Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Va salut!Detin un Opel Corsa B 1.2 din 1996 x12sz.Ma aflam in mers in viteaza 3 cand motorul s.a oprit brusc,s-au aprins toate becurile in bord.Cand dau la automat invarte dar parca nu primeste benzina.Am desfacut mufa de la pompa si am masurat alimentarea cu curent rezultand ca primele doua fire care cred ca sunt de la indicatorul de benzina primesc 10.11 v iar urmatoarele doua fire(ultimele din dreapta,maro si rosu cred) nu au curent deloc.Sa fie releul de la pompa sau senzorul de turatii?sau poate chiar pompa de benzina?!?Unde se afla releul de la pompa de benzina? Please heeelp! Shocked
Skip ads

  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
curent ai la firele de la pompa 2/3 secunde cind pui contactu dupa care nu mai ai tensiune , daca ai probleme cu pompa scoate capacu de lainjector pune contactu si vezi daca da benzina , cred ca ai motorul monopunct , releul de la pompa este la pasager in dreapta jos , scoti polita aia si parca doua suruburi la un capac , releul e unul mov pe linga calculator , succes
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ai dreptate berbecul.vine curent pe demaror numai ca pompa nu raspunde.cred ca s-a dus.am sa o desfac si sa o reglez putin...poate mai merge.daca nu alta.
  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
nu ai ce regla , la mine a ramas blocata , am ciocanito putin si sia dat drumu , mergea dar preventiv am schimbato , bate putin in ea poate o ia , dar mai bine schimbi , daca o scoti poti sa o pui pe direct la baterie sa vezi daca e dusa , eu am schimbato de 6 luni dar cred ca ma lasa iar , am pus noua marca meat doria dar mai bine luam una SH .
Skip ads

  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
tu cum ai scos=o? ai dat jos rezervorul sau pe deasupra banchetei?cum e mai usor?
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
O scoti din interior dand bancheta la o parte. Pompa in general o ia pe aratura cind se circula des ,,pe bec,, , adica cu benzina putina pentru ca nu-si mai poate efectua racirea. ( pompa e racita de benzina in care ,,se scalda,,)

De reglat n-ai ce regla , ti-a spus si @berbecul. Daca chiar insisti sa o carpesti , iti recomand sa nu te joci. E suficient un contact imperfect ca sa faci rost de o scanteie in rezervor. ( in general contactele sint cositorite solid )
  • TyTy

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Corsa 1996 z12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema.Am dat jos pompa,am probat-o si era moarta.am facut comanda de pompa noua(95 lei) si gata.Multumesc pentru raspunsuri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR