Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • Balas Ion-Lucian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara,
O intrebare: Cunoasteti cazuri de inmatriculari auto aduse din Elvetia?
Posed un Astra de 1389cc/an 1996, am facut RAR, am platit taxa de prima inmatriculare, astazi am fost la politie ptr. numere si mi s-a spus ca trebuie platita vama. Un cunoscut a intrebat la Of.Vamal din Brasov si de acolo surpriza: 1900 euro taxa vamala.
Masina nu are valoarea asta, si de unde atatia bani sa platesc. Ma poate lamuri cineva?
Skip ads

  • OPELTUNING

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
E diferita taxa, nu sunt in uniune
  • Balas Ion-Lucian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Din cate stiam au diferite acorduri cu UE. Stiam ceva de 10% din valoarea masini, dar nici chiar asa.
  • Balas Ion-Lucian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ma poate lamuri cineva mai in detaliu?
Va rog.
Skip ads

  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salut.am fost si eu in aceeasi situatie ca si tine.eu am cumparat o vectra b din germania,dar aceasta nu a fost inmatriculata niciodata acolo.masina provenea din elvetia(stat unde a fost inmatriculata).bun,ajung cu ea in romanica,fac toate formalitatile pentru inmatriculare,si surpriza:la ghiseul inmatriculari ma intreaba garcea de vama...eu ii zic ca nu stiu,el ma trimite sa rezolv problema ca altfel nu se poate inmatricula masina.merg in brasov la oficiul vamal,aici inca o surpriza:taxa vamala pt masina mea e 2100 euro(asta se intampla in octombrie 2008).merg suparat acasa,si ma uit prin dosarul de acte care l-am primit impreuna cu masina.specific ca e prima masina adusa de mine de afara si habar nu aveam cum trebuie sa arate un document vamal.spre fericirea mea am gasit un document vamal in care scria ca pentru masina mea se platise taxa vamala in germania in suma de 200 euro.impreuna cu documentul vamal am mers din nou la oficiul pentru inmatriculari si mi-am inmatriculat cu succes masina.iar ca fapt divers,de la 2100 de euro in romania la 200 euro in germania e o diferenta foarte mare,cu alte cuvinte statul roman te smechereste pe fata
  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
salut,
sa va spun si eu ceva asa ca sa vedem d jecmaneala din romania
acu sunt in italia si acu vreo 2 ani mi-am luat o masinuta luand in calcul si varianta cumparari in germania
inainte sa fac vreo minune m-am interesat in amanunt care sunt diferentele cumparari unei masini in italia si in germania, si mi sa spus asa
IN AFARA PRETULUI DE CUMPARARE A MASINI DIFERENTA CARE POATE EXISTA ESTE DE MAXIM 200-300€ PENTRU CA ESTE O TARA DIN UNIUNE
deci d unde ai nostri isi permit sa scoata toate tampeniile astea de taxe?
p.s. nu am prea fost la subiect dar luci77rub ma facut sa-mi aduc aminte si...
  • Balas Ion-Lucian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Totusi nu inteleg, platesc taxa de prima inmatriculare si mai trebuie sa mai platesc si vama, cum pot plati j..de mii de taxe?
Masina pe care am adus-o este intro stare f. buna, dar daca as vrea sa o vand nu stiu daca as lua banii pe care trebuie sa-i dau ca taxe statului roman. Halal stat, halal legi. Concluzia este una singura;legile sunt facute numai pentru cei cu bani. Amarati pot sta linistiti cu degetul in gura si sa mai si incerce sa fluiere...a paguba.
  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@Balas Ion-Lucian: hai maine la intalnirea club opel brasov si discutam mai multe acolo.

Vineri 13 .02.2009, la ora 19.00, in parcarea din spatele complexului Artima/Carrefour din Racadau. Cum se intra in parcare, se ocoleste prin dreapta complexul si se merge in partea din spate.
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
In mod normal, Romania nu are voie sa aibe alte taxe vamale decat cele din Uniunea Europeana. Nu uinteleg de unde diferenta asta - poate de la existenta/absenta Certificatului de circulatie a marfurilor - EUR 1 care iti permite sa nu platesti de loc taxa vamala, ci doar TVA-ul.
Pe de alta parte, in Romania se aplica alta suma la care este calculat procentajul TVA-ului si accizei seprea poate ca de aici sa provina diferenta...
  • Balas Ion-Lucian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand, multumesc celor care au dat o cat de mica importanta problemei mele. Dar sa nu uitam caci in situatia mea sunt alte zeci,sute sau poate mii de romani.
luci77rub, iti multumesc pentru invitatie, as fi onorato daca as fi avut cu ce sa vin, dar eu sunt din Cincu, langa Fagaras, aproximativ la jumatatea drumului dintre Brasov si Sibiu. Si sincer sa fiu nu ma prea dau bani afara din casa. Am adus aceasta masina deoarece in zona mea exista o problema cu transportul, pentru mine se poate spune ca inainte de a fi un lux, este mai mult decat o necesitate. Iar golanimea asta politica stie sa-si faca lege doar in interesul ei, nu si in interesul plebei, cea cu ajutorul careia ajunge sa basheasca in fotoliile pufoase ale parlamentului si guvernului.Eu tot sper sa nu fie asa cum mi-a spus cunostiinta mea despre vama. Culmea este ca am intrat pe site-ul Directiei Generale a Vamilor unde nu am gasit absolut nicio explicatie in legatura cu taxa vamala, am mai trimis si un mail la care nu se obosesc domni cu ceafa lata, boiler in fata si vile cat hangarele de la Otopeni sa raspunda. Si poate au dreptate, de ce sa raspunda unui amarastean care are si el o rabla de 13 ani vechime pe care vrea s-o inmatriculeze, ocupatia lor fiind doar sa bage in buzunarela fara geamandura. Poate sunt un pic cam acid si nu toti trebuiesc pusi in aceiasi oala, dar acum busola mea a cam luato razna si nu vad o iesire imediata din problema mea. Dupa ce a stat un an si jumatate in batatura din cauza primei taxe a lui Tariceanu, masinuta mea mai poate sta vreo doi, poate intra si Elvetia pana la urma in UE. Alta problema este ca mi-a expirat Certificatul de Autenticitate de la RAR pe 11 februarie. Va multumesc inca o data.
  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
elvetia va intra in U.E.,chiar arata la televizor acum cateva zile
  • yoyo_

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Balas Ion-Lucian a scris:Ma poate lamuri cineva mai in detaliu?
Va rog.
ce acte ai primit din elvetia?pe langa talon ai primit si brieful?
Skip ads

  • Balas Ion-Lucian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1996 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu. Nu am primit niciun brief. Dar daca poate fi necesar, il pot primi.
Ma ajuta cu ceva?
  • luci77rub

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2008

  • Mesaj Privat
masinile inmatriculate in elvetia au doar talon,brief-ul se intalneste la cele din germania,e brief mare si brief mic
  • clau_lcf

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. eu am aceeasi problema cu un wolswagen corrado vr6, 2900 cmc. Am cumparat masina din germania, (Lahr) langa Offenburg. mi-a dat talonul factura, mi-am luat numere tol si am plecat spre tara. Aici am facut formalitatile pt inmatriculare, si apoi la birou, aceeasi treaba. VAMA. Nu am declaratie vamala si certificat EUR 1. Am fost la vama si m-i s-a cerut 10800 Euro, dupa catalogul lor. eu am dat 2800 E pe masina, am bagat aproape 3500 ron in acte, ( am adaptat-o pt persoane cu handicap, si am scutit-o de taxa de prima inmatriculare, avand acest drept) si acum stau cu masina pe dreapta. ma tot gandesc la o solutie de 2 luni, sa fac cumva sa o inmatriculez fara vama asta. Cum s-a spus mai sus, astept sa intre Elvetia un UE, desii, tare m-as mira. Am citit faza cu vama in Germania. . As platii acolo vama, dar trebuie sa ma mai duc cu masina?. As putea face asta, sa trimit actele acolo sa se ocupe cineva de incredere. Javrele de la vama mi-au sous ca ori romania ori alta tara UE, taxa vamala e peste tot la fel in tarile membre. Si inca cv... Cum pot obtine certificatul EUR1? Asta in caz ca imi trebuie . Multumesc. Sper sa imi puteti da vreo idee....
  • gabynitzu

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
mai exista o posibilitate care vad ca nu a zis-o nimeni, poti sa aduci din elvetia masini dar la vama din elvetia sa ceri certificat de provenienta,
daca sunt produse in UE nu se plateste vama.
  • vndr31

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alba
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
vreau sa cumpar o masina din italia pt baiatul meu si sa o inmatriculez in rominia ceacte imi trebuie din italia si ce e cu declaratia vamala
va rog mult sa ma lamuriti ca am intrat in ceata cu atit de multe ate
  • g_m_s

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Cel mai ok este sa ne cascam ochiii innainte sa cumparam o masina si verificam provenienta ei .stiind doar ca daca cumparam o masina din afara comunitati europene se plateste si vama si alte minunatii,
Spre exemplu un Bmw x6 adus din canda
Costuri canada
Cost autoturis 35000$ canadieni
Cost transpor 1500$ ca
Cost acte 750 $ca

Costuri Rom
Cost vama 3500Eur
cost prima matriculare 2000eu
Alte acte 1000eu
Total costuri aproximativ 44000eu
acesta fiind la o masina 2008-2009 fab

Trebuie sa tinem cont ca la costurile vamale intra si alte maruntisuri cum ar fi vechimea , cost catalog,procent percept de stat... lista continua

acuma este alegerea voastra de unde cum si cand va cumparati o masina!

cu stima G_M_S
  • clau_lcf

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Lucrurile stau cam asa.
Daca nu ai vama platita si nici certificat EUR 1(care atesta ca masina e fabricata in europa)

Se plateste 10 % din valoarea pe catalog pt lipsa certificatului EUR 1
Se plateste tva la valoarea pe catalog. (24% romania)
Se plateste amenda 500 E daca nu declari masina in 6 sau7 zile de la intrarea in tara

In cazul meu, la valoarea pe catalog de 10.800 Euro, am preferat sa mai cumpar o masina inmatriculata sa ii fac recarosare. Va tin la curent cand termin si cu etapa asta.

Va atasez inca un caz, luat de pe internet.
"OK, hai sa va lamuresc cum sta treaba...

O masina adusa din afara spatiului UE trebuie sa indeplineasca anumite formalitati vamale de Tranzit, apoi aici sunt de platiti nishte taxe TVA, VAMA, RAR, Taxa de prima inmatriculare, asigurare, si cam atat.

CUM SE PROCEDEAZA?

1. gasesti masina in Elvetia (sau alta tara Non-EU)
2. cand cumperi masina, ceri si actul de provenienta (EUR1) care atesta ca e facuta in EU (daca e facuta in EU), elvetienii nu fac masini, dar poate fi facuta in japonia de ex. Acest act te v-a scuti de VAMA.
3. ca sa poti aduce masina in tara v-a trebui sa faci la vama de iesire din Elvetia actele de tranzit, se fac la un comisariat vamal de acolo, se stampileaza in vama, la fel si certificatul de provenienta EUR1 se stampileaza in vama la iesire.
4. la intrare in EU in vama austria sau germania, s-ar putea ca baietii sa ceara o garantie 2-3000 euro pentru ca tu vei inscrie masina acolo, sau undeva in EU... garantia asta trebe evitata, ca se recupereaza greu, numai dupa inscrierea masinii, adica cum evitam? te intorci si incerci prin alt punct vamal sau mai tarziu, sigur vei reusi daca insisti.
5. la intrarea in Romania ai 8 zile sa declari intrarea in tara a masinii sa inchei actul de tranzit efectiv in vama, altfel platesti o amenda de sustragere.
6. dupa ce ai facut actul de tranzit, si vama (care nu trebuie platita daca ai EUR1, mare shmecherie, unii vamesi percep asta, taie chitanta pentru asa ceva, desi este clar lege ca nu trebuie)
7. mergi la politie, ceri numere rosi, in rest faci exact acelasi lucru ca la o masina adusa din EU, cu exceptia faptului ca daca o cumperi pe persoana fizica mai platesti 19% TVA, asta te indruma politia de indata ce ajungi la ei.


CE FAC DACA NU AM TRANZITUL si/sau certificatul EUR1?

asta e si situatia mea... cine a adus masina a neglijat faptul ca trebuie certificat EUR1 si acte de "export" sau tranzit, a neglijat pentru ca nu a stiut ca e vorba efectiv de un import de masina...

1. masina se afla in tara.. (a. are numere temporare, b. nu are numere temporare, nashpa... ca nu vei primi numere rosi decat dupa ce platesti vama, deci trebe s-o tragi pe un trailer pana la RAR pentru autentificare...)
2. trebuie sa mergi cu masina la RAR pentru autentificare (trebuie programare aici, dureaza o saptamana pana la aceptare efectiv), cu asta numai se poate achita amenda ca nu ai facut tranzitul, si vama efectiva.
3. pentru ca nu ai EUR1 platesti 10% vama in vama, din valoarea de catalog a masinii (sau din valoarea de pe hartie, insa aici se percep garantii, mai rapid este sa mergi cu valoarea de catalog).
4. apoi platesti TVA 19% din valoarea de catalog + vama, (daca eshti firma, iti recuperezi TVA-ul)
5. ceilalti pasi sunt aceiasi ca la o masina adusa din EU.

Sper ca v-am lamurit..
iata cat am eu de platit pentru o masina adusa din Elvetia:

5500 de euro a fost masina cu transport...
500 vama
500 amenda
1200 tva-ul
1150 taxa de prima inmatriculare
300 alte acte pentru inscriere (traduceri, rar, asigurare, numere)
1000 euro am dat la un jmecher care m-a fraierit ca-mi inscrie masina fara tva, si normal nu i-am mai primit napoi...

total:
10150 euro
asta la o masina care aici nu valoreaza mai mult de 8000 de euro

sper ca is destule informatiile... incep sa ma dispere toate telefoanele astea... cu toti care sunt in aceeasi situatie... defapt is disperat de tara asta de cacat in care traim si in care nu exista o singura persoana care sa iti spuna cum sa faci un lucru de genul asta... ca sa nu mai vorbim ca logic vorbind nici macar n-ar trebui sa platim taxele astea, uitati-va la celallte tari din EU care nu platesc vama pe produse aduse din Elvetia pentru ca exista un acord de liber schimb intre UE si Elvetia... mda.. probabil ca Romania nu e inca in EUROPA, vai shamar... cand o sa ne deshteptam.
just leave me alone"
  • adelina123

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Buna, am si eu o intrebare daca puteti sa ma ajutati.vreau sa cumpar un pejo 307 cc , motor 2.0, an 2003 va rog sa imi spuneti ce acte si ce taxe trebuie sa platesc daca vreau sa o inmatriculez in românia.Va multumesc si va rog sa-mi raspundeti este f urgent!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR