Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
CDI a scris:@catalin4u24 ai aflat care e problema la tine ?

N-am ajuns inca la service cu ea...
Skip ads

  • IulianSb

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia OPC 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ce se poate întâmpla dacã merg cu un rulment care huruie ca naiba ?
  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
inafara sa puste si sa se blocheze roata...mai nimic...si daca esti in mers e pericol de accident chiar mare
  • IulianSb

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia OPC 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pffff Mulțumesc de sfat asearã rulam cu 230 hmmm deci trebuie schimbat
Skip ads

  • CDI
  • **
  • 61 mesaje
  • din 24 Mar 2016
  • Insignia 2009 A20DTC
  • Timis
  • CDI

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Va salut,

am revenit in legatura cu bataia aia la motor dar din pacate nu am aflat nimic. Luni -Miercuri am dus masina la un service si nu au aflat nimic..au spus ca din punctul lor de vedere masina e in stare perfecta de functionare. Tot ce a aratat la diagnoza a fost o eroare pe senzorul de temperatura a combustibilului.

Azi am dus- o la un alt service si am primit acelasi raspuns...cumva s-a vindecat singura..dupa ce am scos-o din service miercuri nu se mai auzea nicio bataie. Tot ce am schimbat a fost acumulatorul - Varta 74Ah Silver Dynamic - 351 lei.

@catalin4u24 si @razvy66 voi daca aflati ceva pe partea voastra va rog sa ne anuntati si pe noi.

PS: Cand am plecat de la service aveam error 59 in bord si am zis ca poate e din cauza ca sunt pe rosu la motorina. am alimentat si tot a aparut iar acum seara cand ma uit inseamna "open then close driver window" Smile) ma speriasem degeaba ca cine stie ce mai e acum...
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
IulianSb a scris:Pffff Mulțumesc de sfat asearã rulam cu 230 hmmm deci trebuie schimbat


Dragule, singurul lucru care trebuie schimbat este soferul masinii tale. Sa mergi cu peste 200km/h cu un rulment evident defect, e clar ca ai si tu un defect la creier.
Nu ma intereseaza de tine, ci de alti oameni nevinovati de pe strada.
  • IulianSb

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia OPC 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Încã nu se știe sigur dacã e rulmentul iar autobenzile din Germania Îți permit acest lucru sa mergi cu 500 dacã te duce mașina. ..... întrebarea mea a fost alta sfatul tãu puțin mã intereseazã o zi bunã
  • catalin4u24

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pai ai zis "un rulment care huruie ca naiba" , acum nu se mai stie sigur daca e rulment?!
Sau tu ai vrut decat sa te dai mare ca ai mers cu 230km/h in Germania? In cazul asta esti penibil... Smile))

Sfatul meu putin te intereseaza? Care sfat? Ti-am dat eu vreun sfat si nu stiu?
Skip ads

  • IulianSb

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia OPC 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Dupã ce aud eu se poate sa fie un rulment la Cum se aude eu am dat cu presupusul ca nu sînt mecanic dar pana miercuri nu știu când o duc la atelier apoi vãd verdictul. .... Cu datul mare nici vorba e ceva normal aici sa mergi cu viteza asta nu sânt singurul ai vãzut tãiat 120 pe indicator dai sa miroase a toba cât tine motorul nu e o noutate în Germania....
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Iulian , parerea mea , esti intr-o eroare . Daca huruie cat motorul o piesa de pe masina, este grav baiete....La tine instictele de conservare nu functioneaza ? La tine ca la tine dar cei din jurul tau, pasagerii tai sau partenerii de drum ce vina au baiete ? Vrei sa bifezi in lista ta o intrerupere de autostrada ? De ce ? Pai la 230 km/h o spargere de rulment la orice roata NU se lasa cu punerea avariilor pe banda de urgenta ...devii o torpila necontrolabila ....Esti un pericol iar faptul ca nu stii nu te absolva de necaz !
  • Sorin_im

  • Mesaje scrise: 327
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia OPC 2009 A28NER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2015

  • Mesaj Privat
IulianSb a scris:Dupã ce aud eu se poate sa fie un rulment la Cum se aude eu am dat cu presupusul ca nu sînt mecanic dar pana miercuri nu știu când o duc la atelier apoi vãd verdictul. .... Cu datul mare nici vorba e ceva normal aici sa mergi cu viteza asta nu sânt singurul ai vãzut tãiat 120 pe indicator dai sa miroase a toba cât tine motorul nu e o noutate în Germania....




Iti huruie rulmentii si tu omori masina cu vteze de 200+, iti mai miroase si toba (o fi cu limba?)

Bade, esti defect Smile))
  • Narcis69

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salutare oameni buni !
Sunt posesor a unui Opel Insignia 2.0 CDTI A20DTH 131CP.
O sa incep sa va explic care este problema mea:
Acum 2 saptamani am dus masina la un tinichigiu(aveam bara si grila din fata putin atinse, dar era de vreo 8 9 luni, putin visibil)
Cand m-am dus sa o scot a inceput problema.... a inceput sa stea becu de la ESP, ABS si Frana de mana aprinse in bord. Pleca greu dupa loc, acele nu se ridicau, si arata ca e blocata in M6 (precizez cutie automata). In aceasi zi la un momendat au disparut toate becurile si masina se comporta normal. A doua zi iar a inceput sa se aprinda. Am duso la Opel Focsani, si dupa doua zile au ajuns la concluzia ca e Modul de confort (BCM GM 13500385).
As vrea sa stiu daca este posibilitatea sa fie BCM?
Si daca asai cum fac sa gasesc unu-l cu aceasi serie?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
BCM-ul e modulul master de pe masina, el face legatura/comunicarea intre celelalte module de pe masina.
Daca diagnosticul celor de la Opel Focsani e corect si trebuie inlocuit, nu se poate face decat cu o programare a celui nou... de preferat in reprezentanta. Nu merge plug&play. Nu ai nici un diagnostic scris sau coduri de eroare de la reprezentanta?
http://workshop-manuals.com...on_and_operation/
http://workshop-manuals.com...amming_and_setup/
http://workshop-manuals.com...odule_references/
  • ConstantinD

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 1.6 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut.

Din sept 2015 am si eu o Insignia biturbo OPC line cu care am facut pana acum cam 20,000 km. Totul e in regula, d.p.d.v tehnic (am schimbat acel oring de la ulei la Marius - multumesc de informare!). Intrebarea pe care vreau sa v-o adresez este legata de schimbarea farurilor pentru a imbunatati un pic aspectul masinii. Mai exact, farurile din fabrica sunt obisnuite (halogen, fara lupa) si mi-ar fi placut sa pun niste faruri cu fundal negru cum are modelul facelift din 2014 in combinatie cu 2 buc Philips White Vision. Dar nu stiu daca se potrivesc farurile de dupa facelift in locul celor din 2012 (parca nu au nici aceeasi forma).

Daca nu se potrivesc, exista vreo sansa sa gasesc niste faruri frumoase compatibile cu modelul 2012 (eventual si la un pret rezonabil)?
  • Narcis69

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca domnu de la rapresentanta nu imi garanteaza ca dupa ce montez BCM (1800RONI) masina va fii in regula... asta nu inteleg
  • Officer

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Anul trecut am luat o insignia de la un prieten bun cu urmatoarele specificatii:

-2010 an fabricatie, modelul hatch, in jur de 43.000 km;
-2.0 diesel, 160 cp;
-cutie automata;
-navigatie;
- boxe infinity;
-piele (bej);
-trapa;
-senzori de parcare fata/spate;
-senzori ploaie si lumina (cu comutare automata faza lunga/scurta);
-jante aliaj 18 cu set cauciucuri de iarna (doar gumele);
-bluetooth;
-priza 220v;
- faruri xenon;
- proiectoare ceata;
- taxa platita si nerecuperata.
Din cauza ca masina a stat foarte mult pe dreapta intr-un garaj (de unde si nr. de km foarte mic) s-au stricat discurile de frana si le-am inlocuit impreuna cu placutele pe ambele punti si am mai schimbat preventiv si oringul vietii si furtunul de la intercooler care avea niste ulei uscat pe el (EDS mi-a recomandat inlocuire).

Am cumparat-o pentru ca aveam un mondeo 4 care cerea inlocuire si nu planuiesc sa o tin foarte mult. Nu am avut niciodata masina diesel si nu sunt fanul acestui tip de motorizare. Merg preponderent urban, ma enerveaza ca trebuie sa fiu atent la regenerari, mi-e frica de problemele specifice motoarelor diesel - de fapt nu de astea, ci de mecanicii nepriceputi care sunt majoritari. De asemenea, pentru o familie cu 2 copii, spatiul din insignia este insuficient, nici nu se compara cu mondeo 4 hatch la spatiu pasageri spate si portbagaj. Sunt hotarat sa o vand in viitorul apropiat si sa trec inapoi pe benzina (ma uit la Toyota Rav4 2012-2013).

Intrebarea este: care ar fi pretul pe care as putea sa il iau pe aceasta masina? Vreau sa imi fac bugetul pentru urmatoarea masina si nu imi dau seama pe cat m-as putea baza in mod rezonabil daca vand masina asta. Este in stare perfecta de functionare cu mici zgarieturi pe caroserie si cu clanta cromata de pe partea pasagerului fata cu inceput de exfoliere. Nu pot sa imi fac o parere uitandu-ma pe autovit spre exemplu pentru ca la anul asta tot ce e acolo are cu mult peste 100.000 km si majoritatea sunt masini aduse de afara (cu semnele de intrebare de rigoare cu privire la nr real de km).

Multumesc.
  • Officer

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Am uitat sa mentionez si:
suspensia cu reglaj sport/touring;
jaluzele spate
roata de rezerva - de noua a avut doar kit de reparatie pana
incalzire in scaune fata


Ultima modificare facuta de Officer la Mar 31 Jan, 2017 9:24 pm
  • mihai_cod

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Exact modelul tãu am și eu .am scaune sport și camera opel eye ...Nu știu dacã le ai tu ...173k la km și eu mã gândeam sa o pun la vânzare cu 8900 (am tot schimbat la ea și 2 rânduri de jante și cauciucuri noi) ...Tu la km aia as zice un 12500 anul 2010 e problema nu știu dacã da cineva mai mult .dacã am zis o prostie nu a fost cu intenție .bafta
  • vladuli

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Agila 2003 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Bunã seara!
Am un Opel Agila, an 2004, 60.000 km/bord, cumpãrat în 2015 cu 1200 Euro.
Îmi doresc sa achiziționez un Opel Insignia 2.0 CDTI Sports Tourer 4x4 Automatik. Sport. Prima înmatriculare 12.2011, 200.000 km la bord, diesel. Mi se cer 10.400 euro pe aceasta mașina.
Va rog frumos sa ma ajutați sa înțeleg dacã rulajul de 200.000 km este o problema, în sensul ca motoarele diesel, dupã 150.000 km nu mai prezintã garanții. Prețul este ok?
Mulțumesc
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Un motor diesel, intretinut, sare lejer de 400.000km! Wink
Pai la 150.000, neamtul abia schimba distributia!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR