Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Se pare ca m-a lasat un amortizor, nu stiu de cand dar tot auzeam o bataie la denivelari pe partea dreapta spate si azi m.am uitat la amortizoare si am constatat ca cel de pe dreapta are urme de ulei, am pus poza. Cel de pe stanga e uscat nu are treaba si cele de pe fata la fel sunt ok.

Acum vine intrebarea, am cautat pe net si parerile sunt impartite. Cei care au inlocuit amortizoarele ce firma ati ales? Eu sunt inca in dubii intre GM, Sachs, KYB, Monroe. Am nevoie de amortizoare pentru sasiu sport cu garda joasa. Multumesc
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
+ 1 pentru Monroe ! Toata viata am pus pe masini, super multumit ! Re-conditionarea nici sa nu aud
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nici nu ma gandeam la reconditionare Smile) la cat costa le schimb direct.. am vazut ca preturile sunt pana in 200 de lei pe bucata.
  • katalin.r

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Vezi ca bataile la denivelari pot fi si de la bieletele antiruliu, sunt de plastic si cedeaza (aproximativ) repede la drumurile noastre. Asta ca sa stii in cazul in care schimbi amortizoarele si ai zgomote in continuare.
Skip ads

  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Se aude doar pe spate, pe fata nu se aude nici o bataie...am verificat si fata e ok
  • AndrewBv

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pe spate am si eu o bataie si bataia este de la bucsile ce prind puntea de sasiu; fa o verificare inainte sa te apuci de schimbat. Ai IDS+?
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Nu am ids+ am doar susepensie sport si sasiu sport. Se vede in poza ca e ulei pe corpu amortizorului, oricum cand le schimb o sa verific si bucsele
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am tot citit zilele astea de KYB si din cate am citit numai lume multumita, am dat mail la ei si astept sa vad daca modelu KYB Ultra SR se produce si pt astra h gtc. Modelu asta e sport si sper sa fie mai rigid decat Excel G care echipeaza multe masini OEM.

Are cineva Ultra SR? Sunt rigide sau nu prea?
Skip ads

  • sharky223

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2009 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Vrei ca masina sa fie si mai rigida decat este deja?
Eu iti sugerez sa te gandesti mai bine la asta,eu am trecut de la jante pe 16' la jante pe 17' si este cea mai mare tampenie pe care am facut-o,blestem si acum ziua in care mi-a trecut acest lucru prin cap.Poate tu ai parte de drumuri mult mai bune si in cazul asta este ok,dar ai grija ca masina sa nu devina insuportabila pentru drumurile tale zilnice.
Bafta!
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am jante de 17 pe rotile de vara,personal mie imi pla ce rigiditatea, si imi place ca zici ca este lipita de asfalt. mai conduc si skoda lu tata care are are amortizoarele pt comfort si o simpt foarte instabila in curbe. La 80 daca iau o curba cu a mea nici nu se simte, in schimb daca o iau cu skoda imi da impresia ca o scap de sub control zici ca e barca pe valuri. Deci personal o sa iau amortizoare cat mai sport.

Din pacate ultra sr nu se fabrica pt gtc Sad mi.au zis ca cele excel g pt sasiu sport sunt aproape la fel de rigide ca ultra sr, sau au foarte mica diferenta intre ele insesizabila. O sa dau comanda si revin cu impresii
  • FrosT88

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Inteleg ca ai ales amortizoarele KYB.
Pareri? Smile
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
vineri ma duc sa le puna. Nu erau in tara a durat 10 zile sa le aduca. O sa schimb si arcurile. Tot kayaba si arcurile cele sport. Am pe stanga un arc rupt si a trebuit sa le comand pe am2. O sa revin cu impresii dupa ce le montez
Skip ads

  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Am pus arcurile si amortizoarele ieri. Dupa cateva ture prin buc, masina sa rigidizat si parca am superglue pe roti, momentant sunt foarte multumit de ele, acum sa vedem pe termen lung. S.a schimbat mult tinuta la drum si acum cu astea noi imi dau seama ca inainte avea tendinta de barca in viraje, acum zici ca e lipita. Plus de asta am coborat si cu vreo 1.5-2cm garda la sol. Am impuscat 2 iepuri dintr-un foc Very HappyVery HappyVery Happy
  • alinturbut

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Ai cumparat amortizoarele pentru sasiu cu suspensie sport?
  • deleted-93144

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2014

  • Mesaj Privat
Si arcurile si amortizoarele le-am luat pt sasiu sport.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR