Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut,

Datorita vizibilitatii scazute pe timp de noapte m-am hotarat ca este cazul sa schimb farurile, numai ca nu prea am idee ce sa iau.
Sunt posesor de Opel Astra G Hatchback 1.6 Twinport.
La reprezentanta mi-au spus ca nu am voie sa fac trecerea de la halogen la xenon si invers si ca daca respect asta nu am probleme apoi. Ei mi-au facut o oferta cu 960 lei bucata (niste Hella pe fundal negru) dar nu ma prea incanta pretul, plus ca mai este si manopera, asa ca m-am hotarat sa fac asta singur.
Am gasit:
- Hella pe fundal negru la 360 lei bucata (link http://www.serviceopel.ro/p...GM-Hella-TYC_7114 );
- Depo 760 lei setul (link http://cotuning.ro/opel-ope...od-1805380-p-3870 ) care din cate vad au pe faza scurta lupa si cred ca se pune un H7 pe halogen (sau nu?).
Inainte de a face o comanda as vrea sa stiu si parerea voastra, eventual sugestii.

Multumesc anticipat,
O zi buna!
Skip ads

  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu se deschide linkul cu faruri DEPO,dar eu am DEPO cu xenon de 4300k si nu sunt multumit deloc de lumina mai ales cand e soseaua uda!
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Cand e soseaua uda poti sa ai si 10 faruri cu xenon ca tot nu vezi.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare, din experienta mea de vanzator de piese, farurile/stopurile de Depo sunt cele mai criticate, am stopuri Depo montate pe un camion care mi s-au intors pentru ca au intrat apa in ele si s-au oxidat, dupa 1 luna de functionare. Clientilor care au venit de obicei le-am ofertat pe Hella sau OM.
Skip ads

  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
iuli_md a scris:Nu se deschide linkul cu faruri DEPO,dar eu am DEPO cu xenon de 4300k si nu sunt multumit deloc de lumina mai ales cand e soseaua uda!


Du cursorul pe link, click dreapta si copy link, faci un new tab si dai paste, apoi stergi pana la al doilea http.
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Murderer27 a scris:salutare, din experienta mea de vanzator de piese, farurile/stopurile de Depo sunt cele mai criticate, am stopuri Depo montate pe un camion care mi s-au intors pentru ca au intrat apa in ele si s-au oxidat, dupa 1 luna de functionare. Clientilor care au venit de obicei le-am ofertat pe Hella sau OM.


Atunci Depo pica, ma orientez pe Hella. Ce ai putea sa imi spui despre aceste faruri Hella din link pe care l-am pus sau ce alte produse Hella imi recomanzi?
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut
Pe masina din fabrica vin cu Hella (GM)
O zi buna
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Murderer27 a scris:salutare, din experienta mea de vanzator de piese, farurile/stopurile de Depo sunt cele mai criticate, am stopuri Depo montate pe un camion care mi s-au intors pentru ca au intrat apa in ele si s-au oxidat, dupa 1 luna de functionare. Clientilor care au venit de obicei le-am ofertat pe Hella sau OM.

Eu am depo cu lupa ce imita originalul (d2s cu h7) si nu am avut probleme . La fel si userul danii , nu l au auzit vreodata sa se vaite de ele . Hella sunt cele mai bune dar nu si justifica pretul , de noi sunt f scumpe iar sh nu stiu cat merita ...reconditionat , polishat, etc.
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Despre firma TYC ce parere aveti? Un far de astra g la ei e aprox. 130 lei.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:
Murderer27 a scris:salutare, din experienta mea de vanzator de piese, farurile/stopurile de Depo sunt cele mai criticate, am stopuri Depo montate pe un camion care mi s-au intors pentru ca au intrat apa in ele si s-au oxidat, dupa 1 luna de functionare. Clientilor care au venit de obicei le-am ofertat pe Hella sau OM.

Eu am depo cu lupa ce imita originalul (d2s cu h7) si nu am avut probleme . La fel si userul danii , nu l au auzit vreodata sa se vaite de ele . Hella sunt cele mai bune dar nu si justifica pretul , de noi sunt f scumpe iar sh nu stiu cat merita ...reconditionat , polishat, etc.


Nu am zis ca este un caz general, eu din experienta mea cu ele vorbesc, eu am avut probleme cu ele, nu ii litera de lege ca toate sunt proaste.
Privitor la Hella, sunt de acord cu parerea ta, sunt cam scumpe dar nu se compara cu altceva, zic eu.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:Despre firma TYC ce parere aveti? Un far de astra g la ei e aprox. 130 lei.

Eu unul nu am cumparat niciodata, si sa-mi fie cu iertare ca nu am auzit de firma asta. Alta firma ok pentru faruri ar fi Magnetti Marelli, sunt destul de ok la preturi.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
TYC - sunt varza nu lua.

Eu am luat un proiector tot mereu are condens pe interior. (am pus ca altfel nu imi dadea ITP-ul)
Skip ads

  • daniel.siminciuc

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Recomand Hella urmat de Phillips!
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am optat pentru HELLA 1EG 007 640-391, respectiv 1EG 007 640-401 .
Astept sa le montez, dar inainte de asta trebuie sa indrept capota, este putin indoita pe partea stanga deasupra farului si cred ca apasa putin in el. Aveti idee cam cat ar costa o astfel de operatiune?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pune o poza din fata cu capota, cat este de indoita sifonata.
Farurile le poti monta tu daca ai scule/chei, cu calm cu grija cine te grabeste...
si mergi in service, numai sa le regleze directia lumini.
Cu capota depinde iti vor spune colegi dupa ce vad poza.

Sunt curios daca bate mai bine lumina, daca exista imbunatatiri, poate imi pun si eu... valeo care le am sunt cam slabe.
Se ne spui si noua cum este cu farurile noi, si ce becuri ai pus si astea conteaza.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu recomand Depo ca din astea am de vreo 4 ani si nu am avut nici o problema cu ele. Sunt bine facute si arata exact ca originalele care sunt Hella dar pretul este...
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Am sa fac o poza cu indoitura.
Becuri am pe faza scurta niste Philips H7 X-treme Vision, +130%, 12V, 55W.
De montat am sa le montez singur ca nu este greu.
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
T.ion a scris:Pune o poza din fata cu capota, cat este de indoita sifonata.
Farurile le poti monta tu daca ai scule/chei, cu calm cu grija cine te grabeste...
si mergi in service, numai sa le regleze directia lumini.
Cu capota depinde iti vor spune colegi dupa ce vad poza.

Sunt curios daca bate mai bine lumina, daca exista imbunatatiri, poate imi pun si eu... valeo care le am sunt cam slabe.
Se ne spui si noua cum este cu farurile noi, si ce becuri ai pus si astea conteaza.


Ce service-uri din Brasov imi recomanzi? Eu locuiesc in Brasov, am gasit un service pe langa RAR care are si sectie de tinichigerie
  • rkO.MihaiL

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Poze cu indoitura (cat m-ar costa?) :





  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
depinde cat de bine vrei sa iasa
daca vrei sa iasa brici, inseamna indreptat, chituit, si vopsit, undeva in jur de 400-600 RON
daca vrei sa arate bine cand te uiti din casa pe geam, merge indreptata cu o menghina , si un pic de polish, daca nu crapa vopseaua...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR