea tehnica am trei mãrimi de anvelope:195/65/15---205/55/15----235/45/17. Pe 16 nimic.menționez ca mașinã are jante originale pe 16.este o eroare fãcutã de cei de la rar? Are cineva trecut in carte si o mãrime pe 16?
Skip ads

  • danilitvin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
225/55/16 sunt trecute la mine in talon..daca pui 205/55/16 sunt prea joase masina e prea grea o sa iti apara galme ....
  • xyz_ionut

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Movano
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
205 fata de 225 sunt doar mai puțin late....in rest înãlțimea de 55 este identica..are cineva 205/55/16?
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Aici este de mentionat ca indiferent de dimensiunea anvelopelor cumparati ceva cu indice de incarcare peste 91 deoarece masina e grea si imediat ajungi la 2 tone cu incarcatura (persoane +bagaje) si astfel previi formarea galmelor sau sa strambi cauciucurile
Skip ads

  • Michangel

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2011

  • Mesaj Privat
xyz_ionut a scris:205 fata de 225 sunt doar mai puțin late....in rest înãlțimea de 55 este identica..are cineva 205/55/16?

Asa crezi tu, doar ca gresesti. Inaltimea de 55 nu inseamna ca sunt anvelope identice. Indicele de inaltime se calculeaza in procente fata de latime, adica 55%din225, fata de 55%din205. Pricepusi acum ca anvelopele 225/55/16 pe langa faptul ca sunt mai late sunt si mai inalte decat 205/55/16 ?

Am avut eu 205/55/16 pe Omega, arata si ca dracu ca aspect si merge si ca dracu in diferite situatii de incarcare. Dupa 2 zile le-am dat jos si am pus dimensiunea standard din carte, adica 225/55/16. Stiu ca se gasesc mai greu si sunt implicit mai scumpe dar alea sunt ce trebuie pentru masina.
  • xyz_ionut

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Movano
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu de ce nu am in carte nici o dimensiune pe 16? Am pe 15 si pe 17...sa rãmân la jantele pe 16 pe care le am pe mașinã? Dca ma oprește ARR-ul e bai?
  • xyz_ionut

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Movano
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ma intereseazã daca știe cineva care sunt dimensiunile standard la aceasta mașinã astfel încât daca ma oprește ARR-ul sa fie ok.nu îmi este clar de ce nu am in carte dimensiunile pe 16......
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ARR-ul nu are treaba cu tine.
RAR-ul are treaba si da, daca nu ai in carte posibil sa ai probleme...
Dar slabe sanse sa spuna cineva ceva ca ai 16 pe ditamai balena..

Cat despre partea de ce nu ai, simplu.
Ai adus tu masina de afara? sau ai cumparat-o de aici?
Daca ai adus-o tu, nu au adus adeverinta.
Daca au cumparat-o, ala nu a adus adeverinta la rar..
Sau variante cu dimensiunile astea a venit masina de unde a fost cumparata...
Skip ads

  • xyz_ionut

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Movano
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mulțam fain de rãspuns...
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Michangel a scris:
xyz_ionut a scris:205 fata de 225 sunt doar mai puțin late....in rest înãlțimea de 55 este identica..are cineva 205/55/16?

Asa crezi tu, doar ca gresesti. Inaltimea de 55 nu inseamna ca sunt anvelope identice. Indicele de inaltime se calculeaza in procente fata de latime, adica 55%din225, fata de 55%din205. Pricepusi acum ca anvelopele 225/55/16 pe langa faptul ca sunt mai late sunt si mai inalte decat 205/55/16 ?

Am avut eu 205/55/16 pe Omega, arata si ca dracu ca aspect si merge si ca dracu in diferite situatii de incarcare. Dupa 2 zile le-am dat jos si am pus dimensiunea standard din carte, adica 225/55/16. Stiu ca se gasesc mai greu si sunt implicit mai scumpe dar alea sunt ce trebuie pentru masina.
confirm si eu cele spuse de colegul Michangel. eu am avut pe ea 195/65/15 iarna si dupa 1 an desi erau noi ( Barum polaris 2 ) au inceput sa apara galme, am pus 205/55/16 continental la fel... anul trecut am luat de la un coleg de forum 225/55/16 Michelin... altceva ! sa gasesti si unele ranforsate ( lateralele intarite) sta exceptional pe curbe.
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Dacã vrei sã știi eu am 225/55/16 și acum ...100 de ani când am înmatriculat-o nu mi-a dat RAR pânã nu am avut o hârtie dedicatã(de la reprezentanța Opel Arad circa 100 de lei) din care sã reiasã cã am acest drept deși în cartea mașinii erau o grãmadã de combinații dar fãrã nici o valoare la RAR.Deci chiar am trecut prin asta și din astea am și acum dar sunt în deplinã legalitate!
Despre partea de iarnã și eu am 195/65/15 dar cum tot recomand colegilor eu nu-mi bat joc și pun lucru de calitate,am fãcut un efort acum câțiva ani și am luat Michelin de iarnã(noi) și nu au absolut nimic și chiar merg la schi de 2-3 ori pe an(adicã merg pe frig și zãpadã) și nu au nimic și dacã vrei îți pun și poze cu ele dacã nu crezi(n-o sã pun stați liniștiți)
  • danilitvin

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
la mine in talon e trecut 195/65/15 225/55/16 si inca unele pe 17 nu mai retin .. oricum masina e cumparata din romania de noua ... anevelopele care se pun pe 16 au dimensiunea 225/55/16 restul e can can Smile
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sal
se pot monta inclusiv de 19!problema e ca trebuie sa ai si suspensie sport pe masina si evident drumuri!eu am avut rondell de 18,
235/45/18 al hannkok,3 sezoane ,si tot odata in fiecare an am dat bani si pentru reparatie adica se ovalizeaza din cauza gropilor din RO si da...a aparut "balc"pe una din ele din cauza ca am prins o piatra concasata care a lezat intaritura cauciucului
pot sa va dau un sfat asemenea jante si cauciucuri nu sunt facute pentru drumurile din romania ma erfer la cele de 18-19-si restul..am dat o caruta de bani pe cauciucuri si inafara de faptul ca masina primeste un oarecare aspect si sta mai stabila la un drum lung pe autobanda..sincer numai dezavantaje ai..
consum mare,riscul de a le distrugi foarte mare,daca ai suspensie standard ati vei distruge tot..inclusiv capeti de bara,bielete si tot!
  • xyz_ionut

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Movano
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am fost la rar sa întreb de ce nu am si pe 16.mi-a rãspuns ca astea sunt cele standard.este f.curios.cred ca le vând pe astea de 16 si îmi iau pe 15...știe cineva cum se comporta mașinã cu 205.65.15? Pe astea le a m in carte
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Aia de RAR au ras de tine...
Eu am in carte 17 pe vectra b Smile) si tu ai 15 pe omega?...
  • xyz_ionut

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Movano
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu pe 17...dar nu vreau sa pun...am trei dimensiuni in carte:195/65/15---205/65/15------235/45/17.problema mea este ca eu am jante pe 16 pe mașinã(așa am luat-o) -proprietarul anterior ce a adus mașinã in 2009 așa a cumparat-o din germania....sunt nevoit sa trec la jante pe 15.pãcat caci jantele sunt f.frumoase...poate gãsesc sa fac schimb.,..
  • mangeorge84

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Omega 1995 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Am facut si eu o recarosare pentru Omega B si in noua carte mi s-au trecut doar dimensiunile pe 15 ! Pe un site de profil din germania am vazut ca sunt compatibile cu aceasta balena dimensiuni de la 15" pana la 18', atata doar ca RAR-ul nostru comunist nu are baza de date complecta (credeam eu), pana am sunat personal la Reprezentanta Opel, am dar seria de motor si de sasiu si mi s-a confirmat ca ptr Opel Omega X 20SE, OPEL ARE IN BAZA DE DATE OFOCIALA 195/65/16; 205/65/15 SI 225/55/16, IAR DACA rar NU ARE IN BAZA DE DATE TOATE ACESTE DIMENSIUNI PREGATITE PTR TRECERE IN CAREA AUTOVEHICOLULUI, IN 116 LEI SE OBTINE O HARTIE DE LA ACESTIA (REPREZENTANTA), CU CARE MERGI LA RAR SA TI LE TREACA IN CARETEA MASINII si gata! Smile
  • vuktm

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Austria
  • Masina: Omega 2000 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Aici ai jantele care s-au montat din fabricã pe Omega, prefacelift si facelift.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR