Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Hai noroc ! Mai baieti, treaba sta in felul urmator : peste putin timp am sa dispun de vreo 15-20 de mii de euro. Vreau sa ma apuc de o afacere ceva insa nu prea stiu ce ar putea merge. Voi ce ma sfatuiti ?
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Laughing butic are toata lumea Laughing iar banii sincer sunt cam putini, o spalatorie auto are nevoie de 40 de mii,


ce as fi facut eu : i-as investi in ceva care se depreciza greu, un A 6 3000 TDI si as sta in siguranta ca banii mei sunt palpabili Embarassed decat sa ii pierzi in ceva ce nu merge.

Ia-o ca pe o parere personala


Ultima modificare facuta de Drogas la Lun 05 Mar, 2007 11:03 pm
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Banii sunt destui pt o afacere. Lasa investitiile in masini. Ideea e sa dublezi sau triplezi banii, nu sa ii menti. Oricum, daca afli o idee de afacere sa imi zici si mie una buna. Wink
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
40 de mii pentru o spalatorie auto mi se pare mult prea mult gandindu-ma in cate chestii ai de investit. M-am gandit si eu la chestia asta sa stii. Cat despre masina am opel si imi ajunge Cool .

Asa este, trebuie investit in ceva din care sa vina bani si in timp sa vina si mai multi bani.

Deci astept in continuare idei. Vorbesc serios
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Drogas a scris: i-as investi in ceva care se depreciza greu, un A 6 3000 TDI si as sta in siguranta ca banii mei sunt palpabili


Laughing Nu am ras de mult asa bine Laughing Laughing

TEREN bogdane TEREN
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
blochez banii in teren. Nu prea ma incanta...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In teren a fost cea mai buna investitie, eu am bagat in 2004 6,400eu si acum in mai putin de 3 ani are valoare de piata 32,000eu. E drept ca am mai cheltuit vreo 500 cu imprejmuire, porti, magazie, wc... dar astea il fac mai atractiv decit unul nemarcat si cu posibile probleme. Vezi si tu cite procese sunt ca nu le iese suprafata....
Inca mai poti cumpara o bucata bunicica si de viitor dar cresterile nu vor mai fi asa mari ca pina acum.
Si eu ma gindeam la o spalatorie dar unde am eu e zona cam rezidentiala si toti spala masina singuri ca au curte.
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Imobiliarele inca sunt cea mai buna investitie...asta excluzand bursa de actiuni unde si riscurile sunt mai mari dar si castigurile...
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@elegance Very Happy asta as face eu cu banii Embarassed
pentru ca suma de 15 mii daca stai sa te gandesti nu prea inseamna mare lucru, in ce domenii rentabile ai putea sa bagi banii ??

Pai :
1) a zis cineva mai sus cu terenuri, cate hectare iei ? poate la banii astia sa iei ceva arabil(dar ce faci cu el ca nu creste valoarea peste noapte), sau intravilan iei cat un loc de casa, acum tu vrei sa ai rentabilitate mare??? pai cred ca va creste pretul dar nu exagerat, a fost bataia pestelui cu terenurile, cine a mirosit si a si avut bani sa jongleze cu zeci de hectare acum are de castigat (vezi BKL Laughing )
2) apartamentele s-au scumpit si alea in draci acum 5 ani dacaa aveai banii luai un apartament si acum facea 60-70 de mii, iarasi preturile s-au plafonat si aici si nu mai castigi asa mult, iar la suma ta nu iei decat un perete nezugravit Wink
3) investesti in alte domenii(lipitori, melci, struti , pt export bineinteles, standarde de calitate ... costa bani grei)
4) unchimiu a facut o spalatorie cu 15 mii(echipamnte, cladire, utilaje) cu inca 15 mii a luat toate aprobarile de mediu si alte nebunii, daca stia de tarasenia asta nu mai facea, dupa ce a iesit omu legal si a inceput activitatea dupa un an primarul sectorului 3 parca, imi scapa numele a inceput sa darame TOT(inclusiv spalatoria si garajul lui) cu autorizatii cu tot
5) alt domeniu cu rentabilitate mai buna decat banca e bursa, stii sa joci la bursa ? esti pregatit sa pierzi toti banii in urmatoarea clipa ? am profesori universitari ca au pierdut banii la bursa desi erau doxa in teorie...
6) butic ... cum am zis are toata lumea

Daca ai facut banii muncind pe rupte cativa ani... sfatul meu e sa nu faci o investitie ca s-ar putea sa pierzi, fa si tu cum face toata lumea care se intoarce din Spania => renoveaza casa , isi ia o masina aici ... (A6 3000 TDI e bestiala ca am condus una... Cool )
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poti sa mai prinzi la Popas Pacurari - Ferma Partidului teren la 25/30 mp.
Oricum Iasul se va uni curind cu Podul Iloaiei. Sus la ferma terenul este plan si in citiva ani Valea Lupului se va uni Rediu si Viticlultori.
  • dnt
  • **
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
poate iti este de ajutor.....

http://forum.softpedia.com/....php?showforum=97
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
poti sa-ti iei un vito (sau altvceva) si te apuci de transport de persoane. poti incheia o colaborare cu o agentie de turism sa transporti grupurile de turisti catre diverse obiective din tara.
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asa e, daca aveam bani acum cativa ani ii investeam pe toti in pamant. Insa acum nu cred ca mai renteaza asa mult. In primul rand este foarte scump sa-l cumperi. Sa spunem ca maresc miza la 35.000 de euro (bani obtinuti prin vanzarea unui apartament) ce as putea face inafara de pamant. Sincer sa fiu m-am cam saturat sa muncesc pentru altul. De munca nu ma feresc dar macar o fac pentru mine. Nu pot nici sa stau acasa...ma sui pe pereti Wink
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
poti sa cumper 3-4 Logan-uri ... faci taxi
sau cumperi 1-2 dube cum zicea ktapet si faci transport de persoane...sau chiar de marfa , stiu pe multi care lucreaza ptr FanCurier de exemplu...colaboratori, masina lor, si castiga frumusel.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu ma regasesc in aceeasi situatie..... Vara trecuta mi`am facut firma (student fiind am fost scutit de taxele de registru) si anul asta am inceput usor usor cu declaratii fiscale, TVA, bla bla bla....Eu ma gandeam la un service de calculatoare sau ceva pe profil IT.
Tu esti din Iasi; incearca sa iei o franciza InMedio; ei platesc totul, inclusiv chirie, utilitati, chiar si contabilul. Tu tb. sa pui doar un gaj de 1.000 euro, echivalentul vanzarilor pe 3 zile. La mine la Onesti nu merge mai nimic pt. ca e mic orasul.
Totusi, raman la ideea mea de magazin cu profil IT......
Daca reusesti sa gasesti ceva bun, da`mi si mie te rog de stire. Promit ca nu fac concurenta neloiala. Very Happy
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
In Iasi sunt destule magazine cu profil IT si service. Zic eu ca e saturata piata in acest domeniu.Ca franciza am vrut Fornetti dar iarasi sunt foarte multe. M-am trezit tarziu Sad . Cu taxiurile e o loterie. Daca nimeresti niste soferi care au vazut de prea multe ori Tokyo Drift faci contract cu service-ul.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
bogdan23 a scris:.... Cu taxiurile e o loterie. Daca nimeresti niste soferi care au vazut de prea multe ori Tokyo Drift faci contract cu service-ul.


le stipulezi in contract ca nu suporti reparatiile la directie, suspesie, etc, care apar in primii 2-3 ani. se poate monta pe masina un gps-logger, care sa inregistreze pe unde a circulat si cu ce viteza a circulat. si daca vina cu masina rupta, mergi cu omul si-i arati ca pe strada cutare care e sparta el a circulat cu 80-90-100 km/h ... nu cred ca mai are ce comenta. exista solutii. poti face altceva, sa gasesti soferi dispusi sa se apuce de taxi, care nu au banii necesari sa-si cumpere singuri o masina. sa zicem ca vrei Logan-uri, care costa "teoretic" 5000 EUR. angajezi soferul pe o perioada de 2-3 ani, el pune 2000 EUR, tu pui 3000 EUR, si dupa 3 ani masina ii ramane lui.. in felul asta va fi mult mai interesat sa aiba grija de masina.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Acuma pe bune mii dai mie,eu am afacere,si uite asa iai investit.

Glumesc ,dar daca vrei eu nu ma supar.


Glumesc

Ideea in general este ca nu iti va zice nimeni cum sa faci o afacere profitabila poate doar iti va da o idee dar nici aia completa,asa ca linistestete,afacerile rentabile scot bani in ani multi si cu bataie de cap asta daca nu oi fi vreun [pui de tigareta sau mai stiu eu ce.

O idee iti dau si eu ,masini de la nemti si le dai aicea,chiar si in conditiile de azi merge treba si credema sunt informat


In rest cea mai buna treaba este aia care o faci tu daca vrei un sfat fara sa intrebi pe nimeni pierzi cistigi negustor cinstit


Sanatate bani si ................ce vreti voi
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
important e sa faci ceva in care te pricepi cat de cat si nu sa o iei de la zero
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
dar la treaba cu SISTEME DE ALARMA te-ai gindit
se construieste in draci,vile,vilisoare si fiecare vrea sa aibe intimitate
doi trei baieti de cablu, anul mai PROFESIONIST, materiale direct de la importatori via vestul tarii
merge si cu camere cu circuit inchis etc
se cistiga destul de bine
apoi daca ai montat asiguri si servisul etc
e
ce zici?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR