Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • MCT Opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Va salut, dragi posesori de opel. Sunt nou pe forum, asa ca va rog sa imi scuzati modul de exprimare. Embarassed Sunt posesorul unui opel astra g din 2001, motor 1.7 dti. De 2 saptamani se aude un zgomot puternic de la rulmentul hidraulic de la cutia de viteze, care dispare in momentul in care apas pedala de ambreiaj. As vrea sa schimb rulmentul de ambreiaj dar nu stiu cum sa procedez. Daca a mai avut cineva aceiasi problema, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi, poze, etc. Va multumesc anticipat.
P.s Atasez cateva poze cu masina mea.
Skip ads

  • MCT Opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu s-a intalnit nimeni cu aceiasi problema ca a mea? Daca stie cineva cum sa rezolv problema, rog sa imi trimita si mie cateva detalii pentru remedierea zgomotului. Multumesc.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
dai cutia de viteze jos si inlocuiesti rulmentu de presiune,pui totu la loc si-------------drum bun
daca stii cum sa faci !
daca nu,daia sau inventat service-urile
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
MCT Opel a scris:De 2 saptamani se aude un zgomot puternic de la rulmentul hidraulic de la cutia de viteze, care dispare in momentul in care apas pedala de ambreiaj. As vrea sa schimb rulmentul de ambreiaj dar nu stiu cum sa procedez.

Pai daca zgomotul dispare cand apesi pedala de ambreiaj inseamna ca zgomotul e din cutie nu de la rulmentul de presiune.
Skip ads

  • MCT Opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Eu as da cutia jos, dar nu stiu cum. Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez ? Are cineva un tutorial ce ar putea sa ma ajute? Nu as vrea sa merg la un service, deoarece as incerca sa fac asta singur ( cu putin ajutor din partea voastra).
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca nu stii,nu te baga,sunt piese grele de manevrat,si decat sa patesti ceva mai bine te duci la service
  • MCT Opel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Nu ar fi prea greu sa inlocuiesc rulmentul, dar sunt mici "detalii " care ar conta. Trebuie sa desfac si cadrul h de la motor ca sa pot scoate cutia, sau am loc fara sa mai demontez si alte elemente ? Oricum nu ma grabesc sa fac aceasta operatiune, astept sa se mai incalzeasca putin. Mai intai ma documentez, iar apoi pun in aplicare. Respect ...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR