Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Mihay opel

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor in primul rand tin sa va multumesc pt toate raspunsurile acordate la toate intreabarile mele....ieri am descoperit ca imi curge ulei pe la semeringul de la arbore (palier) nu foarte rau deoarece nu nu am gasit balta jos dar am completat un litru de ulei si a ajuns la nivel,acum intrebarea aste o consuma motorul ulei i am facut schimbul acum 3 luni de zile si am 3500 de km cu ea ..ulei GM 5W 30 MASINA ARE 145000 unii mi au zis ca este subtire si ca ar trebuii 10w 40 .voi a ti intampinat asemenea probleme ?/ multumesc anticipat
  • raduandrei77

  • Mesaje scrise: 791
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu curge mult inseamna k mananca. Eu zic sa ramai tot pe 5w30 daca mai tii la masina.
  • neaMichael

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Masina mananca ulei. Acum depinde cat de uzat este motorul. Eu daca ii pun 5-40 imi mananca 1 litru la 1000 km. Asa ca am trecut la 10-40 si imi consuma undeva la 0.6l/1000km. Am motorul uzat si momentan nu dispun de buget sa il refac complet. si tin la masina.
Tu poti ramane sigur la 5-40, momentan ai consumul mic. 0.200l/1000km 5-40. este super.
  • bogo-s

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 z 16 Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2014

  • Mesaj Privat
si eu am avut aceasi problema, m.am speriat ca trebuie sa fac set motor asa ca mi-am facut o diagnoza, un test de compresie,etc.. totul perfect, la care mecanicu mi-a sugerat sa bag ulei 10w60 e ulei pentru turatii mari, chiar si aici pe forum am descoperit ca il folesesc cativa colegi,
am facut de la ultimul schimb 5000 km cu masina si inca nu a consumat nici un singur strop, obesrvatia care am facut este ca masina pana in 3000 rpm merge mai puturoasa, dupa ce depaseste acest prag merge de rupe asfaltu, cresc repede turatiile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR