Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara! De curand m-am hotarat sa imi cumpar anvelope de vara noi, pentru ca fostul proprietar a pus o dimensiune neadecvata, adica 225/50/r17 in timp ce pe masina se pot pune 225/45/r17 sau 215/50/r17 (asa sunt trecute pe capacul de la rezervor). Acum apar 2 probleme:
1. in cartea de identitate eu am trecut doar marimea de 215
2. diferente foarte mari de pret (parerea mea) intre varianta de 215 (de ex. Uniroyal Rainsport 3- 620 lei) si varianta de 225 (450 lei, aceeasi marca, acelasi site).

In situatia de fata fie cumpar anvelope pe 215, dau mai multi bani si sunt in legalitate, sau iau varianta pe 225, fac ceva economie, doar ca trebuie sa fac o vizita pe la R.A.R. pt omologare.
Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. stie cineva de unde apar aceste diferente de pret?
2. stie cineva cam cat ar costa omologarea altor anvelope decat cele trecute in C.I.V.?

Mentionez ca aduc in discutie aceste marimi intrucat jantele de vara sunt pe 17, iar masina este un Vectra C GTS, 2005, pre-facelift.

Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu trebuie omologare pe 225/45/17 este o marime legala daca pot zice asa pentru vectra C.
Eu am trecut in Carte de Identitate asa: 195/65/15, 205/55/16, 215/50/17, 225/45/17, 225/45/18, 235/35/19
.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sa le luam pe rand
diferentele de pret la diversele modele de anvelope tin cel mai probabil de "popularitatea" acelor anvelope
daca de exemplu sunt 300 de modele de masini care folosesc dimensiunea X e logic ca acele anvelope sa fie mai ieftine decat anvelopele cu dimensiunea y folosite pe 5 modele de masini.

apoi, omologarea dimensiunilor de amvelope se face in felul urmator:
te duci la reprezentanta si ceri o hartie cu toate dimensiunile de anvelope omologate pentru masina ta (conform seriei de sasiu). mie mi-au dat-o gratis de la reprezentanta insa am auzit ca unii dealeri cer bani pe aceasta hartie.
cu acea hartie te duci la rar si ceri modificare CI (care acum 4 ani a costat cam 80 de lei +-10 lei, nu mai retin exact).
si gata.

eu zic ca chiar daca cei de la reprezentanta iti cer 100-150 de lei si cei de la RAR inca 100, cel mai probabil din diferenta de pret de la 1-2 anvelope ai scos cheltuiala. de la celelalte 2-3 anvelope deja esti "pe profit"...
colegii din bucuresti sigur stiu care sunt scorurile la reprezentanta...
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
multumesc frumos pentru raspunsuri! eu stiam ca nu poti pune pe masina decat ce e trecut in cartea de identitate.
apoi, am sunat chiar azi la o reprezentanta din Bucuresti, chiar la 2 sucursale, sa intreb cat ma costa acea hartie (tot de pe forum aflasem se procedura reprezentanta-R.A.R.) si surpriza: nimeni habar nu aveau ce ii intrebasem...mi-au dat legatura ba la service, ba la vanzari...in fine. o sa mai incerc si maine.
am mai citit pe site-ul R.A.R. ca poti merge cu masina direct la ei cu anvelopele alternative montate, ei o testeaza pt aderenta si franare si daca e totul ok, se consemneaza in cartea de identitate, dar nu spun nici ei un pret...o sa sun si acolo. Very Happy o seara buna!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fa ce ti-am zis eu si in afara de faptul ca se uita la seria de sasiu a masinii (nu ma intreba de ce, ca la urma urmei completez CI a masinii nu modific masina) vor adauga in CI dimensiunile in plus.
te duci la reprezentanta si ceri un act in care sa fie trecute toate dimensiunile de anvelope care sunt omologate pentru masina ta... nu ii intrebi de bani decat daca zic ei ca costa X lei si le ceri si chitanta pe banii aia (sa nu cumva sa-i bage vreunu in buzunar)...
apoi la RAR (la astia iti dau chitanta fara sa vrei) si gata.
o sa fii in legalitate cu masina ta.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am 225/40/18 iar pe capac rezervor scrie 225/45/18 s-a luat un gabor de mine si i-am deschis frumusel capacul rezervor, i-am aratat ca exista dimensiune 225 si pe 18. N-a mai comentat nimic. Eu am luat Riken Maystorm 2 B2, 225/40/18 undeva la 1059 de lei toate 4 noi noute, asta vara. Sunt divizia de low cost Michelin, se comporta bine pe sosea, si pe ploaie, singura problema e ca se cam "consuma" repede. Am 10000 km si deja pe fata s-au dus cam un sfert. Dar la banii astia, daca ma tin 2,5 ani sunt multumit
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Tox da sti ca daca te prinde RAR la control trafic cu 225/40/18 te incalta:)))).
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
"Referitor la scrisoarea dumneavoastra, va comunicam ca pentru a completa in cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele si jante ce pot fi montate optional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sa luati legatura cu reprezentantii nostri abilitati sa faca modificari in C.I.V. Tariful pentru o astfel de prestatie este în jurul sumei de 150 RON.
In cazul unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de incercari Laboratorul de Încercãri vehicule ºi Componente decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile. Tariful pentru o astfel de prestaþie este de peste 750 RON putand urca in functie de tipul de incercari la care este supus autovehiculul.
Pentru a putea opera in CIV aceste modificari este necesara obtinerea in prealabil a unei programari la reprezentanta dorita de dvs.


Vã precizãm cã pentru un acelaºi tip de autovehicul constructorul poate prevedea echiparea acestuia mai multe dimensiuni de anvelope diferite. Aceste posibile variante de echipare se regãsesc înscrise atât în documentaþia de omologare comunitarã cât ºi pe eticheta constructor a vehiculului în cauzã." raspuns oficial din partea celor de la R.A.R. mentionez ca au fost foarte prompti, raspunzul sosind in mai putin de 24 de ore din momentul in care le-am trimis eu intrebarea.

legat de anvelopele Riken, mi-au facut si mie cu ochiul, mai ales prin prisma pretului. azi am auzit o parere de la cineva de la EDS cum ca aceste cauciucuri prezinta avantajul unei aderente bune, dar si dezavantajele unei uzuri rapide si (atentie!) ca fac galme aproape garantat daca le lovesti...deci mare grija la gropi si borduri!
Skip ads

  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti despre asocierea Riken Maystorm pe spate/ Uniroyal Rainsport 3 pe fata?
As opta pentru unele mai ieftine pe spate, cu gandul cu oricum o sa le schimb cat mai curand.
Multumesc!
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aveam in talon doar jante pe 15 si 16. Am fost la omologare si pe 17 mi-au trecut doar 215/50/17 desi deja aveam montate pe masina 225/45/17.
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
La dimensiuni m-am hotarat, merg pe 225/45/17. Acum alta dilema. Smile)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Aveam in talon doar jante pe 15 si 16. Am fost la omologare si pe 17 mi-au trecut doar 215/50/17 desi deja aveam montate pe masina 225/45/17.
ai avut hartie de la reprezentanta pentru dimensiunile de anvelope?
Daca nu... e vina ta...
Cu hartie de la reprezentanta nu au ce comenta...
Skip ads

  • Cosmin Kess

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!
Sunt proaspat posesor al uni Signum de 1,9 CDTI, 120 cp, fab. 2007.
Momentam pe masina am un set de jante de 17 inches cu anvelope all season de dimensiuni 215/60/17 dar sunt foarte uzate si vechi, drept pentru care intentionez sa le schimb.
Imi poate spune cineva (eventual posesor de Vectra C sau Signum) care sunt dimensiunile pe care le pot pune pe jantele respective? Jantele sunt originale si foarte frumoase si nu as vrea sa le schimb.

Multumesc!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
* inchuri !
215/50 sau 225/45
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
1. te uiti pe cartea de identitate a masinii si vezi ce dinemsiuni de anvelope sunt trecute acolo.
daca nu ai dimensiune pe 17 urmaresti pasii dati de mine cateva postari mai sus.

2. nu cunosc pe de rost datele tehnice ale jantelor tale dar cel mai probabil au latimea 7J. la aceasta latime cred ca te poti duce lejer pana la latimea anvelopei de 245 mm (exemplu: 245/xx/17).
totusi pe vectra c nu stiu daca se pot omologa (sau sa zicem ca producatorul nu a omologat) anvelope de 245/xx/17.



la mine in semnatura ai un link catre un topic.
in acel topic vei gasi un document google unde eu am centralizat datele de pe http://www.wheelfitment.eu/car/Opel/ (am luat de bune informatiile de acolo)
https://docs.google.com/spre...GWKz-4/edit#gid=0
conform celor gasite pe vectra c se pot omologa urmatoarele dimensiuni de anvelope:
15" - 195/65R15,
16" - 205/55R16, 215/55R16,
17" - 225/45R17, 235/45R17,
18" - 225/40R18, 235/40R18,
19" - 235/35R19,
20" - 235/30R20
atentie insa, ca nu toate aceste dimensiuni au fost omologate pentru toate modelele si caroseriile de vectra c, e posibil ca pe unele sa nu se poata pune jante de 15" (de exemplu din cauza discurilor de frana si al etrierilor sport - mai mari ca dimensiune) sau de 19 sau 20 (de exemplu din cauza faptului ca e caroseria coborata si ar atinge in aripi, etc)
  • Cosmin Kess

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos!
Nu am cartea la mine dar imi amintesc ca sunt trecute acolo ca omologate dimensiuni de la 16 la 18 ale jantei. Este insa cate o singura anvelopa pt fiecare dimensiune de janta...de ex la cele pe 17...doar 215/60/17
De asta sunt in...impas!

asta e..daca sunt prost, mai bine intreb pe cineva decat sa fac vreo prostie!
Mai ales ca anvelopele acestea mari nu sunt foarte accesibile ca si pret!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu zic sa te uiti mai atent...
215/60/17 nu cred sa fi fost puse vreodata pe vectra c.
uite si diferenta intre anvelopa zisa de tine si 225/45R17: https://www.tacomaworld.com/...5-45r17-215-60r17
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Cu hartie de la reprezentanta nu au ce comenta...

Sunt de acord cu @jgyprime - Scoateti foaie de la reprezentanta cu toate dimesiunile ce se pot monta pe modelul vostru de masina.
Cine poate sa stie mai bine decat Producatorul, ce echipare are o masina, pai si atunci ce tot Bateti campi, cu tel... e-mail....
Mergeti la reprezentanta si cereti foaie cu toate dimensiunile care se pot monta...
https://www.clubopel.com/vie...p=1781398#1781398
http://www.wheel-size.com/size/opel/
http://www.wheel-size.com/size/opel/vectra/
http://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=205-55-16X6.5ET45&wheel2=225-45-17X7.5ET40&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm

Bine la cat am citit din ce a scris @jgyprime m-am limpezit si eu cum este procedura. Laughing
  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
La mine in talon am si 215/50/17...deci sigur e legal. Cu omologarea, depinde ce noroc ai la R.A.R. la inscris...sunt colegi carora le.au trecut toate dimensiunile in CIV, altora, cavde exemplu mie, le.au trecut doar 2 dimensiuni. Ce pot spune sigur, e ca 215/60/17 nu apare pe nocaieri pe unde am mai citit despre anvelope pt Vectra C...deci sigur acum esti in ilegalitate.
sa nu mai spunem ca cel mai legal e ce ai trecut in cartea masinii, dar avand in vedere ca la domnul politist ii arati doar talonul, la un eventual control ii deschizi capacul de la rezervor si ii arati acolo dimensiunile permise pt masina ta.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La politist ii arati certificatul de inmatriculare, insa daca te opreste un echipaj comun politie - rar - arr pe astia ii doare-n fund de ce e scris pe capacul de la rezervor... pentru ca ultimii au acces la baza de date si te cauta dupa vin...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR