Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • MADANDI

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005 16zxe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Buna seara,
am o mica problema. De cateva saptamani vad ca becu de frana dreapta are o intensitate luminoasa redusa in comparatie cu cel de pe stanga. ieri pun alt bec si tot asa face, si cand iau jos mufa care se conecteaza de panou de becuri vad asta:

Pini de pe panou iam dat cu smirgel, si am si adunat clema de pe steker. acu merge perfect.
intrebarea mea este oare pot lua foc din cauza asta? un stecker pot comanda oare undeva? cum se monteaza un asemenea stecker sau sunt capsate
Skip ads

  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
exact aceeasi problema am avut`o si eu , nu stiu de la ce apare. insa eu am rezolvat in sensu ca am scos firu , am renuntat la steckeru ala si am pus altu. probabil ca avea contact imperfect si din cauza asta a facut chestia aia. cu putin efort desfaci si mufa , dar poti sa iei alta din dezmembrari
  • MADANDI

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005 16zxe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
o sa caut o mufa de la dezmembrari. dar acuma ca e oprita masina in parcare, poate lua foc? sau nu este curent in stop daca e oprit tot. sa ma duc iau bornele de la baterie?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu este alimentat nimic.
curent vine pe fire doar cand trebuie sa se aprinda vreun bec.
o sa ai eroare daca pui contactul.
Skip ads

  • MADANDI

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005 16zxe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
buna seara,
Am facut rost de o mufa de la dezmembrari. Problema este ca nu se poate desface e capsata. Cum sa ma leg de instalatia masini ? Este vreo varianta de stekere mama tata cu mai multi pini, sau ce sa fac? Si daca stie cineva vin cu rugamintea sa mi spuna cum se cheama si unde as gasi
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai e simplu. tai cablurile care se duc la mufa ta cea veche( cam la 4-5 cm de mufa sau mai putin ca oricum o arunci ) si o pui pe cea noua. daca e aceeasi mufa firele o sa aiba aceeasi culoare deci e usor de potrivit. iti recomand sa folosesti un pistol de lipit sau o statie de lipit(aia cu varf ascutit) sa fixezi legaturile bine. si ca sa izolezi recomand coliere care se strang la caldura(nu stiu cum se numesc) - asta e metoda mai profesionista.

mai romaneasca: unesti firele prin rasucire si apoi cu banda izolatoare pe fiecare legatura.

oricum ar fi trebuie sa cureti contactele de pe plasticul ala unde vine introdusa mufa. ca sa nu mai ai probleme pe viitor curata-le cu ceva abraziv( din poza pare a fi ceva pe contacte ) si apoi cu putin alcool tehnic( izopropilic parca ) - asta se evapora repede si nu ramane nimic in urma.
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Chiar acum cautam sa vad daca mai are cineva problema asta! Cred ca am si eu aceeasi problema. De cateva zile, poate putin peste o saptamana, primesc eroare de bec ars pe frana, care dispare la o apasare de pedala de frana si azi de dimineata luminili aratau asa:

Am sa verific mufa aceea si apoi o sa vad ce e de facut! Probabil o sa ajung la un service, deoarece as prefera o lucrare de calitate, eventual cu garantie! Razz
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la tine e posibil sa dea eroare si din cauza faptului ca nu ti se aprinde al 3-lea stop pe frana...
Skip ads

  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
In pozele anterioare nu este frana calcata! Practic aia e pozitia. Sunt doar aprinse becurile. Al treilea stop merge perfect! Razz
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai ai zis ca apare pe becul de frana eroare de bec ars si am presupus ca poza e cu frana apasata
eu as incerca sa verific cat mai repede sa vad de la ce vine problema
cu cat intarzii mai mult cu atat exista riscul sa se topeasca si mai tare mufa sau de ce nu vreun fir...
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ok. Am verificat si la mine situatia se prezinta cam asa:
Cel mai probabil necesita o interventie de schimbat mufa. Dar ma gandeam si oare de la ce a ajuns asa. Pinul pe care s-a stricat la mine este cel din mijloc. Nu ma pricep, dar pare sa fie ori principalul/plusul ori cel pe care se intoarce curentul/minusul.
Orice parere e bine venita!


Ultima modificare facuta de Redroshe la Joi 12 Mar, 2015 9:02 pm
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
MADANDI a scris:buna seara,
Am facut rost de o mufa de la dezmembrari. Problema este ca nu se poate desface e capsata. Cum sa ma leg de instalatia masini ? Este vreo varianta de stekere mama tata cu mai multi pini, sau ce sa fac? Si daca stie cineva vin cu rugamintea sa mi spuna cum se cheama si unde as gasi
se poate desface , cel putin eu pe a mea am putut sa o desfac.. dar e foarte greu sa scoti firele din mufa respectiva. iti trebuie o unealta "speciala" in sensul ca acel papuc are 2 cleme pe care nu prea poti sa le desfaci decat cu nu stiu ce... eu m-am chinuit ceva timp pana am scos firu , pe urma am inlocuit papucu cu unu asemanator , dar sa potrivit acum numai am probleme
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Redroshe a scris:Dar ma gandeam si oare de la ce a ajuns asa.
contact imperfect
asta se poate intampla din cauza umiditatii, a faptului ca papucul mama e mai larg decat papucul tata, etc.
se produce un mic arc electric acolo care incalzeste mufa (fiind un bec de 21W inseamna aproape 2A.
la acest curent e normal ca in anumite conditii sa se incalzeasca mufa si sa se topeasca.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
problema asta o am si eu la stopul stanga, am reusit sa dau cu smirghel pinul ala, si l-am strambat un pic intr-o parte, cand conectez in stop sa fie conectarea mai ferma. vad ca functioneaza, n-a mai facut probleme si nici nu se mai incalzeste. eventual o sa dau si cu spray de contacte cand se face mai cald afara. din ce am observat , e firul de ori de masa, ori de plus pentru ca ajunge pe o parte metalica destul de mare in sistemul de becuri. (e primul pin din mufa, nu mai stiu din ce parte)
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Merci de raspunsuri. Am sa incerc in prima faza sa curat acolo, sa stramb mufa si sa dau cu spray de contact. Daca nu merge, probabil o sa ajung la service. Am mai invatat ceva azi! Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mai degraba iti iei mufa de la dezmembrari, o tai pe cea originala si lipesti firele noi (ar trebui sa se potriveasca culorile).
faci singur treaba asta ca nu e mare branza...
  • Redroshe

  • Mesaje scrise: 217
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Fac eu singur treaba dar singura metoda de a lipi doia fire pe care o cunosc eu este sa le sucesc intre ele fiecare cu perechea si sa le dau cu banda izolir. Si nu stiu daca e cea mai fericita varianta sa o ai pe mașinã... Dar daca alta solutie nu e, merge si asa Smile)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E bun si asa.
Ideal e cositorite (daca ai un letcon la indemana nu e mare greutate).
  • MADANDI

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2005 16zxe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Deci mufa de pe instalatia mama nu se gaseste noua si am luat una de la dezmembrari cu firele pe ea. Soclu becuri e 70 de ron si dupa parerea mea se pot curata pini ca sa intre mufa perfect pe ei.problema insa e ca mufa de la de dezmembrari e cu fire si nu as vreau sa umblu acolo deoarece papucei sunt foarte fini. Am gasit o solutie sa tai mufa weche si sa conectez cea noua printrun conector superseal 5 pini de 1.5 . ce ziceti de idee e buna ?
  • Gabri26

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Scuze de bump la topic dar am zis sa nu deschid altul.

Am si eu aceiasi problema la stopul dreapta spate, la fel ca in prima poza mai sus, s-a topit acel plastic, etc.

Acea mufa sa inteleg ca nu se gaseste de noua la magazin? Si la magazin sau second hand, cat costa o mufa?

Va multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR