Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salautare! Are idee cineva daca se poate elimina luftul la bara fata (in zona farurilor) la vectra c prefacelift! Masina asa am luat-o si am incercat sa elimin spatiul dar pur si simplu nu imi dau seama cum, pare ca bara e "mai mare" decat ar trebuii! M-am uitat si la alte masini si multe au problema asta!

Skip ads

  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
E vorba de clipsurile din plastic de pe aripa. S-au mai rupt sau uzat si nu mai tin la fel de bine lipita bara. La fel am patit si eu.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Te referi la suportii nituiti pe aripa! La mine par ca se clipseaza corect, dar am sa incerc sa ii schimb ca nu cred ca sunt foarte scumpi!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si la mine e aceeasi problema insa bara cel mai probabil nu e originala si sigur a fost violata de cateva ori...
cel mai probabil solutia e inlocuirea acelor plastice de pe aripi dar si inlocuirea barii care si ea e probabil putin uzata la acele clipsuri...
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
La mine bara e originala si a fost desfacuta de cateva ori (vopsit, inlocuit becuri xenon, inlocuit pompa spalator far, etc)! Cel mai probabil de la demontari au aparut ceva uzuri in clipsurile de pe bara cat si cele de pe suportii de prindere! Avand in vedere ca cel putin in cazul meu bara de gts e foarte scumpa asa sa ramana!
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
daca face cineva operatiunea rog sa posteze mai multe detalii, si pretu la clipsuri. multumesc
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema si la mine. S-au uzat clipsurile barei originale , care sunt de fapt niste urechiuse din plastic ce trebuie sa intre peste ghearele suportilor de prindere . Urechiusele nu mai stau ferme , se indoaie foarte usor si din cauza asta nu mai tin bara fixa.
O solutie ar fi niste suruburi autofiletante date direct in bara, cum am vazut la numeroase cazuri si nu doar Opel. Dar eu prefer sa las bara asa, pana la schimbarea acesteia...


Ultima modificare facuta de arachnid la Vin 03 Apr, 2015 3:14 pm
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna, am observat ca bara din poze (sau doar proiectoarele) provin/e de la Signum, daca e toata bara, poate fi si asta un motiv... dealtfel nu e asa rea situatia... parerea mea. Drumuri bune.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu are legatura ca e de signum...
Partea din fata e la fel.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Deschide capota si daca ai clipsuri de prindere pe locul marcat din poza scoate-le afara o sa se aseze mult mai bine bara fara ele. Cu acele clipsuri bara sta trasa de mijloc inapoi ceea ce duce la arcuirea colturilor si scapa din prinderi. Daca scoti clipsurile vine mai infata de centru si nu o sa mai fie asa tensionata la colturi sa o arunce afara din prinderi + la impact usor in parcare bara are unde sa cedeze usor. ( te loveste cu spatele cel care parcheaza in fata ta si sunt multi de astia care da sa mearga pana face POC)

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am fost in seara asta la masina sa testez teoria colegului sebi4fc! Cel putin la mine nu functioneaza. Dupa indepartarea lor bara are joc stanga-dreapta (elimini luftul intr-o parte su dubleaza in partea celalata) Am mai studiat un pic problema si eu zic ca s-ar rezolva daca as reusii cumva sa dau mai in spate (si cumva mai sus) suportul central al barii (cel in care se infig cele 2 clipsuri) Am impins mai puternic in bara si daca s-ar duce mai spate eu zic ca ar disparea luftul! Cand s-o mai incalzii vremea o sa incerc ceva pe acolo!
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am schimbat suportii eu.noi gm dar pe dreapta tot nu s.a eliminat problema.bara a stat doar la primul montaj noua...pana la prima demontare.de atunci nu mai sta nici cu suporti noi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR