Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • anghel_george13

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Sper sa nu gresesc,e prima postare si nu am mai gasit nimic similar.
Am o Tigra 1,6 x16xe,din 96,de ceva timp imi moare motorul cand o las pe liber,doar in primele 10-15 min de functionare,dupa care merge Ok,insa relanti instabil(pe tester oscileaza intre 950-1000 RPM),si se aude un tacanit in zona rampei de injectie,cilindri 1 si 4.
Pe tester,singura problema a fost:amestec aer/carburant bogat.
EGR nou,sonda Lamda noua(20000km),fise de bujii schimbate,senzor temperatura aer nou,testat si cu alta bobina,curatat clapeta de acceleratie si IAC,mufele de la toti senzorii curatate cu spray de contacteschimbat canistra carbune activ care era dusa si curatat furtunele.Mecanicul si cel cu testerul spun ca ar fi probabil un injector,sau mai multe.Sambata schimb si injectoarele,dar as aprecia daca mi-ti da o sugestie,care s-a mai lovit de problema asta
Skip ads

  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai fisa de la tester cu toate valorile?
  • anghel_george13

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Din pacate nu
  • Valy_20BYG

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1998 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Depinde ce tester folosesti, pentru ca pe op com iti poate arata doar amestec bogat iar pe altele poate sa fluctueze intre bogat si sarac, asa cum trebuie. tacanitul este dat de injectoare si este posibil sa nu mai tina bine presiune. poate fi si pompa de benzina vinovata . data viitoare cand pui testerul pe ea filmeaza valorile in timp real sa ne putem da seama despre ce ar putea sa aiva defect. bafta
Skip ads

  • anghel_george13

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,schimbat si injectoarele,nici o modificare majora.Pus fise de bujii noi,verificat bujiile,care au max 3 saptamani,sunt negre deja.O mai pun o data pe tester zilele acestea,daca nu rezolv nimik,nu stiu ce sa-i mai fac,decat sa-i dau foc
  • anghel_george13

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am mai facut un test,incerc sa atasez imagini cu rezultatele
  • anghel_george13

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Facut si un test de compresie,compresia 12 pe fiecare cilindru,mecanicul a zis ca e OK.Testat si cu alta pompa de benzina,nici o modificare.Ma poate ajuta cineva cu vreo iede,ca eu am cam ramas fara.......
  • anghel_george13

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu noutati:schimbat joi seara sonda lambda,schimbat si senzor temperatura apa,deocamdata masina se comporta excelent.Banuiesc ca de la sonda lambda a fost,chiar daca nu dadea eroare pe tester,probabil nu mai lucra in parametrii.Sfatul meu:cand aveti probleme similare,cautati pe cineva care stie sa si interpreteze datele furnizate de tester,chiar daca costa mai mult,va scuteste de muuuulta cheltuiala(pe mine toata distractia m-a dus pe la 800 lei).
Un Paste fericit tuturor
  • catalinnnnnn

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2015

  • Mesaj Privat
nu stiu cat de buna e compresia aia dar mie mi.a iesit 15 14 14 14 motor 1.4 e ceva diferenta de la 12 la 14...
si motorasul pas cu pas degeaba il cureti cand e aproape dus pune o surubelnita pe el si asculta sa vezi daca se aude urat al meu se auzea rau de tot am pus nou si merge bine
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR