Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! De aproximativ o saptamana sunt mandrul posesor al unui Opel Astra J 1.4L 140CP, de care sunt foarte multumit momentan, insa nu am descoperit cum (sau daca) functioneaza alarma. Am citit pe forum si am inteles ca pentru activarea ei trebuie sa apesi de doua ori pe butonul de armare de pe telecomanda masinii. Am incercat din toate pozitiile si niciun rezultat; masina cu scoate niciun zgomot nici daca o lovesti, nici daca bagi mana printr-un geam deschis...
Eu banuiesc ca ar fi de la siguranta fuzibila pentru sistemul anti-furt, insa nu am descoperit unde se gaseste ea. Daca are cineva alte idei sau solutii, le astept cu drag.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Alarma de fabrica, daca d-asta ai, nu are senzor de soc (poti sa lovesti in masina 2 zile...), Are senzor usi, senzor inclinare si senzor prezenta interior. Daca apesi odata pe butonul de inchidere, alarma se activeaza dupa aprox 30 sec, daca apesi de 2 ori alarma se activeaza pe loc... deci in ambele cazuri se activeaza.
Ar trebui sa functioneze daca lasi un geam deschis, o armezi si bagi mana... verifica sa nu fie dezactivata functia de prezenta in interior, ai buton pe plafoniera. Ledul de stare de pe bord clipeste dupa ce o armezi?
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pai asta am explicat si eu. O armez, o data, de doua ori, bag mana pe un geamul deschis si nimic. Am asteptat si mai bine de 30 de secunde si tot nimic. Ledul de stare de pe bord nu clipeste niciodata. Pe plafoniera am doar butoanele de lumini ambientale si un led mic rosu care nu stiu cand se aprinde sau nu, dar nu am gasit niciun alt buton.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Inseamna ca n-ai alarma, ci doar... inchidere centralizata.
Daca ai fi avut alarma, pe plafoniera ar fi trebuit sa ai doi senzori cu ultrasunete si butonul de activare/dezactivare, iar ledul de pe bord ar trebui sa clipeasca lent dupa ce armezi alarma.
Skip ads

  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Nu e exclus nici ce spui tu, insa am doua stickere lipite cu Viper pe geamurile din spate si o goarna sub capota (care nu e sigur claxonul). Asta mi-a dat de inteles ca as avea totusi alarma. Sau sunt puse la deruta asa? Razz
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu vorbeam de alarma de fabrica, nu de cele aftermarket, gen viper...
Daca ai alarma pusa dupa.... e altceva.
Si banuiesc ca ai fi avut si o telecomanda separata a alarmei....
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu credeam ca e din fabrica, deoarece nu am primit la achizitionarea ei decat cele doua chei originale. Totusi o sa verific diseara si siguranta fuzibila nr. 8 din tabloul de fuzibile aflat in portbagajul masinii. Cica aia ar fi " Sistemul de alarmã antifurt".
Mersi oricum de raspunsuri!
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Da, siguranta 8 de pe panoul din portbagaj e pt alarma.
E posibil sa ai alarma aftermarket pusa pe canbuss si sa mearga pe telecomanda masinii.
La cele cu alarma de fabrica, plafoniera are senzori de miscare si butonul de activare... ca in poza (dar fara iconite... care sunt aftermarket Smile )
Skip ads

  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Hmm.. cu asa iconite in masina, nici alarma nu iti mai trebuie Very Happy
Nu am senzorii respectivi si nici butonul din mijloc. Cel mai probabil am aftermarker. Dar chiar si asa, cert e ca nu imi merge alarma Sad
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mai degraba cine ti-a vandut masina nu ti-a dat si telecomenzile de la alarma. Alarma exista probabil in intregul ei, dar tu nu ai cu ce sa o folosesti Smile. Nu ai intrebat cand ai cumparat masina? Viper Viper, dar de ce nu bipaie?
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Masina am achizitionat-o de la WeltAuto, care la randul lor au achizitionat-o de la proprietarul anterior. Nu au stiut nici ei sa imi zica daca are sau nu alarma.. Ideea e ca atunci cand am cumparat-o nu m-a mai interesat daca are sau nu alarma, deoarece mi-a luat ochii la cat de bine arãta Very Happy
Totusi, acum mi-ar placea sa aiba Razz
O sa incerc sa dau de proprietarul anterior si sa il intreb direct pe el.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eu am alarma viper aftermarket si nu are telecomanda separat ...se actioneaza din cheie, odata cu inchiderea centralizata ! senzorul de soc este montat undeva sub bord, in dreptul volanului . S-a intamplat sa nu mai functioneze, dupa ce am scos bornele de la baterie cu ocazia montarii ledurilor ! A resetat-o electricianul care a montat-o si a revenit la normal.... Cum mi-am dat seama ca nu mai functioneaza ?! : la actionarea inchiderii nu mai dadea semnal sonor !
Skip ads

  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
De o saptamana de cand o am, nu a scos un sunet Sad O sa incerc sa ii resetez modulul de soc (daca il gasesc Very Happy ) si poate incepe sa piuie si ea. Acum mi-am amintit ca mai am si un butonel cu led undeva in partea dreapta a bordului. Nici pe ala nu l-am vazut aprins niciodata. Il ai si eu? Ai idee daca mai are si alt rol in afara de faptul ca te avertizeaza ca e activa alarma?
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
da , are led si are strict rolul pe care l-ai enuntat .
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am cautat sezorul de soc peste tot (sub volan, in jurul cutiei cu fuzibile, sub capota) si nu l-am gasit nicaieri. Pe unde l-as mai putea cauta? As vrea sa il gasesc sa il pot reseta.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Du-te la cei care monteaza alarme, poate fi sub bord, sub consola centrala, sub tunelul dintre scaune... sau poate n-o fi Confused .
  • sorinbv

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eh hai, nu cobi Razz O sa ma duc intr-un service sa se uite la ea. Ma gandeam, totusi, ca poate ii dau eu de cap, sa scap de drumul pana la service.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu cobesc Smile , intai incearca sa gasesti modulul alarmei si apoi pe fire pana la... senzorul de soc.
Deobicei modulul alarmei se pune sub bord in stg masinii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR