Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • smiley

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut !

De curand mi-am achizitionat propriul meu opelut la care am desoperit o mica problema, a carei rezolvari nu pare a fi prea usor de rezolvat.

Motorul este de 1.4, cel "muschiulos" de 90cp, care pare sa aiba alergie la antigel. Cu capacul la vasul de expansiune strans cred ca pierd undeva in jur 300 ml la 500 de km, dar acum merg cu capacul desfacut astfel nu mai face presiune si ma apropii de 800 de km iar de curand am inceput sa fiu anuntat ca trebuie sa-mi verific nivelul la antigel, din cand in cand deci ma apropii de limita.

Am auzit ca ar fi niste solutii pentru radiatoare la OMV dar nu stiu cum se numesc si daca a folosit cineva si sa-i fi rezolvat vreo problema asemanatoare.
In habitaclu nu simt mirosuri ciudate dar stie careva daca pe timpul verii cand nu o sa folosesc deloc caldura, circuitul din caloriferul din masina mai este activ/sub presiune?
Antigelul nu are pete de ulei dar am sa fac in schimb o poza ca undeva langa capacul de la ulei este o pata de ceva.

Astept cu mare interes recomadarile voastre.
Skip ads

  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Exista o solutie produsa de cei de la 2+2 special pentru reparatii radiatoare, turisme, camioane, tractoare. Daca ai pori prin care pierzi lichid, solutia respectiva inchide acei pori.

Este destul de eficienta, avand in vedere ca eu am folosit si la centrala din apartament Smile Aveam un por pe conducta de cupru imediat la iesirea din incinta camerei de incalzire a apei( am uitat cum se numeste, lapsus) si a acoperit cu succes.
  • smiley

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si unde o gasesc ca numai bine as putea sa completez toata vara cu solutia respectiva, ori infund de tot radiatoarele ori nu o sa mai curga Smile)
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am pus si eu solutia de la 2+2 la un logan care pierdea tot asa in cantitati antigelul (mecanici ziceau de ceva por in chiuloasa/bloc) si s-a rezolvat! ICa sa eviti infundarea radiatoarelor sau alte probleme incearca sa nu pui tot flaconul! Eu la logan am pus sub jumatate de flacon si s-a rezolvat problema!
Skip ads

  • smiley

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
M-am interesat putin despre acesta substanta si cred ca am sa incerc totusi sa vad daca am cum sa descopar pe unde unde pierd ca acest video nu m-a motivat deloc : http://www.youtube.com/watch?v=QVDCTXL7MVA

E cam aiurea calitatea la video dar se intelege cat de cat.
La voi nu a aparut nimic prin vasul de expansiune, ca niste adunaturi de mizerie dupa ce ati pus aceasta solutie ?
  • IonFive

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu a aparut nici pic de mizerie, substanta adera la pori si la suprafetele poroase si acolo raman pe viata.
  • smiley

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dupa scepticismul capatat dupa ce am mai citit despre substantele astea am descoperit si pe unde se scurge antigelul meu, e prin zona pompei de apa pe sub fulie nu prea vad bine, am sa pun niste poze dar nu cred ca se vede mare lucru.

Ar fi bine daca ar fi pe la garnitura pompei si nu pe la semeringul de la fuliei sa nu trebuiasca sa cumpar alta pompa Very Happy

Postez niste poze cu descoperirea mea de care sunt mandru Smile)
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dacã pierzi lichid pe la pompa singura soluție este înlocuirea. Dacã te uiți atent ai sa vezi ca are o gaura fãcutã special pentru a da drumul lochidului sa curga.
  • smiley

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat


Am sa incerc sa ma uit cu o camera mica poate nu curge pe la semering ci pe la vreun surub cu toate ca sunt slabe sansele
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Schimba pompa si nu mai visa suruburi.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR