Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai le-am pus pe ale mele se vanzare: https://www.clubopel.com/vie...92&highlight=

19 inch originale opel.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca ai trecut la 20..... Laughing
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Arata-ne ce ai luat mai frumos mai bun ! 20 ?
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Oameni buni, voi unde traiti puteti da cu limba pe asfalt ca pe acadea? Ori doar in Timisoara gurile de canal niciodata nu-s la nivel cu asfaltul, pe linga ce ca-s si prea multe? Gropi , valuri, borduri... Nu vreau sa schimb des jante, cauciucuri, rulmenti, bucse, telescoape, ..., rinichi, coloana. Am preferat jante de 18 oem insignia spitate 5x2 ca sa cistig 5cm de cauciuc deasupra jantei. Si chiar se simte confortul imbunatatit. Modelul e asta : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=125319
Poze mai tirziu, daca insistati.

Intrebare: jantele au venit cu anvelope Bridgestone Potenza (alea noi cica dau 71db)care, desi au vreo 6 mm carne scot zgomot oribil datorita asa zisilor dinti de crocodil( profilul marginal are cumva trepte). In rest masina ruleaza drept masina, dar sint mult mai zgomotoase decit fostele all-season pe 19, mai ales la 40-60 kmh. Oare se uniformizeaza in timp, sau devin mai rele? Ma bate gindul sa iau noi, ca si-asa am luat bine jantele.
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Scuze ca insist, poate nu ati citit tot fiind mult. Cauciucuri cu problema zimti de fierastrau(probabil fostul proprietar avea probleme laechilibrare jante) se uniformizeaza in timp relativ scurt sau e cazul sa le arunc ? Masina merge ok, nu trepideaza, ci doar se aude zgomot de uruit. Carne e cel putin 6 mm pe toate.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai iti bate vreun cauciuc, de aici si uzura neuniforma.......ca mi greu sa cred ca bat toate.

L.E: Si nu se vor uniformiza, deci daca te deranjeaza uruitul, altele noi.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Ibanias verifica anul de fabricatie al anvelopelor- acesta poate fi raspunsul.
Si eu am un set de good year egle f1 care face zgomot la rulare ca un uruit de rulment in conditiile in care sunt bune peste 50-60 %. Vasta lor este de aproximativ 7 ani.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vulcanizatorii zic ca anvelopele sint uniforme cu exceptia marginilor exterioare, unde zimtii de fierastrau au aparut deoarece cel ce le-a avut pe masina inaintea mea a circulat cu ele sub-umflate si avea probleme de echilibrare jante + unghi de fuga. Unii ziceau ca zgomotul va dispare in timp daca masina are geometria si telescoapele corect facute, dar nici sa stau 1 an ca sa scap de hrrrrrrrrrrrrrrrrr ! Am gasit niste BRIDGESTONE TURANZA T001 245/45R18 la pret ok si cred ca merita investit in siguranta si confort.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
A mers cu ele mult sub presiunea recomandata, d-aia au aparut zimtii!
Daca ar fi avut probleme cu geometria, adica cu convergenta (unghiul de fuga nu se regleaza), ar fi trebuit sa fie uzate mai mult pe o parte, interior sau exterior.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR