Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Livian liv

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2014

  • Mesaj Privat
salut, am si eu o intrebare. am un opel vectra b 1,6 benzina si vreau sa ii schimb toba cu una la mana a2a, problema e ca nu prea gasesc pt motor pe benzina, as vrea sa stiu daca iau de la una cu motor pe motorina se potriveste? Smile
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
M-am gandit si eu sa pun de benzinar pe diesel dar n-am primit un raspuns exact. Trebuie sa te uiti ce prindere este intre toba finala si intermediara. Cert e ca filtrele din interiorul tobei sunt diferite.
  • Livian liv

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2014

  • Mesaj Privat
pai eu as vrea sa o schimb cu totul si intermediara si finala ca sunt terminate ambele
  • Augustin73

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2014

  • Mesaj Privat
eu mi am pus de diesel toba finala la o vectra c de vreo 6 luni si e ok
  • andreiviciu

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceasi problema....acum 2 ani am pus finala de dacie 1310 noua si a mers iar acum am vazut ca s-a dus si intermediara ,oricum finala era praf am zis sa pun original sh
Am pus Intermediara de benzina 1.6 si finala de 1.7dti .
Toba de diesel are gaurile pentru surub mai mari si le-a mai \largit si s-a potrivit perfect..deci toata prinderea de la toba este mai mare ( poti sa masori dintr-un capat intr-altul)..Daca mergi la un ateleier de tobe trebuie sa iti faca daca vor ca se poate!
Dar mare atentie sa fie aceasi prindere ca sunt mai multe fie ca e de diesel fie benzina ...eu am avut clasic si 2 suruburi prinse intre ele
Ca estetic sa iti dai seama .....capatul de la toba finala de diesel (NU prinderea) este orientata in jos iar la benzina este dreapta
In rest diametrul tobei, capatatul este mai mare la diesel deci automat respira mai bine si trage mai bine

Daca am gresit cu ceva,sa ma corecteze.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR