Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu este de la soft...
Cum rãmâne cu codul de eroare...?
Era singurul, sau mai erau și altele?
Este posibil ca cei din service sa aibe dreptate în privința bujiilor întrucât pe acestea se aflã senzorul de presiune( la motoarele cu sistem Ecoflex) pentru fiecare piston/cilindru, iar daca ceåe doua bujii nu functioneaza corespunzãtor apar "erori" de comunicație în ECM...
Te sfãtuiesc sã faci o diagnozã și sa reții codurile de eroare ce apar...
Nu te grãbi cu achiziția injectoarelor , poți sa dai banii degeaba pe ele și problema nu se va rezolva.
Faci cum consideri...
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poate sa fie si senzorul de arbore. ala daca este pe duca sau are un contact slab(poate ai umblat pe acolo si l_ai deranjat) zici ca se rupe motorul.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Daca aia de la reprezentanta din Austria au zis ca sunt bujiile, merg pe mana lor. Bine, nu e sfant ce zic reprezentantele din tari mai civilizate dar cred ca sunt suficient de pregatiti si instruiti, mai ales in fata unui electrician/electronist.
  • tiuclucretia

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2010 OG-A BY11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Deci electricianul respectiv, best off din zona maramuresului, mi-a zis ca sa fac update la software si atunci va vedea ce este. Si mi-a mai zis ca s-ar putea sa nu scap fara sa schi,b ceva legat de arbore cotit, dar nu am luat in seama asta. Dar bujiile le activa si dezactiva cand a vrut dar motorul mergea tot asa. Cu bujiile in functiune sau fara ele motorul mergea la fel. In austria nu ,i-a zis 100% ca sunt bujiile, mia zis ca face update la soft, schimba 2 bujii si dupa aia mai vad ei care este problema. Mi-au calculat toate 4 bujii si munca plus soft 660 euro. Iar update la soft poti sa il faci numai la opel. Motorul tremura pana cand cele doua erori apareau, cele doua erori pt injector 1 si injector 2. Care nu lucreaza la parametrii normali. Cand au aparut motorul merea rotund, iar cand le stergea tremura, si dupa jum de minut apareau erorile si se oprea din tremurat.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
vezi ca este posibil sa ai doar 2 bujii destepte si 2 simple. se vede la ridicarea capacului.am verificat recent o masina cu ecoflex si avea doar 2 bujii cu senzori de presiune celelalte erau simple. asa vin din fabrica mai nou. masina avea o bujie defecta si funtiona perfect. pretul uneia este in jur de 100E .Verifica de 10 ori si plateste doar odata. la arbore nu ai de schimbat decit senzorul asa cum ziceam mai devreme. verifica bine contactele la senzor eventual curatate cu un spray contact.eventual desfacut si curatat de mizerie.
  • tiuclucretia

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2010 OG-A BY11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Voi incerca sa curat si senzorului de la arbore cotit. Multumesc pt sfaturi. Vineri am programare iara la reprezentanta, vin cu detalii. Inca o intrebare nu are cine scaune sport de insignia?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
De vanzare sau in general? Eu am scaune sport.
  • tiuclucretia

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2010 OG-A BY11
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Pai de vanzare, ca astea normale sunt foarte naspa la drum lung. Si am auzit ca scaunele sport sunt foarte confortabile. As vrea sa achizitionez scaunele fata. Daca are cineva sa lasa com.
  • LucianCv

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Cum s.a rezolvat?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR