Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • razvan0311

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut, o sa incerc sa descriu problema mea mai jos, iar la final voi atasa si codurile de eroare citite acum 5 minute.

Astazi am vrut sa plec cu masina, toate bune si frumoase pana la colt cand s-a aprins martorul masina cu cheie in bord si efectiv a inceput sa mearga cu 10km/h, pedala de acceleratie fiind ca si inexistenta.Ce ar putea fi? In iarna am avut o problema cu vitezometrul, pe loc ( fara sa turez masina ) crestea pana pe la 6-70km/h fluctua un pic, cadea si apoi o lua de la capat. Am citit ca ar fi de la frig + lichidul de parbriz care a patruns unde nu trebuie... Vazand ca a doua zi totul este in regula am crezut ca asta a fost si totul este ok, acum ma gandesc ca poate avea legatura; mentionez ca nu s-a mai intamplat asta de atunci. Multumesc!

Coduri eroare:

P1120 - Accelerator Pedal Position Sensor 1 and 2 Signal Incorrect Ratio (52) - Not present
P1122 - Accelerator Pedal Position Sensor 1 and 2 Signal Incorrect Ratio (52) - Not present
P0500 - Vehicle Speed Signal Range/Performance (74) - Not present

C0035 - Front Left Wheel Speed Sensor Malfunction (0A) - Not present
C0035 - Front Left Wheel Speed Sensor Malfunction (00) - Not present
C0035 - Front Left Wheel Speed Sensor Range/Performance (0F) - Not present
C0242 - Engine Torque Request Signal Range/Performance (71) - Not present
C0237 - Accelerator Pedal Position Sensor Incorrect Signal (71) - Not present

U2105 - CAN-Bus no Communication with ECM (Engine Control Module) (00) - Not present
U2140 - Invalid Data from UEC (Underhood Electrical Centre) (71) - Present

Mentionez ca toate sunt coduri aparute de curand ( la ultima verificare totul a fost curat ).
  • insignia

  • Mesaje scrise: 724
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Signum 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Problema este pe uec..Mai sterge o data codurile si vezi ce mai persista....daca raman primele 2 atunci trebuie reparat sau inlocuit uec
  • mishu33

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2014

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu masina cu cheita + martor esp si primele 3 coduri+ asta daca imi amintesc bine C0242 - Engine Torque Request Signal Range/Performance (71) - Not present , problema a fost la pedala de acceleratie am luat una de la dezmembrari a costat undeva la 150 - 200 ron si problema sa rezolvat.
  • adi76

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vezi sa nu fie electrovalva de la Turbo, are aceleasi simptome, te limiteaza in turatie, nu mai treci de 3000 si iti apare martorul cu cheita.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR