Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tot pe forum am gasit informatia asta, de la cineva care nu a dat prea multe detalii; redau din memorie: trebuie luata legatura cu o reprezentanta Opel care va descarca in DVD800 ceva, iar acest ceva va informa unitatea ca are atasate difuzoare Infinity.
Banuiesc ca e vorba de o programare a unitatii.
Skip ads

  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Deja suna complicat. Reprezentantii Opel o sa spuna ca ei nu stiu nimic legat de asta, parca ii si vad.
Am cautat si eu detalii, am gasit pe alt forum ca cineva chiar a facut niste masuratori. Unitatea nu reda nimic sub 50Hz. (era vorba de alt HU acolo). Nu stiu cat influenteaza limitarea asta sunetul pe difuzoarele originale ale masinii (aceste oricum nu vor putea reda frecvente atat de jos), in schimb, daca vrei sa pui un subwoofer amplificat o sa fie o problema, pentru ca filtrul de frecvente low (de bass) nu are de unde sa ia semnal.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eh, trebuie sa stie, ca s-a mai facut, din cate inteleg. Practic trebuie sa ai acelasi software ca la unitatile care vin pe echiparea Infinity. Sigur e o chestie simpla.
Problema e de unde cumpar difuzoarele si amplificatorul? Pot sa le montez in configuratia mea de 7? (am sedan in 5 usi, nu am perechea de difuzoare din portbagaj).
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu unul nu as merge pe varianta Infinity, care banuiesc ca e destul de scumpa (in cazul in care o gasesti). Sunt producatori mai putin cunoscuti, dar specializati pe zona asta de echipamente care au un raport calitate/pret mult mai avantajos. Exemplu Focal, Hertz, Magnat.

Si au planuiesc un upgrade, initial voiam pentru difuzoare, acum sunt hotarat pentru un subwoofer activ. In cea ce ma priveste, investitia nu e mare. Am nevoie de un kit de cabluri, un filtru hi-low (pentru ca DVD800 nu are iesire pre-out) si un subwoofer activ.

M-a pus pe ganduri totusi limitarea asta de frecvente joase (daca se adevereste ca e asa).
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ai ceva link-uri sa vad cam ce ar trebui?
Am inteles ca pe fata sunt difuzoare de 16cm, 4ohm, 20W, iar pe spate de 13cm, banuiesc cu aceiasi parametri. Corect?
Ce faci cu difuzorul central din bord?
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Din cate stiu, si pe fata si pe spate sunt de 13cm. Se pot monta de 16cm cu inele adaptoare. Se gasesc si separat si in kituri.
Exemplu: http://www.esderman.ro/audi...-j-meriva-ii.html
Pentru subwoofer si statie alegi in functie de putere buget etc.
O sa ai nevoie de un filtru hi-low care se leaga (in spatele unitatii DVD800) pe iesirile celor 4 difuzoare (stanga/dreapta fata si stanga/dreapta spate). Din el pleci cu cablul audio catre statie/subwoofer.
Exemplu: http://www.emag.ro/adaptor-...ilo/pd/EVNJNBBBM/
si un kit de cabluri (aici preturile difera mult in functie de calitate, dar e important sa pui ceva bun daca mergi pe o statie puternica)
Exemplu: http://www.be-loud.ro/produ...10mm-%2823088%29/

Pentru instalarea efectiva gasesti ghiduri pe net (pe insignia enthusiasts de ex) cu pasii de urmat, conectarea cablurilor si trecerea cablurilor de la Hu pana in portbagaj.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Super! Ma pun pe citit! Smile
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
M-am documentat. DVD800 (partea audio) chiar e limitat din soft. Am citit pe niste forumuri germane. Oamenii aveau sistem Infinity, iar dupa ce au facut un "update" de soft (la dealer) au constatat ca se aude mai slab ca inainte. Dupa ce au semnalat problema la dealer, acesta a instalat un alt soft, special pentru Infinity.

Acum, n-am reusit sa inteleg cum anume e conectat sistemul Infinity (amplificatorul) la DVD800. Oare foloseste un adaptor Hi-Low? Sau softul modificat poate sa suplineasca lipsa acestui adaptor...?

Poate un posesor de Insignia cu Infinity ne poate lamuri...

O alta intrebare: Amplificatorul Infinity e montat undeva in spate, intr-o laterala din portbagaj. Oare exista din fabrica cablaje standard care sa includa si aceste optiuni? (chiar daca nu ai Infinity) Adica sa nu ma trebuiesca sa trag cabluri noi daca instalez in amplificator. Ar fi mai logic asa, nu cred ca Opel are un sistem de cablaj separat pentru cei care comanda optiunea Infinity Sound. Si asta ar fi interesant de stiut!
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai am gasit si eu pe motor-talk.de discutia, caut de 2 zile. Upgrade-ul/programarea e facuta pe CAN-EOL (?) si rezolva sunetele plate si alte mici hibe (de la caz la caz). Pretul ar fi de 10 euro, zic baietii.
Dupa ce am studiat EPC-ul, m-am decis sa inlocuiesc difuzoarele din usi, mai putin tweeter-ele si sub-ul din bord, cu unele de calitate mai buna (dpdv constructiv), exclus celuloza!
Avand in vedere ca nu doresc sa surzesc in masina si nici sa fac scamatorii cu instalatia electrica, o sa caut niste difuzoare cat mai apropiate OEM posibil.
Sfaturi/sugestii oricand bine venite! Smile
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am cautat pe mai multe site-uri sa vad ce dimensiuni sunt la difuzoare, pentru ca pe EPC nu imi spune ABSOLUT nimic... Sad
La americani iti dau urmatoarele (valabil pentru Buick Regal 2011 Sedan 4 usi non premium speakers):

Front Speakers
Size: 6.5" 16.51cm
Depth: 3.25" 8.255cm

Dashboard
Size: CORPORATE PANEL" (adica?)
Depth: 11" 27.94cm
Size 3.5"8.89cm
4.286cm adancime

Rear Speakers
Size: 6.5" 16.51cm
Depth: 2.8" 7.112cm

Impedanta 4 ohm la toate.
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ma gandeam daca ar fi o varianta si asta: instalarea a 2 difuzoare ovale in spate sub luneta (exista spatiu special acolo pentru asta, unele echipari infinity vin cu difuzoare acolo). Apoi conectarea lor pe liniile difuzoarelor din usile spate (acestea deconectate definitiv). In cazul asta ma gandesc ca nu e nevoie de un amplificator (cele 2 ovale sunt de aprox 40w RMS).

Avantaje: se castiga la calitate atat pe zona de joase (difuzoare mai mari), cat si la medii si inalte (se pot monta difuzoare ovale pe 3 cai.

Pareri?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Uite ce am gasit in EPC.
Am si eu cateva intrebari la voi: eu imi doresc doar un sistem care sa se auda decent la volum scazut si mediu, clar si care sa acopere, pe cat posibil, intreaga plaja de frecvente uzuale; ma tot gandesc la posibilitatea de a face o schimbare completa a difuzoarelor ori cu unele AM, ori cu cele OEM, cele de la Infinity (dar, datorita limitarilor din fabricatie, eu nu am posibilitatea instalarii unui sub in portbagaj...). Voi ce parere aveti? Ati ascultat un sistem Infinity? Merita sa ma gandesc doar la schimbarea difuzoarelor cu cele originale?
Multam fain!

Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Astazi fac un mic upgrade: 4 x Mac Audio Performance X 2.16, cu inele adaptoare si insonorizarea usilor. Va spun maine cum a iesit. Smile
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Fara cele 2 subwoofere din spate/luneta o sa ai bass dar nu sub-bass. Degeaba dai bass-ul la plus din unitate cind difuzoarele din usi nu sint doar pentru frecvente joase ci acopera toata plaja joase-medii-inalte. Eu am dat sunetul pe linear si taie drastic bassul, apoi urcat bassul din setari da un bass labartat ca de toba, nu de contrabas/pian. Linear e altceva decit bass/medii/inalte pe 0. Adica nu ai ooooomph ala. Doar un subwoofer ajuta, dar si aia banuiesc ca trebe calculat cum si cu ce statie. Nu degeaba are Infinity amplificator/DSP in spate. Curiozitatea mea e unde se pune subwooferul de fabrica la variantele hatchback sau kombi daca nu ai parte solida sub luneta? La mine la berlina am doua insa in TIS am vazut ca e doar 1 cumva tot pe spate,ea hatchback.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din ce vad in EPC, vine o piesa ca o cutie cu locas central pentru sub-woofer (15 Subwoofer load compartment - vezi foto mai sus). Probabil ca voi lua si asa ceva, intr-un viitor apropiat.
Pana una alta, am mai discutat cu baietii si am dat-o cotita pe Hertz: 2 DSK 165.3 componente si 2 DCX 165.3 coaxiale pentru spate (acolo nu exista nimic pentru inalte, asa ca trebuia adus un plus de sunet).
Se pare ca au un nivel de claritate mai ridicat decat Mac-urile pe care le alesesem eu initial. Smile
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Asteptam feedback dupe ce le montezi. Faci asta acasa sau mergi la un service?
Poate faci un mic tutorial cu pasii pentru demontarea fetelor de usi si montarea lor la loc. Asta ma cam da inapoi sa fac acasa operatiunea.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La service. O sa incerc sa fac ceva poze, dar am gasit deja un tutorial filmat de un preparator din rusia, uite link-ul:
http://www.youtube.com/watch?v=3VZVD2tCoRM
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Rezumat de rezumat:
-Insignia are difuzoare de 16,5cm si in fata si in spate.
-fata: GM13257498, impedanta 4ohm, putere 20W.
-spate:GM13257499, impedanta 4ohm, putere 20W.
-tweetere: GM13240950, impedanta 4ohm, putere 20W.
Merg montate orice difuzoare de 16,5 si 17cm, cu inel adaptor (obligatoriu, pentru ca nu se pot demonta decat prin taiere de pe cele vechi). Pentru cine e interesat, ii pot da pe privat costurile de unde am cautat si gasit eu.
Am insonorizat amandoua usile pe fata complet si am bagat doua Hertz Dieci DSK 165.3 (sistem) si partial in spatele difuzorului pe usile din spate, unde am pus doua Hertz Dieci DCX 165.3. Rezultatul: super sunet, volum peste decent (oricum eu nu ascult la maxim), costuri reduse (nu am pus amplificator si cablajul aferent).
Recomand? Da, cu siguranta e o alegere buna.
Contra: n-ar prea fi, in afara de pret (indiferent de directia in care o iei).

  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Se stie ca problema principala la sistemul original e basul (lipsa). S-a rezolvat? Se simte o imbuntatire semificativa din acest punct de vedere?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am facut niste masuratori inainte si dupa montare (pentru cine are nevoie):
Inainte (stock):

Dupa (Hertz):

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR