Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare baieti. O sa va arat ce fel am montat eu la Zafirica mea lumini ca la un Vw.
Pentru iluminarea bordului am cumparat banda led cu leduri mici 3528 dese, albastre si rosii. Am spalat bine ceasurile cu detergent si o periuta de dinti uzata, fiindca din cauza becurilor si a celor 15 ani ai ei s-au afumat partile albe din ceasuri. Dupa aceia am taiat banda de led la 4 grupuri de 3 leduri. E nevoie de 6 grupuri de astea, doua la cele doua ceasuri mici si patru la cele doua mari. Nu am putut pune de jur imprejurul ceasului o banda intreaga deoarece ceasurile au o oarecare inclinare a suprafetelor pentru reflexia luminii pe toata suprafata lui.



Banda am fixat-o cu putin Picatura, se poate lipi si cu propriul lipici al benzii, dar la caldura ma gandesc ca se poate dezlipi.
Ledrile sunt alimentate la unul din cele 3 socluri de pe placa pentru iluminatul ceasurilor printr-un rezistor de 300 ohmi...depinde de cat vreti sa lumineze ledurile.
Pentru ace am confectionat din cablaj imprimat, un dreptunghi de 1.5/1 cm su o gaura in mijloc spre sus. Traseele le-am pilit cu o pila fina cilindrica. Am pus leduri scoase de pe o banda cu leduri rosii 3528, 3 bucati legate in serie si cu rezistor de 400 ohmi. Am separat printr-un paravan lumina albastra de cea rosie din plastic alb decupat la dimensiune. Am eliminat prisma transparenta deoarece nu mai incape si nici nu mai avem nevoie de ea.



Pentru iluminatul casului cu kilometraj am flosit un segment de banda cu 3 leduri rosii lipit in interiorul reflectorului cavitatii pt. bec. Si acesta l-am alimentat printr-un rezistor de 270 ohmi, voi puterti sa puneti si 150...sau 100 ohmi, pentru cei ce vor sa lumineze mai puternic, in schimb se va vedea silueta ledurilor prin ecran...



Nu am mai pus leduri si pentru gradatiile rosii...e prea multa munca pt ele, trebuiesc iar paravane...etc. In final asa arata pe negru:



si pe alb:



Legaturile se faccam asa:


Sper ca v-am dat niste idei bune...le combinati cu ale voastre si iese ceva si mai frumos,...succes
Skip ads

  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Interesant! Cam cat dureaza operatiunea si care sunt costurile?
  • RNY

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
felicitari Ducucucucu,cat m-ar costa sa imi faci si mie asa ceva? sunt tot din Tulcea Wink
  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2015

  • Mesaj Privat
opeatiunea la mine a durat cam o zi, a fost greu la mine ca nu am stiut cum se desfac piesele din bord, dar acum mi se pare floare la ureche. Costul ledurilor...puse la un loc nu depasesc 20 ron...1m banda led albastra si 0.5 rosie.


Ultima modificare facuta de Ducucucucu la Mie 15 Apr, 2015 12:20 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2015

  • Mesaj Privat
in jur de 80 de lei pentru schimbarea luminilor de la ceasuri. nu stiu daca vi se pare mult sau putin, insa eu stiu cat am muncit sa nu deteriorez prea mult din plastice...se scoate foarte greu aparatoarea de la bord.Sar putea sa dureze si mai mult de o zi, depinde de cum sunt prinse celelate piese..
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
interesanta idee si dau bine pe fundal alb,dar si cel cu fundal negru se vad frumos.felicitari.
Bordul este vdo dn ce vad eu si din cauza asta ai asa mult spatiu de desfasurare acolo.
  • Ducucucucu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Cum adica vdo? ce inseamna asta ca am mai auzit asa ceva...
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial ! Sunt doua tipuri ,modele de ceasuri de bord ,unul este trw iar altul vdo .Sunt deosebiri intre ele atat in ceea ce priveste dispunerea , numarul cifrelor pe folie cit si modul de constructie interioara , dispunere a componentelor acestora .
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR