Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • dragos0603

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut sunt un nou proprietar de astra g 1.6 8v din 2003 am si eu o problema foarte mare la masina nu ii da nimeni de cap ce defect are. Intr-o zi deodatata a inceput sa imi joace acul la kilometraj si sa oprit motorul . Am intrebat la un mecanic ce ar putea sa aiba mi-a zis ca masina nu are abs si viteza la ceas o ia din roata stanga fata din rulment are un senzor acolo si ala se strica si nu mai inregistreaza,dar inainte sa schimb rulment sa ii schimb cablul care intra in senzor la roata. vreau sa zic ca am schimbat acel cablu degeaba tot la fel facea am schimbat si rulmentul la fel face.precizez ca motorul se opreste numai cand incepe sa joace acul la kilometraj nu imi face tot timpul va rog sa ma ajutati dak puteti sunt un mare iubitor de opel astra. va multumesc
Skip ads

  • dragos0603

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Nici un raspuns
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Semnalul de la senzorul de viteza(stinga fata),este amplificat de un amplificator de semnal si ajunge la ECM(calculatorul motorului) si la instrumentele de bord.Orice contact imperfect sau alta cauza ce ar face amplificatorul nefunctional,genereaza asemenea efecte(oprire motor si kilometraj nefunctional).De regula,inlocuirea de componente,in necunostinta de cauza,genereaza doar cheltuieli inutile...
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dragos0603 a scris:Nici un raspuns

Salut.
Verifica mufa care intra in calculatorul ABS, eventual fa proba cu alt calculator ABS.
Skip ads

  • dragos0603

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut.
Cu opritul motorului sper ca am rezolvato nu a mai facut azi avea egr blocat iar cu kilometrajul ma duc maine sa fac proba cu alt calculator
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
dragos0603 a scris: Am intrebat la un mecanic ce ar putea sa aiba mi-a zis ca masina nu are abs si viteza la ceas o ia din roata stanga fata din rulment are un senzor acolo si ala se strica si nu mai inregistreaza
Nu are unitate ABS...
  • dragos0603

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Da am fost ieri si nu are unitate abs mi-a zis sa dea ceasurile jos si sa controleze cablurile dar dureazã foarte mult
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Pentru rapiditate,se poate folosi testerul pentru a vedea daca ajunge semnal amplificat in ECM si in instrumente.Daca ajunge in ambele,e posibil ca instrumentul(kilometrajul) sa fie defect;daca ajunge semnal doar in ECM,se verifica instalatia de la amplificator semnal pina la instumente;daca nu este semnal nici in ECM,atunci se verifica semnalul la iesire din amplificator,iar in lipsa acestuia se verifica obligatoriu,intrarile necesare(plus,minus ,semnal senzor,etc.).Nu trebuie facute demontari inutile,cind te poti folosi de tester,reducindu-se timpul considerabil...
  • dragos0603

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Big_electro61 in galati face cineva asa ceva ce zici u ca la Opel am pe cineva si mia zis ca pe ei ii depãșește asa ceva si sa nu vin ca imi ia banii si nu rezolva nimica
  • dragos0603

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Big_electro61 in galati face cineva asa ceva ce zici u ca la Opel am pe cineva si mia zis ca pe ei ii depãșește asa ceva si sa nu vin ca imi ia banii si nu rezolva nimica
  • dragos0603

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
A si vreau sa va spun ca motorul a început sa se opreascã din nou in galati dak ma poate ajuta cineva ca nu mai rezist m-am saturat de mecanici care nu știu nimic
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Intradevar,multa lume...,oameni,putini...!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR