Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Georgian AG

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
salut dragi colegi am si eu nevoie neaparat de o parere/informatie ceva, as vrea sa imi iau alte jante pe masina si nu stiu dimensiuniile specifice. Datele masini sunt: OPEL ASTRA F CARAVAN, ANUL 1998, TIPUL: X16SZR, 1598 CM3, 55kW.
Multumesc mult pentru ajutor. RESPECT
Am gasit unele SH placute la vederea ochiului 176/65/R14. Ce spuneti o sa am probleme ? sau ce imi recomandati?
Skip ads

  • Giucfli

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Dimensiunea cauciucurilor e trecuta in cartea masinii la pc 13 .
In functie de dimensiunile cauciucurilor trecute acolo iti iei jante pe 13,14 sau 15.
Eu personal am jante de opel astra g pe 15 cu dimensiunea cauciucurilor 195 55 15(trecut in cartea masinii)
  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Depinde ce ai in cartea masinii.Acolo ai specificat si dimensiunea anvelopelor.
Eu pe carte am pe 13,14 si 15 inc dar am pus pe 14 inc pentru ca nu sant nici prea mari nici prea mici.
Mai jos sant dimensiunile din cartea masinii.Atentie ca ramai fara talon daca nu corespunde cu ceea ce este in carte...

  • Georgian AG

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru ajutor colegi, cipikao in poza ta la modelul meu de motor e 175/65R14, m-am uitat in carte la nr.13 si scrie 155/R13/79S si pe fata si pe spate dar mie unu mi se par cam mici astea, si eu acum in prezent pe masina sunt pe 14 inch (jante tabla) si nam avut probleme cu politia pana acum.
Skip ads

  • cipickao

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Politia nu îți ia talonul pentru ca in certificatul de înmatriculare nu mai apare dimensiunile cel puțin in taloanele noi,dar daca sant cu cei de la RAR in filtru te pot verifica in baza de date.Oricum ai sigur in cartea de identitate a mașinii pe 14 inc.
  • al3xyno

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Si politia iti poate lua talonul pentru jante neomologate chiar daca nu sunt trecute in talon.se duce frumos cu talonul la masina si cere informatii in baza de date.traim in 2015 totusi sa iti poata face rau in ziua de azi se poate face foarte usor.eu am procedat in felul urmator.m-am dus la o reprezentanta opel din PH ca in DB la mine nu aveau acea tematica cu jantele.mi-a dat un prieten un numar de telefon de la un baiat cumsecade de acolo si mi-a dat la mana o foaie destinata rar-ului cu seria de caroserie si jantele care merg puse pe masina.si le-a trecut cu toate ca m-am dus la rar cu cauciucuri 195 si in acea foaie aveam 205 dar s-a rezolvat Smile
  • Georgian AG

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
pana la urma asa am sa fac am sa ma duc la rar sa imi puna ei dimensiunea si pentru cele de vara si pentru cele de iarna, dar inainte de toate vreau sa achizitionez niste jante pentru cauciucuriile de vara. intrebarea mea este urmatoarea pentru cei care stiu sau chiar au montat aceste demensiuni pe un opel astra f caravan. Ar atinge pe partea din spate intre aripa si cauciuc cand as pune greutate pe ea? la dimensiuniile astea 185/60/r14? deoarece am gasit niste jante pe placul meu si super pret in care dimensiunile cauciucului este cel mai de sus. multumesc mult pentru ajutor.
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu atinge nimic. Am eu 185/60R14 pe caravan si n-am probleme de genul asta la incarcare maxima (gen 4adulti+1copil+portbagaj full)
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Atasez si o poza din cartea masinii, unde sunt trecute dimensiunile de anvelope acceptate de producator si presiunile specifice fiecareia in functie de incarcare.

Din pacate, "smecherii" de la RAR nu trec decat vreo doua in cartea masinii, ca sa te duci ulterior sa platesti o taxa, ca sa le treaca pe toate Evil or Very Mad Mie mi-au trecut numai 155/80R13 si 175/65R14, cele din urma fiind pe masina la momentul respectiv.
Suze pt postari consecutive, poate le uneste un moderator.
  • Georgian AG

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
multumesc mult uskatu chiar nu gasisem raspuns la dimensiuniile masini, in prezent asa am si eu pe masina 175/65/r14. Multumesc inca o data. As avea pentru tine uskatu o intrebare poate ma ajuti si de data asta si te-as intreba pe tine pentru ca ai tot caravan ca al meu. Am incercat zilele trecute sa scot cele 3 butoate de la AC pentru a schimba becuriile, pe cel din dreapta si stanga le-am scos cu usurinta, dar cel din mijloc mi-a dat ceva batai de cap dupa multe modalitati tot nu a vrut sa iasa, ce as putea face?
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Introduci o surubelnita subtire in gaurica aceea si tragi de buton, exact ca in poza:

Vezi si aici https://www.clubopel.com/lin...emstrpa/index.htm
  • Georgian AG

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2011

  • Mesaj Privat
ms uskatu mi-ai fost de un real ajutor multumesc mult
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR