Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • justitiar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!
Azi dimineata am patit o belea in sensu ca mi-am gasit oglinzile de la masina furate. Mai exact geamul oglinzilor. Mai jos am atasat si poze.



Am cautat pe http://www.autoa.ro/index.p...t=15&catp=130 si am gasit:
-------------------------------------------------------------------------
OGLINDA - GEAM OGLINDA EL.+INC.(NU ASFERIC) STG. ---> 158 lei
OGLINDA - GEAM OGLINDA EL.+INC.ASFERIC STG. ---> 180 lei
OGLINDA - GEAM OGLINDA EL.+INC.DRP ---> banuiesc ca 158 lei (nu scrie)
-------------------------------------------------------------------------
Din cate am inteles "asferic" inseamna sa aiba partea aceea de jos la olginda soferului pt. vedere de ansamblu. Eu nu aveam asa ceva, deci nu cred ca o sa optez pt chestia asta, sincer nush cat de mult m-ar avantaja.
Apoi vine motajul lor care sincer sa fiu nu stiu cum sa-l fac de asta apelez la voi, in ideea ca ma puteti indruma in vreun fel.
Ce nu stiu eu este daca geamurile acela pe care o sa-l comand, pt oglinzile stg+dr sunt prevazute cu un sistem de prindere, pentru ca altfel nu-mi dau seama cum ar putea fi reintroduse acolo. Din imaginea pe care am atasat-o se poate observa ca mecanismul si carcasa nu au fost afectate. De asemenea mai sunt si 2 mufe care sincer nu stiu cum sa le pun. Ma gandesc ca au legatura cu partea motorie si de incalzire.

Va multumesc. Stiu ca sunt diverse discutii pe tema asta deja create, insa pentru Opel Vectra C nu am gasit.
Skip ads

  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu unul, sincer , nu ma mir absolut deloc , vizavi de cele intamplate.
avand in vedere ,locatia autorului topicului .
zi Sarut Mana Cerului ca ai scapat numai cu oglinzi si nu s-a evaporat toata vectra.
trebuie sa cauti exact tipul de oglinzi pe care le-ai avut , cu incalzire si electrice , presupun.
montarea e foarte simpla, ca si demontarea , au niste clipsuri.
incearca la autoconsultonline, acolo am gasit eu geam oglinda pentru zafira la 65 lei, cu incalzire si electric.
sincer regret cele intamplate.

p.s. autorul faptei este 100% un posesor de acelasi tip de opel, care avea nevoie de ele.
sau vreun bussinesman de vitan-barzesti [ avea o comanda ferma sau una neonorata]
  • justitiar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:eu unul, sincer , nu ma mir absolut deloc , vizavi de cele intamplate.
avand in vedere ,locatia autorului topicului .
zi Sarut Mana Cerului ca ai scapat numai cu oglinzi si nu s-a evaporat toata vectra.
trebuie sa cauti exact tipul de oglinzi pe care le-ai avut , cu incalzire si electrice , presupun.
montarea e foarte simpla, ca si demontarea , au niste clipsuri.
incearca la autoconsultonline, acolo am gasit eu geam oglinda pentru zafira la 65 lei, cu incalzire si electric.
sincer regret cele intamplate.

p.s. autorul faptei este 100% un posesor de acelasi tip de opel, care avea nevoie de ele.
sau vreun bussinesman de vitan-barzesti [ avea o comanda ferma sau una neonorata]


Ma bucur sa aud ca montajul este simplu. O sa revin maine cu mai multe impresii si poze referitor la prindere si motaj dupa ce achizitionez geamurile pentru oglinzi.
Intrebare: acele 2 fire au vreo importanta cum sunt puse pe spatele geamului (unde banuiesc ca are placuta de incalzire). Tu cum le-ai pus?
Sigur ca putem presupune foarte multe referitor la furtul in sine... dar o sa merg sa mi le sablez cu nr de inmatriculare in speranta ca ii voi descuraja pe nemernici. Multumesc.
  • adrian_ilie

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut,

exact acelasi lucru l-am patit si eu aseara... tot opel vectra c. o sa incerc maine la Al Padrino sa imi gasesc un geam nou. Am sunat la Opel si ma costa 250 ron doar geamul, suma pe care nu sunt dispus sa o dau, existand sanse ca dupa ce o montez sa mi se intample acelasi lucru.

Poate imi recomandati un magazin unde pot gasi geamuri la preturi rezonabile(maxim 100 ron).

Partea cu sablatul nu stiu daca functioneaza. Am un prieten caruia dupa ce i-au furat geamurile oglinzilor de 2 ori, a sablat cel de-al 3lea rand, iar peste o luna le-a gasit sparte. Din pacate suntem o tara preponderent plina de cretini si de hoti.

Sad
Skip ads

  • Kara67

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am ramas fara oglinzi. Am injurat si blestemat vreo 3 saptamani, pana cand am reusit sa mi le inlocuiesc. Noroc ca aveam CASCO.
Problema este ca tot niste posesori de Vectra o sa beneficieze de ele. Asa ca in momentul cand vrei sa cumperi ceva de la hoti(chilipiruri), ar fi bine sa te pui in situatia celui pagubit. Tot unii dintre noi(posesori de auto de orice marca -vezi BMW, Mercedes E Klass Vectra A si C) ii incurajam. Nu cred ca acest demers o sa fie inteles de toata lumea... dar eu incerc.
PS.
Justitiar- tu esti norocos. Incearca sa afli cat costa oglinda de la sofer el. incalzita si heliomata; si nici nu o gasesti pe stoc.
  • justitiar

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Kara67 a scris:Incearca sa afli cat costa oglinda de la sofer el. incalzita si heliomata; si nici nu o gasesti pe stoc.


Am rezlvat-o! Am dat comanda de la autokarma si am luat asa: GEAM OGLINDA ST. EL+INCLAZIT ASFERIC si GEAM OGLINDA DR. EL+INCALZIT ---> totul la 120 lei!!!! (daca nu ma insel o oglinda cu totul era vreo 3 mil cea simpla si vreo 6 mil cea rabatabila electric)
Le-am montat foarte usor geamurile. Trebuie impins mai tare pana se aud clemele acelea de prindere ca s-au fixat. Am fost apoi sa mi le sablez si spre surprinderea mea...erau din PLASTIC Smile))) nu din sticla. N-am stiut sa-i fac testul cu bancnota pusa pe geam sa verific daca e sticla sau plastic! De asta le-am luat si asa ieftine! 120 lei pentru ambele oglinzi! IN FINE....... preventiv asa le-am aplicat un antifurt tot la tipu asta care trebuia sa mi le sableze. Arata ok. Dar acu daca vrea sa mi le mai fure cred ca trebuie sa le ia cu totu Smile Ai dreaq hoti! Daca stiam la cine ajung oglinzile mele, ma duceam si i le furam la loc Smile
BAFTA MULTA si multumesc de ajutorul dat pe acest forum !
  • maximus meridius decimus

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Kara67 a scris:Si eu am ramas fara oglinzi. Am injurat si blestemat vreo 3 saptamani, pana cand am reusit sa mi le inlocuiesc. Noroc ca aveam CASCO.
Problema este ca tot niste posesori de Vectra o sa beneficieze de ele. Asa ca in momentul cand vrei sa cumperi ceva de la hoti(chilipiruri), ar fi bine sa te pui in situatia celui pagubit. Tot unii dintre noi(posesori de auto de orice marca -vezi BMW, Mercedes E Klass Vectra A si C) ii incurajam. Nu cred ca acest demers o sa fie inteles de toata lumea... dar eu incerc.
PS.
Justitiar- tu esti norocos. Incearca sa afli cat costa oglinda de la sofer el. incalzita si heliomata; si nici nu o gasesti pe stoc.

Si eu am ramas fara capac la roata spate ....normal ca tot un posesor de vectra a beneficiat de el. M-am bucurat foarte tare ca a trebuit sa merg azi la reprezentanta si sa-l cumpar nou cu 55 lei.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sau poate l-ai pierdut tu pe undeva Embarassed
Skip ads

  • maximus meridius decimus

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sau poate nu ....masina sta de vreo 12-13 zile pe loc iar acum 3-4 zile am curatat zapada de pe ea si capacele erau la locul lor.
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
azi pe 17 ianuarie am constatat si eu ca mi-a disparut antena si un capac de la oglinda fata stinga.(capacul din spatele oglinzii)ce dracu or face cu ele,cit iau pe ele ?2-3 sute de lei vechi.mama ei de tara de rahat!as gasi pe la dezmembrari? stie cineva astfel de magazine?
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Azi am dat si eu peste vreun narang de mi-a furat stergatoru spate in fata blocului , nu da domnu sa il prind aspra faptului Evil or Very Mad .
Stie cineva cat ma costa unu nou - lamela stergator spate GTS.
  • dr_seby2000

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Azi am dat si eu peste vreun narang de mi-a furat stergatoru spate in fata blocului , nu da domnu sa il prind aspra faptului Evil or Very Mad .
Stie cineva cat ma costa unu nou - lamela stergator spate GTS.

uite draga seby un numar de telefon 0745/390958 de la dezmembrari din Harghita are tot ce vrei pentru Opel in afara de butonul de ESP))))
Skip ads

  • unq_andy2007

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da.......ce sa zic .. aceasi problema o am acum.....azinoapte mi-au furat oglinizile si mie...stitzi pe undeva de unde se pot cumpara? merci...
  • Edie
  • *
  • 5 mesaje
  • din 11 Dec 2006
  • Vectra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Edie

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
unq_andy2007 a scris:da.......ce sa zic .. aceasi problema o am acum.....azinoapte mi-au furat oglinizile si mie...stitzi pe undeva de unde se pot cumpara? merci...
mie mi-au disparut ieri noapte,am fost azi pe viitorului la opel shop si mi-am cumparat altele ;stg+dr cu incalzire 180 ron.cea din dreapta daca vroiam pe cea heliomata era 1000 ron.
  • Edie
  • *
  • 5 mesaje
  • din 11 Dec 2006
  • Vectra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Edie

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Edie a scris:
unq_andy2007 a scris:da.......ce sa zic .. aceasi problema o am acum.....azinoapte mi-au furat oglinizile si mie...stitzi pe undeva de unde se pot cumpara? merci...
mie mi-au disparut ieri noapte,am fost azi pe viitorului la opel shop si mi-am cumparat altele ;stg+dr cu incalzire 180 ron.cea din dreapta daca vroiam pe cea heliomata era 1000 ron.
rectific : cea din stanga e cea heliomata
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Doar sticla sau oglinda cu tot?
  • Edie
  • *
  • 5 mesaje
  • din 11 Dec 2006
  • Vectra 2006 Z19DT
  • Bucuresti
  • Edie

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sebi4fc a scris:Doar sticla sau oglinda cu tot?
doar sticla...
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cam scump eu am gasit mult mai ieftin.
GEAM OGLINDA
Caracteristici: cu incalzire
Producator: Preþ cureducere
- DRP. - PRODUCATOR ALKAR 59.29
- STG. - PRODUCATOR ALKAR 59.29
- DRP. - PRODUCATOR JESSELAI 65.11
- STG. - PRODUCATOR ALKAR ( asferic )70.14
- STG. - PRODUCATOR JESSELAI 71.22
  • unq_andy2007

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
N-am stiut sa-i fac testul cu bancnota pusa pe geam sa verific daca e sticla sau plastic!

cum adica testul cu bancnota.....cum e asta... ..

si @sebi4fc la ce magazin ai gasit pretzurile astea GEAM OGLINDA
Caracteristici: cu incalzire
Producator: Preþ cureducere
- DRP. - PRODUCATOR ALKAR 59.29
- STG. - PRODUCATOR ALKAR 59.29
- DRP. - PRODUCATOR JESSELAI 65.11
- STG. - PRODUCATOR ALKAR ( asferic )70.14
- STG. - PRODUCATOR JESSELAI 71.22



merci !
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
unq_andy2007 ai PM
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR