Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • lukas79

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutare
Cam 90% sunt orientat spre un Astra J cu motor 2.0 (165PS) cdti sau 1.6 cdti (136PS)
Vreau sa va anunt ca ar fi prima masina Opel si chiar nu stiu cum este cu service-ul sau problemele pe care le aveti. Ma gandesc ca este un model deja ajuns la maturitate si merita achizitionat acum fata de 2011 cand a aparut. Configuratia este destul de bogata facuta si pretul mi se pare decent, am primit 5500 euro discount. Astept parerile si chiar sfaturile voastre.

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Motorul de 2000 trage bine si poate fi dus la 205 cp, devine o bestie
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Poate ar fi bine Sa faci Si un drive-test cu motorul 1.6 benzina Si 180 cp .S-ar putea sa fii incantat Si de el. Iar pretul de achizitie ar fi mai mic ca la diesel.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe 1.6 CDTI sau 1.6 SIDI, mai rafinate, tehnologie mai noua... acum depinde si in ce regim folosesti masina... vezi ca la sf anului apare noul Astra K.
Skip ads

  • lukas79

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Discount-urile ma gandesc ca sunt mai mari acum ca la Astra K cand o sa apara. Am mers cu motorul 1.6 cdti si mi-a placut foarte mult. Intrebarea mea catre voi era referitoare la masina Astra G in general cum e? Fata de 2011 au mai remediat din probleme sau au mai imbunatatit lucruri la ea? Cred ca totusi as alege 1.6 cdti.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut Lukas79.Din pacate trebuie sa te gandesti la multe chestiuni cand cumperi un auto. In primul rand sa vezi in functie de tipul motorului la ce fel de defectiuni este expus Si cam cat de costisitoare este reparatia. Eventual cat te costa revizia, rca-ul, vigneta ,distributia+transmisia Si nu in ultimul rand cati km faci pe an Si Unde vrei sa utilizezi masina( oras sau exterior) .
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
lukas79 a scris:Intrebarea mea catre voi era referitoare la masina Astra G in general cum e?

Astra G sau J?
  • lukas79

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Scuze Astra J. Exact la asta ma refeream cum sta cu problemele in general. Acum detin un Ford Focus 2008 1.6 TDCI 90cp si am fost si sunt foarte multumit de el doar ca e timpul pentru o schimbare. Masina am avut-o de noua si nu am schimbat nimic la ea decat revizii anuale. Am 105.000 km si abia in primavara o sa-i fac distributia care costa 1350 lei la reprezentanta asta daca nu i-au altceva intre timp. Fac intre 15000 -20000 km pe an si sunt cam 50% oras 50% in afara.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In cazul asta ar merge 1.6cdti daca drumurile in oras nu sunt scurte si cu opriri dese. Despre motorul asta nu cred ca e multa lume care sa isi dea cu parerea avand in vedere ca e relativ nou, dar din ce am auzit si citit e un motor foarte laudat atat ca performante/consum, cat si ca rafinament. Exceptand motorul, masina e ok raportata la pretul ei, cutiile nu sunt foarte reusite, adica nu sunt "unse" nu iti trage schimbatorul din mana, masina e destul de grea, iar spatiul interior nu e foarte mare (chiar daca masina e), instrumente de bord invechite... Tinuta de drum, franele, confortul... sunt OK. Merita luate AFL-urile, scaunele AGR, incalzire auxiliara, chiar si flexride (dar nu e must have)... Eu sunt sigur ca si Astra K va avea destul discount la lansare.
  • lukas79

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Printre dotari se numara si scaune sport AGR, afl+, si flexride. Drumurile prin buc sunt cam scurte de 8-12 km dus 8-12 intors in mare. Iarna ajung la servici cu motorul rece la masina actuala. Benzinarul consuma foarte mult chiar mi se pare colosal. Sunt convins ca si Astra K o sa aiba disc dar nu m-as risca sa i-au un model virgin. O varianta ar mai fi un Ford Focus Titanium 1.5 TDCi (120ps) sau ecoboost-ul de 1.5 care mi se pare mult mai rafinat ca 1.4 (140ps)de la Astra. Ca materiale par mai calitative cele de la Astra acum depinde si cat de durabile sunt, cele de la Ford sunt durabile desi arata mai nasol.(ale mele dupa 7 ani arata la fel)
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Poate te incanta un motor pe benzina cu turbo. Daca o iei pt Buc. sa iei in calcul si un pachet de drumuri grele.
  • lukas79

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Aveti idee la motorul de generatie noua 1.6 CDTI (136PS) e la fel problema cu regenerarea DPF-ului? Din ce am citit ar avea ceva in plus fata de DPF si nu mai foloseste aditivi.

"The 1.6 CDTI in the Mokka uses a Lean NOx Trap (LNT), an exhaust after-treatment system upstream of the diesel particulate filter that captures and removes nitrogen oxides (NOx) from the exhaust gases without the use of additives."

Ma poate ajuta cineva in aceasta problema?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
DPF-urile actuale de pe motoarele 1.3, 1.7, 2.0CDTI nu folosesc aditivi , ci se bazeaza pe o postinjectie de motorina pentru a mari temperatura gazelor de evacuare si a arde depunerile din DPF.
Din ce am citit, fara ca sa aprofundez, sistemul actual Lean NOx Trap (LNT) se bazeaza pe post tratarea gazelor si eliminarea oxizilor de azot (NOx), dar eliminarea noxelor se face tot prin marirea temperaturii pe evacuare, asa cred.
Sistemul de reducere catalitica (SCR) foloseste injectia unui aditiv AdBlue (uree) care descompune selectiv noxele in apa si azot, dar sistemul asta am inteles ca va fi introdus pe motorul de 1.6 din septembrie 2015.
http://en.wikipedia.org/wiki/NOx_adsorber
http://en.wikipedia.org/wik...ium_Diesel_engine
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Poate daca mai ai rabdare iei urmatorul model de opel astra .
  • edv_ro

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@Lukas79: la ce dealer ai obtinut discount-ul de 5500 euro? Eu am avut o discutie saptamana trecuta cu dealer-ul Radacini din Constanta si mi-a oferit 2200 euro discount. Nu s-a luat in calcul programul Rabla din cauza termenului de livrare de circa 3 luni..... Masina pe comanda, nu de pe stoc.

Am inteles ca exista reduceri mai mari pentru anumite categorii profesionale, gen medici sau avocati, dar eu, inginer fiind, nu beneficiez. Pura discriminare. Oricum, batea vantul prin showroom.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
@edv_ro, cand am luat eu masina, am avut o reducere de 3% cu incadrarile alea profesionale. Dar o poti negocia si tu. In general, reducerile sunt intre 10 si 18%, dar depinde de model, dealer, etc.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
edv_ro a scris:
Am inteles ca exista reduceri mai mari pentru anumite categorii profesionale, gen medici sau avocati, dar eu, inginer fiind, nu beneficiez. Pura discriminare. Oricum, batea vantul prin showroom.


cand am luat-o eu pe langa categoriile profesionale mai era una ...membri ACR....si uite asa am devenit membru Smile)

nu mai stiu cat e acum cotizatia ca am platit doar atunci pe 1 an si nu am mai reinoit. era in jur de 250-300 ron parca.
si mai ai si ceva discuturi pe la hoteluri la asistenta rutiera chestii de astea/
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va salut, vreau sa cumpar un Astra J Sports Tourer (Caravan), nou. Trebuie sa dau comanda la dealer. M-am orientat spre motorul pe benzina de 1,6 litri / 115 CP. O sa merg mai mult prin Bucuresti. Daca iau varianta Essentia, care ar fi dotarile minime pe care imi recomandati sa le adaug in plus ?
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegul negociator. Am vazut ca in Germania la modelul de masina pe care-l doresti au preturi bune pe sh .Daca vrei sa iei astra j la inainte de aparitia noului model astra sper sa negociezi un discount consistent plus rabla. Ca dotari enjoy +pachet enjoy la mine a fost cel pe care l-am ales. Sa ai bafta.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc, alex mih. Am comandat masina (Astra J, Sport Tourer, 115 CP, Essentia cu un plus de dotari). Singurul lucru la care nu sunt lamurit este daca Astra J Sport Tourer, versiunea Essentia, are placa de acoperire peste portbagaj. La dealer mi-au spus ca placa asta e dotare standard la orice Sport Tourer (inclusiv Essentia). Dar pe prospectele lor apare ca dotare standard numai de la Enjoy in sus...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR