Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salutari,
Sunt posesor nou de Opel Insignia.
Sistemul audio este format din DVD800 cu 7 difuzoare: 2 in usile din spate, 4 pe usile din fata si unul in bord in fata.
Calitativ cred ca e decent, dar imi doresc mai mult, asa ca va cer parerea in urmatoarele chestiuni:

1. Stie cineva cum se demonteaza fetele de usi ca sa ajung la difuzoare? Exista pe undeva un tutorial? Merita sa fac singur aceasta operatiune sau e mai bine sa merg la un serice OPEL? Deasemenea, cum se ajunge la difuzorul din fata?
2. Ce dimeniuni au aceste difuzoare?
3. Ce difuzoare recomandati? Am vazut ca exista niste kituri difuzoare pentru Opel Insignia, a montat cineva? Sunt de 17cm cu inele adaptoare. (Pioneer si MAC Audio). Ce recomandati intre astea?
4. Are cineva o schema a conecticii de la DVD800? In cazul in care sa zicem ca as dori sa montez un subwoofer, are iesire dedicata?

Primul punct este foarte important, nu am gasit deloc pe internet.
Multumesc anticipat celor care vor veni cu informatii utile.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Este foarte simplu de demontat, insa daca nu ai scule adecvate vei lasa ceva urme...
Se desface mai intai ornamentul de pe maner, apoi vei vedea suruburile ce trebuiesc demontate.
Mai "dificil" este modul de declipsare al fetei, intrucat vei avea nevoie de o "ranguta" de plastic prevazuta cu o crestatura pentru a scote clipsurile fara a le sparge...
Nu am vazut un tutorial pentru demontare, poate gasesti pe insignia enthusiast... Idea
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mergi la cineva ce monteaza folie pe geamuri, au scule si experienta. Clipsurile sunt destul de 'tari', daca nu te pricepi mai bine o lasi balta.
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Probabil o sa merg la un service OPEL. Nu cred ca au cum sa ma taxeze mult, nu dureaza mai mult de 1 ora manopera.
Skip ads

  • vergil bora

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu am fost la un service si am demontat dreapta fata .Fara ,,scula "din plastic nu reusesti.Am gasit boxa arsa.Acuma nu stiu sa pun tot originale -230 lei sau Hertz 150W - 375 lei . Costul ptr demontare fata use , boxa si inlocuire maner interior use -70 lei .
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai ''mina'' o poti face tu, altfel clipsurile alea pot crapa sau se labarteaza si doar la Opel poti comanda noi. Altfel , mai bine la baietii de se ocupa de sunet auto, niic nu costa asa mult si nici nu strici nimic.

http://www.insignia-enthusi...p?showtopic=11057
  • vergil bora

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da super se vede pozitionarea clipsurilor .Si boxa .Cu astea vreau sa le inlocuiesc
http://www.esde.ro/hertz-di...pel-insignia.html
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vezi citi ohmi au difuzoarele originale ca daca e diferențã atunci amplificatorul o sa pompeze altfel curentul in ele si te trezești ca suna maai rau desi difuzoarele sint mai bune . Ca exemplu, am schimbat eu la Focus 2 difuzoare (nearse, dar ca si tine vouam altceva) si sunau si mai prost si mai slab, si pe spate si pe fata. Erau JBL dar degeaba.
Skip ads

  • vergil bora

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da cred ca ai dreptate .O sa pun tot originale .La 2 Hertz iau 3 originale .
  • vergil bora

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si se potrivesc si la mufa
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pe difuzorul meu din usa fata (Astra J, dar sistemele audio sunt similare) scrie 20W /4 ohmi. Si mai scria ceva: "Made in China" Sad .
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nici nu mai realizez ce conteaza: insonorizare buna sau sistem bun. Desi am benzinar (nu aud motorul) si Infinity, la viteze de peste 80kmh aud cauciucurile (cind e asfalt zgruturos) sau vintul, astea taind din bass, probabil si din medii. Cind stau mi se pare bass excesiv si-l dau in jos, cind merg tre sa-l dau in sus. Treaba cu analiza zgomot DSP cred ca-i bla-bla... In afara de faptul ca vrei sa impresionati vecinii cu galagie nu vad de ce ai face upgrade la o masina care are deja un setup mediu. Ori , faci HI-FI si dublezi valoarea masinii !
Skip ads

  • vergil bora

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Asa este !
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Hai bre' nu mai spuneti prostii ca va rid copii de liceu care au dat constant pe la ora de fizica! Very Happy

Cu headunit'ul original care livreaza max 15w pe canal si difuzoarele de la Hertz de 80w/4ohm nominal, si 150w putere de virf este normal ca n'o sa se auda bine deoarece P=UxI, adica Puterea = Tensiunea X Intensitatea.
Pentru ca Hertz'urile sa functioneze corect au nevoie de amplificatoare suplimentare care sa furnizeze 40-60W/4ohm per canal. Puterea suplimentara se obtine mai ieftin cu amplificatoare de putere in punte(fidelitate mai scazuta dar multumitoare pentru auto) sau cu amplificatoare de putere ce contin invertoare de tensiune care salta tensiunea de alimentare interna a amplificatorului de la 14V la 30-40V, implicit outputul pastrind fidelitatea redarii.

Inca o remarca, HI-FI - inalta fidelitate nu se poate obtine intr'un autoturism care este in mers.

Ca si concluzie este greu de modificat in regim de amator cu rezultate pozitive/cuantificabile instalatia de sunet a unei masini cu atit mai mult la Insignia, unde acustica a fost studiata/dimensionata corespunzator. Pentru Hertz'uri trebuiesc montate amplificatoare de 40-50W/4ohm per canal si insonorizate usile, solutia ieftina ar fi insonorizarea cu Aluband sau "folie" de pluta autoadeziva. Insonorizarea n'ar strica pentru usile spate si pasajele rotilor chiar si cu instalatia de sunet originala, s'ar mai reduce din zgomotele si vibratiile parazite.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si care-s prostiile ? Ceea ce am constatat la liber cu urechea ?
  • vergil bora

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Nu ma supar pe cei cu replici rautacioase .Fiecare cu ale lui ...Multumesc tuturor pentru sfaturi . Am comandat originale , la 237/buc .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
lbanias a scris:Vezi citi ohmi au difuzoarele originale ca daca e diferențã atunci amplificatorul o sa pompeze altfel curentul in ele si te trezești ca suna maai rau desi difuzoarele sint mai bune . Ca exemplu, am schimbat eu la Focus 2 difuzoare (nearse, dar ca si tine vouam altceva) si sunau si mai prost si mai slab, si pe spate si pe fata. Erau JBL dar degeaba.


La chestiunea cu ohmajul si "pompatul"m'am referit, altfel e delicioasa. Pina la urma ai constatat pe bani tai...

vergil bora, n'a fost nimic rautaciuos in ceea ce am scris, poate doar un pic mai aplicat. Daca tot umbli prin usi lipeste si niste Aluband, trei role de 5cm latime si 10m lungime ar trebui sa'ti ajunga.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si pentru lipsa ghilimelelor de la pompat si curent te-ai gindit tu sa ma faci debitator de prostii, cind concluzia postarilor noastre e echivalentã : nu are rost sa schimbi daca nu stii cum. Dar tu ai scos radicalul din problema! Integrale mai stii?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Probabil te'ai obisnuit prea tare sa ti se dea dreptate, nu e o rusine sa nu stii ceva, nimeni nu s'a nascut atoatecunoscator, totusi e bine s'o lasi mai usor cu "pompatul" ca nu se potriveste peste tot si sa eviti sa te lansezi in comentarii pe care nu le intelegi chiar daca orgoliul balonat te sufoca insistent.

Imi pare rau ca am incercat sa va lamuresc si te'am deranjat de la jocul igoarantei, altfel numai de bine!
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hai sa vedem care e cu ambitia dreptatii! Spui ca nu e rusine sa nu stii ceva dar asa ai început : rusine ca nu știu fizica de scoala!
Am dreptate cind am zis ca amindoi am recomandat la fel: a nu se modifica sunetul decit in cunostinta de cauza?
Arata-mi de cite ori am folosit pe acest forum termenul "pompat" si ce e incorect in analogia fãcutã? Amplificatorul ce face? Amplifica, alimenteaza, pompeaza, scurge, împinge putere, curent, voltaj... ce ma-sa o face el acolo. Te revolti se parca as fi zis ca ampliful face oua prajite! Tu chiar crezi ca sta cineva sa calculeze P=UxI, max, min cind e 150 un difuzor bun sau ieftina mina de lucru la bãieții hi-fi. Nu pentru 2 dif-uri.
Intreaba-l pe initiatorul topicului daca a așteptat un raspuns ca al tau. De fapt, a si replicat la asta!
Zici de orgoliu si tot tu esti ala care continul sa jignesti (da data asta mai dictionareste) cind eu ti-am raspuns cu o gluma. Lipsa orgoliului te-ar fi indemnat sa iti ceri scuze pentru cuvintele alese in graba. Nu esti primul care isi varsa naduful de la serviciu sau de acasa aici. Eu m-am explicat. Astept reply, sa vedem cum e cu orgoliul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR