Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • xkos

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Meriva 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2014

  • Mesaj Privat
salut. am fost aseara sa pun pe meriva z14xep o alta instalatie de gaz ca cea din fabrica avea ecu ars si aseara dupa 20 km a inceput distractia, sa cada vitezometrul, sa apara martorul esp si sa raman fara servodirectie. azi in mers s-au stins aprins toti martorii, facea ca toate visele, ceva tacanea tot timpul. Am decuplat modulul de gaz si am lasat-o doar pe cel de benzina. Am facut testul agrafa si dadea p0500. Am fost la atelier, au pus alt calculator de gaz,a resetat erorile a mers bine 20 km apoi iar a inceput nebunia, de data asta mai rau, licare toate ledurile si raman fara servo, tacane intr-una ceva releu in bord, imi da eroarea cu agrafa p0170. Mi-a zis meseriasul ca daca face iar nebunia sa tai un fir ce intra in motor si sa scot o siguranta. am venit cu ea cuplata pe benzina si facea la fel. Nu stiu ce sa fac, ala nici atat, a zis sa ma duc vineri la el sa o ia la mana. Am incercat sa mai citesc aici pe forum, dar nu am gasit la fel problema. Dince am citit reiese ca poate face si alternatorul figuri de genul. Adevarat ca pana aseara cum dadeam caldura mai tare sau aprindeam faza lunga parca scadea in intensitate la lumina. O sa ma duc vineri inapoi si o sa cer sa puna masina inapoi cum a fost, direct pe benzina dar sigur nu scap de belele, si mie sa nu dau in alte probleme. Am nevoie de sfaturi urgent, ms.
Inca ceva, cum dau drumu la lumini clipesc incontinuu, parca ar fi ceva in scurt. Am masurat acum si bornele la baterie, dau 14 v si ceva, iar intre borna plus si borna de baterie am curent de 12.73v, am inteles ca asta e scurt. deci sa fie pe cablajul tras scurt de la meserias?
P.S. Instalatia care a pus-o e ecu stag 200+injectoare+cabluri+ buton gaz in interior
  • xkos

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Meriva 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2014

  • Mesaj Privat
va multumesc ptr ajutor.Am rezolat intr-un final, era surubul de masa de la caroserie slabit.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR