Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Urmeaza sa schimb prima distributie la masina are 120.000, stiti mai exact ce se inlocuieste pe langa curea ?
Eu cred ca pe la langa curea mai are si o rola ceva, ca atunci cand merg in tr 4 pe la 60 deci putin subturat se aude un sunet ciudat din partea dreapta.

Seara buna !
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
intreaba aici.
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=60462
http://www.partsbase.org/op...de-petrol-engine/
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Depinde de ce motor are auto. De ex la astra mea de 1.6 16valve xer benzina distributia si transmisia i-am facut-o la aproape 120.000km. Iar cureaua arata bine, fara crapaturi sau rosaturi.In cartea tehnica parca scria ca se face la 150.000 km. Iar la servis mi-au spus de 60.000km. Asa ca am decis eu cand. Am schimbat pe distributie o curea si parca 2 role iar pe transmisie o curea + intinzator accesorii +pompa de apa +antigel tip g12. Total piese undeva pe la 850 lei. Oricum am fost multumit de pret.
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Motor 1.6 a16xer, am vazut si eu in carte ca spun la 150.000 , dar am intrebat la opel si ei zic la 60.000, dar poti merge lejer 90.00/. Acum am 120.000 si a inceput sa imi fie frica totusi este o curea.
Skip ads

  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Dacã opel zice ca se schimba la 150k ,nu vãd de ce sa o schimbi la 90k . Hai ,sa zicem ca la drumurile noastre ,o schimbi la 120 -130 k dar nu la 90k
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
La noi in tara totul este redus la jumatate, cum si schimbul de ulei in loc de 30.000 cat e recomandat, la noi se schimba la 15.000.
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Chestia ãsta este o șmecherie a dealerilor din România .
Într-adevãr nu avem drumuri ,ca sa schimbi uleiul la 30k și distribuția la 150k,dar dacã citești în cartea mașinii și România este printre tarile cu aceste intervale de revizie.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cand cumperi masina semnezi ca esti de acord cu "injumatatirea intervalelor de service" (cel putin asa era in 2010), chiar daca Romania e printre tarile care are interval normal de service conform cartii. Eu am schimbat distributia la 60.000km. Sa pape si ei ceva...
Skip ads

  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Si cum arata cureaua dupa 60.000 km ?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Foarte bine, dar am fost cumva fortat de garantie sa o schimb, altfel...! La 60.000km s-a schimbat tot, curea distributia, inclusiv role, pompa apa, curea accesorii, rola intinzatoare...
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Iti spun eu ca la 120 de mii arata perfect cea care vine din fabrica! Cum spunea si un coleg mai sus nu stai cu ea 150 de mii, pe la 120-130 e bine sa o schimbi. Care e ideea ...desi kilometrajul masinii arata 120 de mii, sa spunem, motoarele in Romania stau mult la relanti sau parcurg distante scurte la acelasi numar de ore de functionare ca in Germania. Exemplu ...o ora in bucuresti ..15 kilometri parcursi. Daca ai pleca in afara localitatii ai face intr-o ora 70 de kilometri. Motorul functioneaza in acelasi interval.
Ideal ar fi ca producatorii auto sa puna un counter care sa tina cont si de nr de ore de functionare, nu doar de km. Ca la avioane Smile
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Corect, orele de functionare sunt mai importante decat km!
Avand in vedere ca in primiii 60.000km am mers mai mult extraurban, iar in urmatorii vreo 40.000km mai mult urban, sunt mai mult ca sigur ca in cei 40.000km am mai multe ore de functionare a motorului decat in primii 60.000km
Skip ads

  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Eu am decis mai mult sa o schimb din cauza suntetului ciudat care se aude din zona distributie in tr4 la mers cu 60 km/h
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Eu am optat pt curea si role GM, iar pt cureaua de accesorii Gates .
  • vpa

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2015

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema la viteza de aproximativ 60kmph. din zona aia a motorului se aude un fel de fluierat. masina nu are decat 80.000 km si cureaua arata foarte bine, dar ma gandesc ca s-o fi dus vre-un rulment de la o rola ceva....
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
da e gen fluierat, dar daca accelerez dispare
  • Astra Tielt

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Service Belgia: curea distributie la 150.000km sau 5 ani,si intr-adevar uleiul nu este recomandat la 30.000km,este o extindere facuta la presiunea firmelor de leasing si a celor ce au o flota semnificativa de masini Opel! Intotdeauna (de 5ani),fac schimb ulei+filtru la 15.000km,nefiind un cost semnificativ in comparatie cu ce inseamna un ulei bun(neuzat la extrem) pentru generatiile noi de motoare!
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Eu la toate auto pe care le-am avut am schimbat transmisia si distributia la intervalul dat de manualul de service .Nu m-am luat dupa indicatiile de service ale dealer-ului si nu mi s-a rupt niciodata nicio curea, sau alte daune pe distributie si transmisie .
  • catadog

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Eu cred ca daca neamtu a recomandat sa se mearga cu ea 10 ani sau 150.000 km eu zic ca stie el ce a pus pe masina.
Eu am decis sa o schimb mai mult din cauza zgomotului care se aude de la o rola ceva din zona aceea.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pune-ti mana si schimbati distributia mai repede decat recomanda producatorul, daca este pe curea. Stim cu totii ce se intampla daca se rupe, mai bine iti iei alt motor decat sa-l repari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR