Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
valentyn1982 a scris:Se stie ca problema principala la sistemul original e basul (lipsa). S-a rezolvat? Se simte o imbuntatire semificativa din acest punct de vedere?


Categoric! Se simt aproape ca cele stock de Vectra C - imi lipsea zgaltaitul in scaun! Laughing
Dar... pentru frecvente joase, in zona 40-1.000Hz trebuie adaugat un sub-woofer. Eu unul nu simt nevoia, pentru ca am vrut calitate, nu putere (acum am din amandoua) + insonorizarea face auditia muuult mai curata.
Skip ads

  • FRANKIE82

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Kamob niste costuri cu tot cu insonorizare?
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
1.250 lei. Aici intra manopera, difuzoarele si 6 folii.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dupa cateva zile de la upgrade si 'nshpe forumuri parcurse (preponderent in germana Sad ), am urmatoarele de spus: sistemul stock e prafulete! Sunt extrem de multi oameni care critica Opel pentru acest sistem, care nici nu se apropie de ceea ce se dorea, adica "o scula" premium.
Bun, asta data la o parte, noile difuzoare sunt impecabile, volumul pe care HU-ul il scoate este mai mult decat adecvat (nu ma asteptam, sincer) si se pare ca o sa am nevoie de ultima investitie in partea acustica si anume un sub activ: http://www.blaupunkt.com/au...cts/single/11476/
Ce parere aveti despre el?
PS: difuzoarele "vechi" sunt scoase la mezat, daca aveti nevoie dati-mi PM (gasiti anuntul in sectiunea dedicata, asa ca ma opresc aici, ca sa nu supar regulamentul).
PS 2: de unde se ia semnalul pentru el? La difuzoare a fost simplu, erau firele trase, dar eu nu am nimic pe spate? WTF?
Skip ads

  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Exact la subwooferul asta ma gandisem si eu. Ce imi place la el e ca are auto off (adica se opreste singur dupa 60 secunde daca nu primeste semnal audio). Chestia asta te scuteste de niste improvizatii cu buton on-off ca sa nu ramai fara baterie. Altfel spus, trebuie sa tragi cablu de la baterie (alimentare curent), si semnal de la unitate (de obicei am vazut ca se ia semnal de la cele 2 iesiri catre difuzoarele spate). in rest nu e nevoie de nimic, minunatia are amplificator incorporat care stie sa ia semnal amplificat si sa-l converteasca, iar apoi stie sa filtreze semnalul ca sa livreze doar ce e nevoie pentru bass.
Era in promotie zilele trecute pe la 280 lei, acum vad ca a sarit pretul la peste 370 lei.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Asta cu tras semnalul de la boxele din spate... ma cam irita... Nu se poate scoate semnal de la difuzorul central din bord? Ai cumva ceva info despre HU/porturi?
Vis-a-vis de update-ul de HU, exista in TIS 2 CD-uri de update, cel mai nou fiind asta: OPEL 17 80 832 COMPACT DISC, 'SOFTWARE UPDATE', V-2011/1.0. Daca vrei sa stii daca ai nevoie de update, iti trebuie o mica verificare: Config -> Info cateva secunde -> scroll jos pana la RU_SW_VERSION trebuie sa fie peste GM_GE____9.1V030.
Cum facem rost de el? Smile
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce am facut rost de CD... mi-a trecut prin cap sa vad ce versiune de soft am: GM_9.4V099. Wink
Asa se explica de ce se aude atat de fain.
Deci: Blaupunkt!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:Am facut niste masuratori inainte si dupa montare (pentru cine are nevoie):
Inainte (stock):

Dupa (Hertz):


Nu te supara dar ce masuram pe cele doua axe si altfel spus, care este "traducerea" celor doua grafice?
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Draguta, eu cred ca stii prea bine raspunsul (judecand dupa mesajele din topicul asta) si tot pentru ca stiu ca iti place galceava te intreb: de ce intrebi asta? Scrie pentru cine are nevoie? Scrie. Deci cine e interesat, poate ca va face ceva cu cele doua masuratori, daca nu direct la cosulet. Am zis ca poate ar fi fost cineva curios, explicatiile nu le dau eu.
Ps: vezi ca ai detaliile axelor chiar in poze... asta ca poate sunt eu cu dansu-n sus azi. Embarassed
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am luat legatura cu baietii de la Opel si, sincer, nu s-a lamurit nimic, in sensul ca nu este clar ce versiune de soft ar rezulta in urma upgrade-ului cu CD-ul asta...: "Versiunea softului este V-2011/1.0 ". Sec.
De disc am facut si eu rost, l-am scris pe un DVD aseara si, surpriza, nu mi-l ia?!
In fine, cine are ceva mai multa experienta sa aprinda lumina si la noi, rog mult.

Daca vreti sa auziti cum suna Hertz-urile, va rog un clic aici: https://youtube.com/watch?v=ysA17J_Ct8Q
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:Asta cu tras semnalul de la boxele din spate... ma cam irita... Nu se poate scoate semnal de la difuzorul central din bord? Ai cumva ceva info despre HU/porturi?
Vis-a-vis de update-ul de HU, exista in TIS 2 CD-uri de update, cel mai nou fiind asta: OPEL 17 80 832 COMPACT DISC, 'SOFTWARE UPDATE', V-2011/1.0. Daca vrei sa stii daca ai nevoie de update, iti trebuie o mica verificare: Config -> Info cateva secunde -> scroll jos pana la RU_SW_VERSION trebuie sa fie peste GM_GE____9.1V030.
Cum facem rost de el? Smile


Ai si varianta sa iei semnal de la difuzorul central. Personal, o sa iau semnal de la difuzoarele spate (dar firele le trag din spatele HU) pentru ca in setari ai optiunea FADE (fata/spate) si poate fi util la reglajele ulterioare de sunet.
Eu am inrebat la Opel despre update si mi-au dat cu flit instant.
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Poate daca il dadeai mai incet se auzea mult mai clar.
Skip ads

  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
E filmat cu un S4 Sad ; fata de filmulet, sunteul e muuult mai bogat si mai puternic, mai ales in zona de medium si low.
  • ionutdanica

  • Mesaje scrise: 295
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Cand filmezi cu telefonul trebuie sa dai muzica mai incet,deoarece ai posibilitatea sa dai volum cat vrei pe filmare.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Kamob a scris:Draguta, eu cred ca stii prea bine raspunsul (judecand dupa mesajele din topicul asta) si tot pentru ca stiu ca iti place galceava te intreb: de ce intrebi asta? Scrie pentru cine are nevoie? Scrie. Deci cine e interesat, poate ca va face ceva cu cele doua masuratori, daca nu direct la cosulet. Am zis ca poate ar fi fost cineva curios, explicatiile nu le dau eu.
Ps: vezi ca ai detaliile axelor chiar in poze... asta ca poate sunt eu cu dansu-n sus azi. Embarassed


...aaaaa,... abia acum m'am lamurit pe deplin... "draguta".
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@valentyn1982: m-au sunat baietii si mi-au facut o oferta la 330 lei/GTB 8200A. Cu cablaj, montaj, siguranta si filtru H/L as iesi la 620 lei.
Ca metoda de montaj, se va pune un filtru high-low si se va lua semnal direct de la head-unit, semnal pe care il vor trimite in spate cu un cablu ecranat RCA. Contra ar fi fost sa ia semnal de la usile din spate, ceea ce insemna cam 20 de metri de cablu (...).
Consultantul m-a intrebat in ce masina montez (hatchback 5 usi), pentru ca voia sa se asigure ca nu am portbagaj inchis - altfel nu se aude mai nimic. Dragut ca vor sa consilieze corect clientul. Smile
Maine merg la montaj, asta inseamna ca joi, cine doreste, poate sa vina la intalnirea de la Poli si sa le auda live.
Va tin la curent si punem si poze maine.
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
GTB 8200A are filtru high low incorporat. Singurul motiv pentru care ai pune altul in spatele HU ar fi ca cel integrat in GTB 8200A e slabut, poate stiu mai bine asta cei care iti monteaza. Dar merita sa-i intrebi.

Unde la Poli? La ce ora? Sunt intersat dar nu stiam de intalnirea asta.
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poli-valenta... Smile Joi, dupa 18:00.
Tipul mi-a zis ca trage RCA si trebuie pus filtru la asta. Hmmm...
  • Kamob

  • Mesaje scrise: 864
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Uite explicatia din manual (stia ce spune):
"Puteþi alege între 2 intrãri audio diferite;
- RCA;
- High-level (conexiunile difuzoarelor)."
  • valentyn1982

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Pai nu, tocmai asta dovedeste ca nu ai nevoie de filtru High-Low. Subwooferul accepta atat semnal neamplificat (de la iesire pre-out) cat si semnal amplificat (direct de pe cablurile difuzoarelor). Sunt conectori speciali pe el pentru cele 2 tipuri de semnale.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR