Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pot sa confirm ca si la mine se aprind farurile la deschiderea masinii doar daca este intuneric afara.
Si la fel facea si la Insignia 2009 care am avut-o inainte.
Skip ads

  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Acelasi lucru si mie ca lui *panzerfly* si *cornelpopa*.

Se aprind farurile cand descui doar daca este intuneric afara.
  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Aveti ceva opțiuni suplimentare la setarile astea în meniurile mașinii, în afarã de ON/OFF?
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Si mie mi se aprind doar noaptea farurile la deschidere, dar mi se aprinde si becul de la marsarier si nu prea imi place, am vazut la altele ca se aprind doar stopurile...
Skip ads

  • yerd

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2014

  • Mesaj Privat
A...da si la mine se aprinde si becul alb de marsalier o data cu farurile si stopurile.

@Mirabela - doar optiune on-off apare la mine; comutatorul de faruri e always pe Auto

Poate diferentele sunt software diferit.
  • Mirabela

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stie cineva gradul de transparenta al geamurilor spate fumurii la Insignia ST?
  • CatalinS24

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Pot sa spun ca sunt fericitul posesor de o saptamana, al unui Opel Insignia 2.0 CDTI 160hp. Încã sunt uluit de aceasta masina Efectiv o ador, mai ales ca are si kit OPC line. Singura mea problema si supãrare ar fi ca așa zis fenomenul de tramline a aparut si la mine...
Dimensiunea jantelor 255/40/R19.
Întrebarea mea ar fi : Sa poate face ceva pentru a elimina acest fenomen? Rãspunsul il bãnuiesc, doar ca nu as vrea sa schimb jantele pentru ca sunt deosebite. Ma gândeam ca as putea sa iau niste cauciucuri mai putin late, gen 235/45/R19...dar nu stiu daca o sa se rezolve problema.
Exista cumva cauciucuri special realizate pentru a diminua acest fenomen?

Multumesc anticipat!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
La marimea asta nu cred...,eu am anvelope pe 20",insa fenomenul de tramline nu apare decat la solicitari mai mari...
Dinensiunea de 255 nu este potrivita pe Insignia, suprasolicita articulatiile si elementele de directie....
Skip ads

  • CatalinS24

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Cu rotile acestea a venit masina. Acum am de iarna pe 16 inch si nu mai am treaba, este exact așa cum trebuie.
Ma gândesc pentru la vara ce pot face si tocmai de asta va cer opinia. Ce cauciucuri sa iau, dar sa pãstrez jantele pe 19? Ce dimensiuni si ce structura sa aibã cauciucurile?
  • deleted-93781

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Eu am 245 40 r19, pe jante opc. Masina are 11000 km.
Nu am intampinat efectul tramline.
Pe vechea masina, Vectra C, aveam mari probleme cu acest "tramline" pe 215 55 r16.
Am fost prin diverse service-uri cu problema "tramline", iar toti mi-au spus ca tine mai mult de cat de uzate sunt pneurile si jantele, decat de dimensiunea lor.
Pe scurt, daca rotile sunt "obosite" asteapta-te la tramline effect.
Bineinteles ca mai sunt si alti factori care influenteaza - sistemul de directie, suspensia, dar astea mai mult atenueaza sau nu efectul tramline.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Conform specificatiilor producatorului se ecomanda ca pe jante de 19" sa se utilizeze anvelope cu dimensiunea 245/40...
  • CatalinS24

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am verificat tot ce tine de suspensie si este totul in regula. Intr adevãr cauciucurile erau praf...adicã 1 2 mm de floare...in combinatie cu latimea mare, intr un fel e normal sa am acest efect. Doar ca m am speriat oarecum...se simt foarte brutal denivelarile...si sper sa nu fie la fel si la vara când o sa pun alte cauciucuri.
O sa incerc cel mai probabil 245/40/r19 sau daca este posibil 235/40 sau 45/r19.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cauta in manual dimensiunile corecte, altfel vei avea neconcordante la distante parcuse/ consum/viteza de deplasare...
  • CatalinS24

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Am atasat si o poza cu jantele. Nu cred ca ar fi o problema din cauza lor, nu sunt singurul cu jante pe 19. O sa incerc la vara cu 245/40. Asta stiu ca este recomandare si din carte.

  • CatalinS24

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Andrei 8703, îmi poti spune te rog ce fel de cauciucuri ai? Ce marca? Sunt runflat?
  • deleted-93781

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
La vara, cu anvelope noi, ai sa vezi ca o sa fie mai bine.
Verifica totusi si jantele, cel putin vizual.
Eu imi pusesem anvelope noi pe Vectra, efectul tramline diminuandu-se, insa nu in totalitate.
Sunt Goodyear Eagle F1, asa a venit masina. Nu sunt runflat.
Simteai denivelarile din cauza cauciucurilor care erau vechi si isi pierdusera din proprietati. Din punctul meu de vedere, nu reprezinta un disconfort jantele de dimensiuni mari.
  • CatalinS24

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu tine. Denivelarile sau canalele se simteau foarte putin, doar ca "tragea" dupã ele.
Cel mai probabil acel 255 plus cauciucuri runflat care erau praf, au dus la acest efect.
Sper ca la vara sa nu mai am aceasta problema. Mi-ai notat si cauciucurile tale, o sa le caut.
Abia astept sa o incalt de vara, o sa am emotii atunci Smile)
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai cautati nod in papura cind orice cauciuc lat are aceasta problema. Diferenta o face soseaua care in unele orase/zone e mai buna sau mai rea. Pai daca mergi cu bicicleta pe liniile de tramvai si prinzi santul liniei, mai iei curba usor? Echivalentul este cauciucul lat care intra in asfaltul scufundat(material prost) de rotile de tir. Merge masina corect pe asfalt plat? Eu am 245/45/R18 noi si am tramline effect, am avut 245/40/R19 tot aproape noi si la fel... Si unghiurile de fuga, planetare, telescoapele, arcurile sint in parametri normali.
  • sfichi lucian

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Spania
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
salutare sunt nou aici si la mine cand deschid masina se aprind farurile si stopurile ... am si eu o intrebare masina ce o detin e un opel insignia 2011 si nu a venit cu proiectoare de ceata si toate necesare as vrea sa ii pun numai ca nu stiu de une sa le cumpar ca in Barcelona is ff scumpe
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai sa cauti in manual, vei gasi informatii utile privind setarile posibile, la inchiderea si deschiderea masinii din telecomanda... Idea
In ceea ce priveste montarea proiectoarelor, suplimentar, sunt doua posibilitati, masina sa aiba deja firele trase, sau nu, atunci vor trebui trase fire si in plus, va trebui sa schimbi si selectorul, cu unul care are si aceasta optiune (de aprindere a proiectoarelor).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR