Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
salutare!sunt nou pe forum si de curand am un opel tigra de care sunt foarte multumit.Problema este urmatoarea: cand am lu-at masina avea ceasuri de bord de kadett din acelea cu lcd care erau sparte (adaptate prin niste fire trase de la mufa originala din bord)le-am schimbat si am pus ceasuri normale de tigra,pana aici toate bune numai ca neavand cablu de kilometraj am lu-at ceasuri fara mufa pt kilometraj am desfacut toate firele de pe mufa originala adaptate pt ceasurile de kadett si am pus ceasurile de tigra numai ca nu merge vitezometru...am vazut ca au mai ramas 3 fire care vin de la motor oare trebuiau lipite pe undeva?oare au vreo legatura cu senzorul de viteza firele acelea?mentionez ca de cand am schimbat ceasurile uneori moare motorul si scade relantiul,o fi de la vss?ceasurile vechi erau tot fara mufa pt cabu de kilometraj si mergea vitezometrul....pareri?multumesc pt eventualele sugestii!
Skip ads

  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
nu are nimeni nici o idee?
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
am facut astazi testul agrafa si imi da eroare 93 si 24...stie cineva ce reprezinta aceste coduri?
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
am cautat pe autodata cod 24 e vss no signal dar la 93 imi da engine control module (ecm)mil/rpm/fuel consumption signal circuit malfunction care habar nu am ce inseamna
Skip ads

  • streetfame

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2013

  • Mesaj Privat
ce an e masina? motorul moare ca nu merge vitezometrul.
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
e 95 stiu ca din cauza asta moare motorul dar nu gasesc nici o schema clara sa pot monta firele de la un capat la altul
  • streetfame

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1997 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2013

  • Mesaj Privat
fa o poza la mufa si iti zic cum tre sa le asezi, si pe cutie tu aveai senzor sau cablu pentru vitezoletru? si ceasurile noi le-ai luat pentru cabli sau senzor? ceasurile lcd le mai ai?
poti sa cauti lista de coduri pe net, scri: coduri eroare tigra si le gasesti.
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
pe cutie am senzor ceasurile le-am lu-at tot cu senzor ne-avand cablu de kilometraj,am si lcd-urile dar sunt demontate,am facut un test si imi da vss no signal...

poza e facuta inainte sa demontez ceasurile vechi acum toate firele adaptate pe mufa originala sunt date jos a ramas doar mufa simpla,o sa fac si o poza recenta sa desfac ceasurile

Skip ads

  • Depanatoru

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Urata lucrare s-a facut acolo ... la mine mai are 2 lamele pe randul din dreapta ca in poza , partea de jos , sau nu se vede bine
Deci randul din dreapta e complet si are cate un contact in plus fata de celalalt rand pe laterale , cum se vede ca are unul in plus in partea de sus , asa are la mine si jos .
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
da...eu asa am cumparato si am fost nevoit sa schimb ceasurile vechi ca erau sparte si acel model nu am gasit ca sa le pun pe mufa aceea,si acum am ramas fara vitezometru...:(am lu-at legatura cu cativa electricieni sa incerc sa remediez problema dar...degeaba
  • Depanatoru

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Poate nu iti mai fac contact acele lamele pe ceasul original , odata ce au fost facute lipituri pe ele , daca cu modificarea functiona vitezometrul inseamna ca probabil nu lipseste nimic , oricum numai cineva care se pricepe ( electrician , electronist ) poate descurca problema la fata locului .
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
pai,nu lipseste nimic dar problema e ca eu am desfacut toate firele alea adaptate pe mufa originala a masinii ca ea intra direct in ceasuri si au ramas firele de la vss care nu stiu unde sa le pun,sunt 3 fire...
Skip ads

  • Depanatoru

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ce fire ? Pune poze clare . La ceasul original nu vine decat mufa . Daca nu s-au scos fire de la mufa trebuie sa-ti mearga . Totusi iti zic ca din poza par sa lipseasca vreo doua contacte la mufa fata de ce am eu , nu stiu daca sunt in plus ( unele becuri indicatoare sunt nefolosite ) si la masina ta nu le-au mai pus , sau de acolo e problema ...
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
sunt 3 fire care vin de la senzorul de viteza,ceasurile care le aveam cand am luato erau de kadett si erau modificat prin niste fire trase de la mufa originala a masinii la cea a ceasurilor respective,eu am cumparat ceasuri originale de tigra si mufa masinii intra direct in ceasuri asa ca firele alea improvizate le-am dat jos si au ramas astea 3 care vin de sub capota de la senzor dar nu stiu cum sa le adaptez sa imi mearga kilometrajul,am urmarit traseul firelor si duc direct la vss banuiesc ca trebuie alimentat si la baterie sau ceva de genul...
  • Depanatoru

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Tigra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Am inteles cum era modificarea cu firele lipite . Iti dai seama ca la o masina neumblata nu e tras nimic de sub capota ca sa vezi , totul duce la mufa prin manunchiul ala gros de fire . Altceva nu are nimic . Deci acolo ajunge si comanda electronica pentru kilometraj . La mine mai are 3 pini mufa pe randul de jos , stanga ( arata simetric contactele ) . Habar n-am ce modificari o mai fi fost facute la tine , in mod normal nu trebuiau trase fire , daca era cu senzor si nu cu cablu de kilometraj avea semnalul acolo in mufa si numai lipea fire cum a facut la restul ...
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
... Oare?
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si la mine tot 8 sunt in partea de jos (si am vitezometrul pe senzor).

Urmareste circuitele care ajung la vitezometru si vezi la ce pini din mufa ajung. Poate te pot ajuta cu o culoare de fir ce ar trebuii sa ajunga la fir. TID-ul functioneaza bine? Iti arata viteza la el?
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
tid-ul functioneaza dar nu imi arata viteza doar data ceasul si temperatura,firele de vin la vitezometru sunt scoase de pe mufa tocmai aici e problema ca nu stiu unde vin pe mufa sa le pun la loc...
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Fa poze pe ambele parti ale mufei, sa se vada si culorile la cablu si la cele 3 cabluri care vsunt in aer si trebuie puse la mufa, poate te putem ajuta asa.

LE: in mers apasa ambele butoane de la TID cateva secunde. Iti arata si viteza?
  • relax007

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2015

  • Mesaj Privat
o sa fac poze mai in detaliu azi si postez si incerc si tid-ul
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR