Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • deleted-104153

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Sant ceva diferente intre modele la suspensii? De ex Ecoflex sant mai joase? La mine in oras inca nu am vazut berlina care sa arate bine,normala si nu ridicata.sant cateva combi care si cu roti pe 17 atata superb cu distanta de la roata la aripa e circa 2-3 degete ,iar la mine 6-7 degete circa 9-centimetri.,am vazut prin trecere una berlina care era tot frumos lasata dar era din alt judet,si nu am apucat sa vad ce model este....Nupot sa atasez poze ca sa vedeti totusi cat de ridicata e a mea
Skip ads

  • deleted-104153

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am ridicat azi masina pe elevator ca sa vad daca au ceva coduri arcurile de pe masina mea. Pe arcurile din fata pe ultima spira de sus era o bulina alba si mai jos ceva eticheta cu inscriptia GF..Pe arcurile din spate a fost vibila cu inscriptie galbena un fel de cod de bare ( linii ) urmat de cuvantul CF..Stie cumva cineva sa imi spuna dupa aceste aspecte cu ce fel de suspensie este echipata masina mea? ( drumuri grele? confort? etc) mentionez faptul ca imi pare tare ridicata mai ales de spate 9 cm intre aripa si anvelopa (245/45/18 ) Opel Insignia Berlina 2.0/96 kw/ DTJ/2009.. WOLGM57K891056409 este binevenit orice raspuns..multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din decodare reiese ca ai suspensie standard...,acum depinde daca vechiul proprietar nu efectuat ceva "schimbari"... Idea
  • deleted-104153

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Am înteles si îti multumesc Gyzmo pentru ajutorul acordat,,cineva intr-un mesaj anterior mi-a recomandat arcuri de la modelul Ecoflex...detii ceva informatii despre faptul ca acest model ar avea o garda la sol mai coborâtã,? Sau arcurile de la Opel Insignia in speta de fata au ceva marcaje specifice la tipul de arc? La alte mãrci auto stiu ca sunt marcaje pentru suspensii..
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate in acest moment nu iti pot spune exact daca se pot monta cele de la masinile echipate cu sistem Ecoflex, nu cred ca difera, din cate stiu, ele sunt identice singura diferenta este la amortizoare, insa pentru a nu te informa gresit voi cauta si te anunt.
Tu ai sigur varianta standard conform decodarii... Sad
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
NU cred ca la modelul EcoFlex sa difere suspensia....Sa nu cumva ca acel cineva care ti-a dat pontul sa faca referire la FlexRide!
  • deleted-104153

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Gyzmo azi am reusit sa surprind o masina care dupa parerea mea e OK dupa cum era asezata,am schimbat si 2-3 vorbe cu proprietarul care a zis ca nu a intervenit cu nici o modificare la suspensii,,atasez poze atat cu WIN masinii respective si cu aspectul rotilor fata de aripa care desi e combi nu cred ca o fi vreo mare diferenta si are inscriptia EcoFlex pe haion..Am rugamintea sa imi spui din Win ul din poza masina respectiva cu ce suspensi este echipata..In continuare atasez pozele ca sa vedeti si voi ce diferente sant intre anvelopa si aripa la a mea si la cea vazuta,desi a mea e cu jante pe 18 si e ridicata ,si cu distanta inre anvelopa si aripa e mare si inestetic iar cealalta e pe 17 si imi pare normala si si cu aspect placut,confortul banuiesc ca e tot acelasi..
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din experienta cu alte masini, inclusiv Opel Astra G, Insignia ta pare a avea pachet de drumuri grele. Si la Astra G erau intrebari legate de codurile arcurilor pt drumuri grele, iar la magazine toata lumea dadea din umeri. La G difereau doar arcurile(putin mai inalte), amortizoarele erau identice.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Din decodare reiese ca masina are urmatoarea optiune:
XJ6 = PENTRU JAPONIA (-2003) / PENTRU ªASIU COBORÂT MODIFICAT (2009-)

De aici diferenta... Wink

Iar Ecoflex este un sistem care polueaza mai putin si are :
W7Y = MOTOR, PERFORMANÞÃ REDUSÃ
  • deleted-104153

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Gyzmo multumesc....oare dacã a-si monta pe cele din dreapta pozei atasate ar mai ok decât cum e acum?
  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum dezactivez avertizarea care apare pe navigatie privind nivelul combustibilului? Ma scoate din sarite ca tot timpul vrea sa ma trimita la o "tankstelle"! Exista deja doua avertizari, becul de la indicatorul de nivel precum si pe displayul computerului de bord, dintre cadrane, nu mai am nevoie de inca una!
  • deleted-79478

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Alimenteaza cu 5L de combustibil si dispare eroarea Smile
Sincer nu cred ca se poate; e vorba o avertizare ce tine de siguranta conducatorului/pasagerilor , si nu cred ca exista la vre-un producator auto optiunea de dezactivare.
Skip ads

  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mda. Eu oricum fac tot timpul plinul cand se goleste rezervorul, chestia e ca avertizarea apare cand se aprinde si becul de la indicatorul de nivel insa range-ul in acel moment mai poate fi si de peste 60km si daca circul prin oras nu e ca si cum as risca sa raman fara combustibil. Numai avertizarea de pe navigatie daca s-ar putea dezactiva ar fi super, celelalte nu ma deranjeaza. La Astra ma avertizeaza BC-ul cand range-ul scada sub 50km, aici e independent de range, e legat exclusiv de cantitatea de combustibil ramasa in rezervor.
  • deleted-79478

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cand nivelul de combustibil este minim, iti apare mesajul de avertizare, si il poti sterge.
Daca mai mergi cateva zeci de km( 30-40) mesajul apare din nou si nu mai poate fi sters de pe indicatorul din bord, pana nu alimentezi.
  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Intrebarea era pentru warningul de pe navigatie, nu pentru cel din bord.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mirabela a scris:Stie cineva cum dezactivez avertizarea care apare pe navigatie privind nivelul combustibilului? Ma scoate din sarite ca tot timpul vrea sa ma trimita la o "tankstelle"! Exista deja doua avertizari, becul de la indicatorul de nivel precum si pe displayul computerului de bord, dintre cadrane, nu mai am nevoie de inca una!


Ai vreo destinatie setata pe navigatie?
Ai incercat fara navigatie?
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Patanie : luni am observat ca masina doreste o mica iesire pentru regenerare(consum la relanti 1.5+, la oprire ventilatoarele au continuat sa vajaie semn ca ceva "fierbe" bine).
Cum aveam drum pe langa centura Sibiului dau o tura cam de 20 km(iesirea spre Medias - giratoriu spre Ocna Sibiului), tempomat, 120km/h in treapta 5.
Intamplator, aveam setat afizasul pe consum instant(de cum am observat dimineata la prima oprire ca ventilatoarel vajaie).

Zis si facut, ii dau in goarna; la dus(pana la giratoriu cu Ocna Sibiului) consum 6-6 si cena. La intors consum 8-9(regimul a fost identic). Am avut vaga impresie ca odata setat tempomatul la 120km/h si acceleratie, masina raspunde cu un lag de cateva secunde. In fine, am pus-o pe seama faptului ca se face regenerarea filtrului.

Ajung la Hornbach in parcare si cand ma dau jos, miros accentuat de cauciuc incins; intorc capul si ce sa vezi, era de la mine; din ambele roti spate fum monstruos, jantele dogoreau de la 10 cm. Cum eram aproape de dealer am dat o fuga doar ca distinsii incheie programul la 16.30 si la 17.00 era pustiu. Pana am facut drumul acolo, si inapoi la Hornbach cauciucele nu mai fumegau.

Cum trebuia sa fac revizia le-am solicitat sa faca si o verificare(acum cativa ani am patit ca etrierele pe epate sa ramana blocate). Dupa verificari, dealerul zice ca placutele sunt duse si pe fata si pe spate(ceva gen 80 si 90% dar nu mai retin care dintre ele). Pretul a fost bun si am mers pe piesele lor.
Ce m-a socat a fost insa aspectul placutelor de pe spate(pe fata pe schimb luni ca nu erau pe stoc). Mai jos e o mostra de cum arata placutele:

Din toate erau bucati rupte. Si in plus, tabla de atentionare a stratului de ferodou e departe rau de a semnaliza uzura. Dealerul a invocat ca ceva suporti ai placutelor sunt ruginiti si de aceea s-au blocat franele.

Intrebare e: placutele par sa o mai "duca" din punctul meu de vedere si ce parere aveti de felul cum sunt rupte bucati din ferodou. E normal sa arate asa?
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dupa ce au "suportat", se prezinta destul de bine.
Sigur faptul ca au ramas blocate placutele de disc, a facut ca bucati din ele sa se "lipeasca", apoi dupa racire, s-au desprins de pe placuta.
  • john_doe200616

  • Mesaje scrise: 447
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Placutele trebuiesc schimbate, gandeste-te ca ai pierdut din suprafata de franare si asta iti poate afecta capacitatea de franare, iar faptul ca s-au rupt bucati, cred ca ai atins o temperatura apropiata celei in care materialul aderat pe suportul metalic devine casant, s-a spart si a cazut...asta cred eu, asta pare a fi din punct de vedere fizic.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Mda, as zice ca am scapat "iefti"; putea ca drumul sa fie 100km si cred ca nu ajungeam la destinatie Very Happy
Pacatoase acei suporti care au riginit si au dus la griparea intr-un fel sau altul a franelor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR