Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • durasmihai

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A-H/SW FW 11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am un opel Zafira 2001/ 1958 diesel/101 cp.....Aproximativ cu un an in urma volanul masinii sa intarit (eram in mijlocul intersectiei). Dupa aproximativ 10 minute totul a revenit la normal.....Dupa cateva luni am patit acelasi fenomen dar de aceasta data a revenit la normal dupa cateva zile....De atunci in momentul cand virez maxim dreapta sau stanga si aude un zgomot ( un sasait, ca si cum ceva este strangulat, ceva de presiune....)
In urma cu o luna volanul sa intarit si a ramas asa...am fost la cateva service-uri si spun ca toate sunt in regula cu pompa servo, lichidul etc. Am intalnit un mecanic care a umblat la volan, pe acolo pe dedesubt, nu am vazut ce a facut dar volanul si-a revenit.......spune ca este vorba de un senzor care nu stiu ce si nu stiu cum.....bla , bla,.....bla. Partea frumoasa este ca acesta spune daca se mai strica trebuie inlocuita piesa de acolo. Stie cineva sa-mi spuna despre ce este vorba?.......vreo idee...? Omul cere 1000 ron...!
  • durasmihai

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A-H/SW FW 11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
poate avea legatura cu Inelul Spirala de sub volan, cel care are legatura cu comenzile de pe volan sau airbag...?
exista vreo legatura?
Multumesc , astept raspunsurile voastre......Mihai.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu este nici o legatura. Spirala aia are carcasa din plastic, crezi ca are vreo importanta plasticul ala cand tragi de volan? daca se blocheaza se va debloca instant, definitiv.
Lichidul servo l-ai schimbat?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR