Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • AGtx

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Buna seara.Am si eu o problema cu firul negru de sub bricheta.Pe el aveam legat in mod normal cablul de la subwoofer de remote.Acum..s ar putea sa fi facut la el un scurt..si nu imi mai vine curent pe el.Ce ar putea fi?E vreo siguranta?


MODEL: Opel Astra H 2010
MOTOR: 1.7 cdti ecoflex
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
poti incepe cu verificarea sigurantei, numarul sigurantei o gasesti in manualul de utilizare al masinii
  • AGtx

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Am verificat siguranta din fata(de sub capota) nu e arsa.Cum
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
mai ai inca una in spate
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
"Firul negru de sub bricheta", te referi la firul negru din mufa care alimenteaza priza de bricheta?
Daca este asa, atunci acel fir este alimentarea becului de la priza de bricheta si ar trebui sa aiba tensiune pe el +12V, in momentul in care pui contactul.
Pentru a-ti indica exact siguranta, ar trebui sa ne spui daca ai REC sau nu.
Daca nu ai REC, siguranta este in UEC si este FE33 de 5A, si treaba este mai serioasa, pentru ca daca este arsa nu ai nici becuri pentru mersul inapoi, nici stergatorul pe spate(daca ai), nici comenzile de pe usa soferului si ... mai multe.
Daca ai REC, atunci siguranta este FR18 de 5A din REC si ai probleme si cu scaunele incalzite, luminile din bord, lumini din consola centrala si cred ca si cu comutatorul de la pedala de ambreaj (daca ai).
Cine oare ar lua "remote" pentru pocnitori (subwoofer), de pe asa ceva?! pfff....
  • AGtx

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Am becuri pentru mers inapoi.Merge si stergatorul si comenzile de la usa.Luminile din bord imi merg.Am verificat sigurantele din fata si spate de la bricheta si nu sunt arse
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Poate acel fir e in scurt, recomand sa il elimini si sa revii la configuratia originala a brichetei. Scoti borna de la baterie si verifici sigurantele enumerate de Sebage mai sus. Pui borna si ne zici rezultatul.

P.S. eu nu inteleg pe care fir te-ai legat, la mine bricheta are plus permanent, nu e trecuta prin contact. Ce nu iti merge, bricheta sau becul de la bricheta?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Firul negru, alimenteaza cu +12V, becul prizei de bricheta, odata cu punerea contactului. Daca se aprinde acel bec (sau daca becul este ars ... se masoara tensiunea fațã de masã/gnd), cand pui contactul, inseamna ca totul este in regula, pana acolo si deci, s-a stricat ceva pe la improvizatia voastra spre amplificator.
Eu tot nu pot sa inteleg astfel de improvizatii. Bine, eu nu inteleg nici rolul "pocnitorilor", dar asta deja este o chestie subiectiva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR