Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • opelastra563

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tutror am un opel astra f caravan din 1996 motor 1.4 8v mai exact c14se.Masina are 274000km ma indoiesc ca sunt reali dar asta este alta problema.Intrebarea mea este la cati km se schimba kitul de distributie?Trebuie schimbata si pompa de apa?Multumesc anticipat.
Skip ads

  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
La 60.000 km , sau 4 ani, si da trebuie schimbata si pompa de apa !
  • opelastra563

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc.
  • opelastra563

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2014

  • Mesaj Privat
La ce pret ar ajunge kitul de distributie cu tot cu manopera?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Kit distributie pana in 350 ron, ceva bun. Schimba si termostatul daca tot desfaci acolo. Manopera ar trebui sa fie pana in 250 ron, ca nu e mare scofala, ca la altele care sunt mai complicate..
  • opelastra563

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2014

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii.
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
vad ca esti din Dolj, poate chiar din Craiova
In cazul in care vrei, te pot ajuta cu un nr de telefon al unui mecanic, unde eu imi repar aproape orice problema a masinii
Nu cred ca iti va lua mai mult de 100 ron, maxim 150 ron desi nu cred .
Daca esti de acord, lasa-mi un mesaj si iti trimit nr lui pe privat sau lasa-mi nr tau pt a te putea contacta . Dar pe mesageria privata .
Eu am schimbat-o prin toamna trecuta si de atunci nu am avut nici un fel de problema .

Chestia cu 60.000 de km, dupa parerea mea cred ca este doar un mit al service-urilor sau al producatorului .
Eu cand am schimbat prima oara distributia, acum vreo 6 ani, stiu ca am cumparat ceva foarte bun din magazin, pt ca era prima data cand schimbam distributia, doar ce cumparasem masina .
Pot sa iti spun ca am facut cu ea peste 100.000de km fara nici un fel de problema, iar cand am dat-o jos sa o schimb toamna trecuta, atat pompa de apa cat si rola intinzatoare erau destul de bune in continuare, nu scoteau nici un zgomot . Cureaua parca era ceva mai subtiata, dar era destul de buna, nu avea fisuri, nu era desirata, avea toti dintii ...
Asa ca eu il consider doar un mit . Atata timp cat vei lua ceva bun si de calitate, eu zic ca poti sa stai linistit si relaxat vreo 80.000 de km .

Bafta
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Desi pompa si rola arata bine, cureaua e cea care impune schimbarea.
Cand schimbi doar cureaua, datorii starii mai bune se duc repede rola si pompa, pe rand.
De asta se recomanda sa schimbi cel putin cureaua si rola, pompa rezistanta ceva mai bine in timp.

Totusi, cand iei o masina "noua", cel mai bine schimbi totul, ca sa fii sigur. Ulterior daca stii ca ai dat niste bani buni pe piese, poti schimba pompa la a doua distributie.
  • opelastra563

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1996 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat Marius dar am mecanicul meu unde si eu imi repar masina.Si o sa cumapr doar piese originale.Oricum eu tot la 60.000 mii/km o sa schimb distributia asa cum spune producatorul pentru ca este mai bine sa previ decat sa repari.
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Calitatea pieselor de schimb de la noi , lasa de dorit, cureaua Contitech, pe care am cumparato era,, made in Kuweit", pompa de apa, la 4 ani si 50.000 km , opunea rezistenta la rotire, rolele fluierau putin,etc. !
Daca distributia este originala, din fabrica,poti sa o tii linistit 100.000 km.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai dragi colegi, astia care ziceti omului sa tina distributia mai mult de 60.000, ii schimbati voi motorul colegului daca se trezeste cu cureaua rupta? Colegule marius_f, cureaua daca era subtiata se poate zice ca deja e destul de grav... Daca era desirata si mai avea vreun dinte lipsa, poti zice ca deja trebuie sa umbli in motor sa verifici ce e distrus prin el.
Patru ani si 60.000 e suficient de mult. Daca nu va permiteti sa intretineti masinile, luati-va mai ieftine la intretinere. Wink
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
colegul florinianc
cureaua mea nu era desirata sau cu vreun dinte lipsa
cureaua cea veche stiu ca era intr-o stare destul de buna, doar o idee mai subtiata, dar nicidecum nu avea dinti lipsa, fisuri, desirata ...

Repet, daca iei ceva bun si de calitate, sigur nu o sai ai probleme pana in 80.000 km
Cel putin la mine asa a fost, eu unul nu am avut nici un fel de problema cu distributia desi facusem 100.000 km. Poate am nimerit eu ceva extraordinar de bun - oricum am dat destul de mult la vremea aia pe ea (acum 6 ani cred ca am dat vreo 5 mil lei vechi - curea/rola/pompa ) .
Acum cand am schimbat-o ultima data, am vazut niste preturi ... cred ca pe undeva la 250-300 ron era un kit complet - dar la banii astia nu stiu ce calitate mai poate sa fie . Daca scadem din pretul asta, adaosul comerciantului ....

Oricum nu m-am zgarcit nici acum , am dat pe ea pe undeva la 600 - 700 ron - kit complet - daca nici o asemenea masina nu iti permiti sa o intretii, eu unul nu stiu ce masina poate fi mai jos de atat, mai ieftina de atat, posibil dacia 1310 ...

Eu unul imi permit
Am sugerat doar sa ia un lucru bun si de calitate si sigur va sta linistit 80.000 km .

Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR