Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • danm

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucurest
  • Masina: Astra 2003 Z12DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am reusit dupa ceva chinuri sa schimb unul dintre cele 2 beculete de la TID. Dupa ce am montat totul la loc am observat ca butonul reglajului temperaturii nu mai merge pana la capat la rece si, mai mult, azi de dimineata parca nici caldura nu mai baga ca in zilelel bune. In directia de cald merge OK.
Stie cineva ce am facut rau?
Skip ads

  • geo_dezu2000

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu cred ca ai facut ceva rau.Poate nu ai fost atent la pozitia butonului de reglaj cind ai facut demontarea si l-ai pus in alta pozitie astfel incit nu mai poate sa faca complet cursa.Verifica....
  • danm

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucurest
  • Masina: Astra 2003 Z12DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2005

  • Mesaj Privat
butonul nu poate intra decat intr-o singura pozitie, intrucat cele 4 lamele nu sunt egale; trebuie sa fi reusit sa fiu mult mai dibaci decat atat - pana la urma cred ca tot la GTT sau DiBas ajung, si raman si cu timpul pierdut, si cu banii dati :-(
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
clapeta este actionat manual sau electric?
daca ii manual poate cand ai pus tidul la loc, a intrat cablul de la el sau vreun alt cablu (cass)... pe care l-ai miscat.
desfa din nou si verifica cu atentie, ceva nui pus corect.
nu cunosc masina daca ai face ceva poze poate teas putea ajuta sau altcineva care are aceeasi masina.
Skip ads

  • danm

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucurest
  • Masina: Astra 2003 Z12DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Este un Astra G Caravan 1.7cdti din 2003. Din ce am vazut eu pe acolo, cred ca de fapt este un potentiometru, deci are o comanda electrica. Am verificat azi inca o data pozitia firelor si pare totul OK. Ele vin dintr-o mufa mare de tot, prinsa exact in spatele celor 3 butoane (recirculare, aer cond, dezaburire spate), iar traseul lor nu este in sus spre spatele butonului cu pricina.
Cablurile de la cas vin undeva mult mai in spate.
Va trebui sa imi fac curaj sa mai desfac inca o data totul. Va fi la limita, caci acum nu mi-au mai iest la socoteala 2 suruburi si a trebuit sa le "imprumut" de la torpedou
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
butonul reglajului temperaturii nu mai merge pana la capat la rece



ce intelegi prin acesta ... cand invarti butonul nu merge pana la capat???
sau nu intra aer rece?
la un corsa din 2002 am mai intampinat ca sarea inapot....cu cam 1 cm.
dar il invarteam fin si ramanea acolo.

daca nu baga calumea aer cum a facut altadata verifica firele(mufele)?
ai spus ca ii pe potentiometru....pt a deschide 1 clapeta se folosesc 2 potentometre,unul la clapeta si pe celalat il invarti tu.

Potentiometrul pe care il invarti la o anumita pozitie trimite semnal la motoras si invarte pana cand valoare de pe potentiometrul de pe clapeta (robinet)va avea aceeasi valare ca si cel pe cate il invarti tu...dupa aceea se opreste.daca il invarti si nu sesizezi schimbarea ceva nu primeste curent sau semnal. ....
cand ai dat jos butonul de pe potentiometru l-ai fortat??sau a venit usor?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR