Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o nelamurire: eri mi-sa ars 1 bec la proector si am 1 de 100w (rezerva)pe masina sint de 55w as vrea s stiu dak pot sal pun pe asta de 100w pina imi iau altul de 55w fara sa fac vro modificare(releu de protectie)sau ceva de genu...MULTUMESC!!!!
  • yeti

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
E posibil ca siguranta corespunzatoare becului respectiv sa se arda. Trebuie sa fie de cel putin 10A ca sa reziste Idea .
Mai departe, e posibil sa se "prajeasca" releul, dar probabilitatea sa se intimple este destul de redusa (dar nu zero Exclamation )
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
mai bine merg cu proectoarele stinse pina iau salariu decit s se intimple vreo minune ce ziceti?sa stau in banca mea? Question Question Question
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, mai bine stai cuminte. tu vrei sa pui un consumator MULT mai mare decat cel pentru care a fost proiectata instalatia. Orice instalatie electrica are o anumita toleranta (o priza proiectata pentru 10A sa zicem ca va duce 12, dar daca bagi aparatul de sudura in priza aia, sigur o sa scoata fum, fie priza, fie firele) dar ma indoiesc ca instalatia electrica a unei amsini sa aiba o toleranta de ~100%...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR