Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • porkilaci

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua ! As avea nevoie de ajutorul vostru.De 2 luni am cumparat un OPEL Astra caravan din 1993,motor C16NZ.Motorul a fost segmentat de vreo 7-8 ani.Consumul este bun(7,2 l/100km).Problema este,ca atunci cand motorul se incalzeste la temperatura de lucru,la schimbarea vitezei(ambreaj apasat,si viteza pus in gol),la relanti atat de mult scade turatia,ca se opreste motorul.Am curatat motorasul de reglare relanti,si am schimbat un furtun de vacum gaurit.Asa s-a inbunatatit,dar nu de tot(se mai opreste dar mai rar).M-am gandit,ca poate s-a intalnit cineva cu fenomenul respectiv si ma poate ajuta.

Va multumesc anticipat,si raman cu stima... Shocked
  • Draqsu.dan

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut,Porkilaci eu am avut o problema asemanatore doar ca nu facea decat la cald.La inceput am curatat tot EGR ,etc... dar ulterior am gasit mai multe mufe a caror cabluri erau dezizolate(dezlipete) de la caldura am izolat tot ce era de izolat apoi am desfacut surubul de la relanti am curatat acolo bine,am dat avansul la 1000, cand motorul este rece sta la 1000 apoi cand se incalzeste sta normal 800.Inainte imi murea motorul la schimbarea vitezei(ambreaj apasat,si viteza pus in gol).la mine asta a fost rezolvarea si masina functioneaza perfect de atunci.
  • porkilaci

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut,Draqsu.dan .Multumesc pentru raspuns.O sa fac niste cercetari in legatura cu conexiunile cablurilor. la delcou am umblat deja,si s-a inbunatatit un pic,dar totusi se mai opreste cateodata,dar numai atunci,cand motorul este cald.Problema este,ca pe bordul meu nu exista turometru,si nu stiu cum sa verific numarul turatiilor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR