Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • suu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Buna dragi posesori de Opel:)
Detin un Opel Astra G Caravan 1.6 16v motor Z16xe si de cateva zile se aude un zgomot metalic ciudat in zona motorului.Despre asta am gasit si alte discutii dar la mine acest sgomot este insotit de rateuri in esapament doar cand eliberez acceleratia si motorul ajunge aproape de turatia de relantii. pe langa aceste lucruri am observat ca si turometrul oscileaza cand motorul este la relanti, uneori ajungand si la 500 rotatii / min , ba chiar sa oprit si in mers motorul de 2 ori si mi sa aprins masina cu cheita. Daca cineva are o ideea care ar putea fi problema va rog sa imi dati un sfat.
Nu stiu daca are vreo relevanta dar aceste probleme au inceput sa apara dupa ce am facut schimbul de ulei + filtre( uleiul folosit Aral 10W40 ),iar cand am luat masina de la service am verificat joja iar nivelul uleiului era mult peste cotatia de maxim a jojei.
  • suu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Adaug ca am curatat/verificat EGR si fluctuatia la relanti parca nu mai e atat de mare.in schimb ramane acel zgomot metalic care pare sa vina din zona galeriei de evacure si ceva ce seamana cu un ''stranut''' in teava de esapament cand motorul revine de la turatie mare aproape de turatia de relanti
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR