Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Acum aproximativ o luna ni s-a pus pata (mie si lui tata) si am pus masina la vanzare (cea din semnatura). Acum cateva zile a venit un domn si ne-a spus urmatoarele: vrea sa cumpere masina dar nu are bani si pentru taxa de timbru (450 euro). De aceea vrea ca masina sa ramana pe numele lui tata si sa o conduca el cu procura. Acum vin intrebarile din partea mea:
Care sunt riscurile unei asemenea intelegeri?
Este legal sa faci asa ceva?
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut !Raspund la intrebarea ta din auzite.Daca gresesc,imi cer scuze.Riscuri sunt,si inca ft multe.Imputernicirea aia este legala dar nu te fereste de prea multe rele.Daca tipul merge fara rovigneta si are chef sa ia toate radarele pana la Brasov,te-a nenorocit.Nu mai zic de amenzi pt oprirea neregulamentara.Am auzit cazuri de masini vandute cu tot ce trebuie,radiate de la fisc,dar cu noi proprietari care nu le-au inmatriculat si amenzi care curg garla la proprietarul din acte,din evidenta politiei.Pana declari tu ca ai facut procura la X persoana si trebuie sa te judeci cu el ,ai de platit.Eu nu as vinde o masina cu numerele mele pe ea si nici cartea de identitate nu as da-o in conditii de genul procura,imputernicire etc..Vrea anumite beneficii,dar si tu trebuie sa ai.Nu fii disperat sa o vinzi in anumite conditii pt ca s-ar putea ca amenzile sa depaseasca suma pe care o vei lua.Oricum,eu sunt sigur 99 % ca tipul care vrea sa o cumpere (si nu are bani de taxa...) este samsar si cand o sa se vada cu cartea de identitate si talonul masinii,plus numerele tale pe ea,va incerca sa o vanda cat mai repede,fara a se mai gandi la situatia ta.Spune-i ca pana face rost de aia 450 euro pt taxa,cartea de identitate ramane la tine si te vei convinge daca telul sau este sa o vanda mai departe.Eu as recomanda metoda asta cu procura la rude de gradul 1 sau prieteni din copilarie.Atat. Mult succes !
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Da am discutat si cartea de identitate ramane la mine.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
o da pierduta, plateste o amenda, elibereaza alt CI, tie o sa-ti vina amenzi pt rovignieta si alte cele. Si ce-ai rezolvat?
Fai afaceri bulgaresti ca urmatoarea intrebare va fi : Am vandut masina, proprietarul actual nu a trecut-o pe numele lui, ce pot sa fac?"
Skip ads

  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am citit undeva (nu mai stiu unde) ca pot sa i-o donez si atunci nu mai plateste taxa. Stiti ceva despre asta?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti ofera omul ala un pret chiar atat de bun incat sa vrei sa te legi la cap cu diverse combinatii cu iz penal?
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Imi ofera suma pe care o doresc, majoritatea spun ca 2400 e prea mult din cauza taxei. Asa ca am spus ca platesc eu jumatate din taxa, adica o las la 2200 si tot nu vor. Dar cred ca cel mai bine e sa astept pe cineva care sa o cumpere asa.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:Am citit undeva (nu mai stiu unde) ca pot sa i-o donez si atunci nu mai plateste taxa. Stiti ceva despre asta?

donatie faci catre institutii de stat si atunci da institutia de stat nu mai plateste taxa. ( eu lucrez intr-un spital, am primit donatie un logan de 1.6,desigur n-am platit taxa)
Daca refuza sa plateasca 200 euro e clar. Stai pe curu' tau ca dupaia ce iei pe ea dai pe avocati.
Skip ads

  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Sa nu faci greseala asta (adica sa mearga cu ea pe numele tau) ! Am mers pe incredere , am vandut vechea dacie cuiva printr-o cunostinta iar acum ma duce cu zaharelul , ca o radiaza sapt asta , ba ailalta , iar impozitul pe anul acesta trebuie platit acum daca nu vreau sa se adauge majorari (or something) .
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu inteleg...
Vinzi masina? ok
Contract vanzare cumparare? ok
O scoti de la financiar? ok

E treaba lui ce face...

O singura parte proasta exista daca nu o trece pe numele lui, daca face o dauna o sa iti creasca si tie asigurarea la masinile tale..
In rest putea sa iti zica da o trec pe numele meu fac dreg...

Eu am vandut bmw-ul acum 4-5 ani cat o fi..mi-a venit pe impozit iar 3000 lei impozit ca avea motorul mare am fost ca aveam contractul de vanzare cumparare, nu mai am de platit 3000 lei...Smile
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si daca ia radare + rovigneta neplatita...le anulezi si pe alea cu contractul de vanzare-cumparare ? Ai vandut-o cu numerele tale pe ea ?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai cu ce numere o vinzi?Smile cu ale tale și el e obligat în 30 zile sa o treacã pe numele lui. Dar când îl oprește spune ca e mașinã cumnatului și aia e...
Da cu dovada ca mașinã nu mai este a ta poți rezolva o problema. Sunt foarte mulți în aceasta situație de când cu minunata taxa...
Și or.sa.fie ca.multi vând mașina și ÃŽți spun o poți tine așa. ..
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai de aia se completeaza in talon la rubrica "instrainat catre", ca sa nu poata zice ca e a cumnatului...
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca respectivul nu isi asigura masina si produce un accident in care despagubirea va fi solicitata FPVS-ului acesti se vor indrepta ulterior pentru recuperarea pagubei catre soferul vinovat si catre proprietar , deoarece dpdv legal acesta are obligatia sa asigure vehiculul. Daca va raspunde in solidar si proprietarul o va decide instanta .
Daca ii faci si procura/comodat si contact v/c poti fi chiar acuzat de evaziune fiscala . Cred ca nu s-a intamplat pana acum , dar totul poate avea un inceput . La felul in care ANAF-ul a iesit la vanatoare te poti astepta la multe.

Mai bine incercati sa dati in doua timbrul de mediu si dormi mai linistit !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu la ce a zis kosfunny. Cei de la ANAF au iesit la vanatoare, nu va complicati/riscati cu manevre care au iz penal.
Daca vrei sa obtii suma aia pe masina, mai bine te apuci sa o dezmembrezi, decat sa risti sa fii chemat pe la procuratura sa dai cu subsemnatul.

Incet incet incep si organele din Romania sa isi faca treaba (chiar daca momentan din motivele gresite - vezi ANAF care vaneaza tot felul de amarasteni pentru 10 lei, da' nu se leaga de marii smenari, zilele trecute am povestit cu cineva sa cumpar un teren, si persoana respectiva mi-a propus sa trecem in acte doar jumatate din suma cu o lejeritate care m-a surprins, si a fost extrem de socata cand i-am zis ca eu la smenuri de astea nu ma bag) si or sa inceapa si romanii sa se teama de lege. Ceea ce e un lucru bun, in opinia mea.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie decat sa se conecteze baza de date de la Fisc cu cea a Politiei si sa vezi atunci cate masini inmatriculate si scoase de la impozit circula pe strazi. Bulgarii au facut deja asta , aviz celor cu bulgaroaice care merg in BG in concediu ca risca sa le fie saltata masina chiar din vama.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
kosfunny a scris:

Mai bine incercati sa dati in doua timbrul de mediu si dormi mai linistit !


Asa am trecut si in anunt si astept pe cineva care vrea sa o cumpere legal. Multumesc tuturor!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR