Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • nikecris

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Salut.
In septembrie 2014 am achizitionat de la un vanzator de pe site-uri de vanzari auto sh un Opel Corsa D, 2011, 1.3CDTI, 42.000KM. Vanzatorul mi-a spus ca sotia lui a cumparat pe factura aceasta masina de la un SRL care a importat-o de pe un site de licitatii din Belgia.
Masina la prima vedere arata ca noua, interior exterior, tehnic am mers cu ea si se prezenta foarte bine, am stabilit cu el un pret destul de bunicel, am hotarat sa nu o duc la un service pentru testare, am fost la un mecanic de-al meu, mi-a spus ca arata in principiu ok, si atunci m-am hotarat sa o cumpar.
La prima revizie ce i-am facut-o (la aproximativ o luna) am descoperit la schimbul de placute de frana ca sunt cele originale, ceea ce probabil ii atestau km.
Cum a venit timpul mai urat cu ploi si zapada, la o prima ploaie mai zdravana am descoperit ca incepe sa ploua in masina prin locurile cu airbag-urile laterale, cand a fost gerul de asta iarna mi-a crapat vopseaua de pe capota (mi-au zis niste baieti ca a fost pus foarte mult chit) si atunci am realizat ca masina a fost lovita si reparata.
Intr-o zi printr-o neatentie am varsat cafea in suportul de pahare de langa schimbator si peste 2 km mi s-a aprins martorul de airbag-uri si ledurile de la buton. Am fost azi la Radacini si mi-au pus testerul pe ea si mi-au spus urmatoarele lucruri:
- masina nu are airbag-uri frontale, plansa a fost schimbata
- centurile apar pretensionate
- au fost montate niste sigurante ca sa para ca si cum ar avea airbag-uri,.
L-am sunat pe vanzator si mi-a spus ca el nu stie ca masina ar fi fost lovita si ca el mai fusese la un test cu ea si nu i-au aparut erori legate de airbag-uri.
Saptamana care vine ma voi duce la un alt service sa imi verifice daca fizic exista airbag-ul la sofer.
eu m-am dus la Radacini sa imi evalueze masina in eventualitatea in care as putea achizitiona o masina noua in sistem buy back. El mi-a spus ca nu poate cumpara masina pentru ca cel ce ar cumpara-o de la dealer ar putea sa il dea in judecata ca i-a vandut o masina fara airbag-uri.

Daca aveti idei care m-ar ajuta, cum as putea sa rezolv problema, pot si eu la randul meu sa il dau in judecata pe cel care mi-a vandut masina?
O lista cu service-uri care ar putea sa imi monteze airbag-urile sa fie in stare de functionare, orice ajutor e binevenit.

Multumesc.

PS: am deschis topic nou pt ca nu am gasit probleme de genul pe aici. Scuze daca exista si nu le-am observat eu.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Era bine daca o verificai inainte de cumparare. Totusi daca are km reali merita reparata si tinuta.
Poti gasi la dezmembrari cele 2 airbaguri si pretensoarele pe la 200-250 E cred. Se monteaza relativ usor.
  • nikecris

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Mai are o problema care tot dupa achizitie am depistat-o . Are momente cand la relantii sare de la 800 la 1000 de turatii si trepideaza putin. Cand sta normal consumul pe loc arata 0.3 iar cand sare arata 1.4-1.3. Ai idee ce ar putea fi? Mentionez ca inca nu am pus tester-ul din pct-ul asta de vedere .

Cat despre airbag-uri, de unde pot sa le iau sa mi le monteze ..?
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Din sept 2014 pana acum banuiesc ca ai inmatriculat masina pe tine si asta a presupus semnarea unui contract de vanzare-cumparare. Acum nu cred ca mai exista in contractul tipizat stipulata chestia aia ca ,,am luat la cunsostinta de starea tehnica a masinii si de posibilele vicii ascunse,, ( ceva asemanator era parca formularea ) dar oricum faptul e consumat si banii dati.
La o adica vanzatorul poate sustine ca masina avea de toate si de ce nu , poate ti-au sarit chiar tie airbagurile si uite asa vei intra pe un drum sinuos al proceselor si chichitelor avocatesti.
Accepta faptul ca ,,ti-ai furat-o,, dar daca te ajuta cu ceva , nu esti nici primul , nici ultimul. Macar ai o masina destul de buna cu km putini care a avut un eveniment rutier si a fost ,,rujata,, pentru maritis urgent.
Nu trebuia sa ignori o verificare temeinica a masinii dar nah , asa invata omul. Smile De dat in judecata insa poti sa dai pe oricine vrei tu si pentru orice motiv depinde daca ti se accepta plangerea si depinde daca ai sanse de castig. In cazul asta eu nu prea cred sa ai dar nici nu ma pricep foarte tare.

Poate totusi a fost reparata cat de cat bine doar ca s-au zgarcit la o capota . Smile Daca merge drept pe drum si daca are ,,linii,, ok , e simetrica si proportionala , e totusi o masina de tinut.
Skip ads

  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca ai cumparat o masina partial aranjata,coafata ,
Ce pret de achizitie a avut masina?
Ce marca aveau placutele de frana?
  • d_claudiuus

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2015 B13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
chestia cu relantiul care sta in consum de 1.2-1.4 iti arata ca e in regenerare filtru particule, sa nu opresti motorul pana cand nu coboara relantiul iarasi la normal, cu consum instant de 0,3.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Totusi o sesizare pe inselaciune nu strica.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Da , n-ar strica doar ca trebuie demonstrata .
Skip ads

  • corsicanulD

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salutare fratilor,
Haideti sa va povestesc si patania mea ,cum un vis ce parea frumos s-a transformat intr-un cosmar alb:
in urma cu ceva timp "G"-ul nevestei dadea semne de oboseala.Nu,n-ati gicit!Nu e vorba de punctul ei G ci de un Astra G din 1999,benzina mot.1,6.Drept pentru care am hotarat sa primenim un pic parcul auto,optiunea comuna fiind Corsa D cu aspectul lui mai tineresc.Ca motorizare credeam ca 1,2 benzina este cam micut pentru a duce-n carca o tona de metal si plastic si varianta aleasa(proasta carte am tras) a fost 1,3 diesel.Demult n-am mai condus un diesel,zilnic merg 10 km cu un benzinar in varsta de 46 de ani-Corsicanul fiind destinat navetei nevestei de cca 20km zilnic si de cateva ori pe an la pescuit.Nu am timp sa merg in Germania,nu stiu nemteste,ce este adus de afara presupune brif tradus,legalizat,etc,etc.Mi s-a parut mai simplu sa iau una gata inscrisa pe Romania.Ce era relativ ieftin se vindea repede,masinile ai caror proprietari acceptau test in service ba aveau bare de diferite culori,ba zgarieturi,ba chiar am testat una frumoasa,rosie,de 90cp insa cutia agata intre a 5-a si a 6-a...
Gasesc una alba,simpla fara prea multe dotari undeva in Vrancea.In anunt super intretinuta.etc,etc.Vorbesc cu proprietarul sa organizez o vizionare si un test intr-o sambata(distanta dintre satul meu si localitatea respectiva fiind de vreo 260km-si ar fi presupus inca o zi de co).Nu poate sambata-e preot si e hramul bisericii dar poate duminica.Se jura si pe dracul si pe Domnul ca masina e super intretinuta ,n-are nicio problema ,toate actele la zi,kilometrajul real,adusa personal din Franta,singurul proprietar.....Bun,stabilim ora 13.00 cand vine sfintia sa de la biserica si ca sa scurtam timpul imi comunica si ultimul pret(3000 de euro-taxa platita si recuperata si faptul ca manerul interior de deschidere a usii este rupt insa are altul nou-nout original GM,dar prins cu cele duhovnicesti n-a avu timp sa il schimbe.Ajung la destinatie,il sun,vine omul,de fapt tatal preotului-ca masina era a lui-pe ploaie jumatatea inferioara a masinii destul de innoroiata....Facem cativa km,trage bine,frane ok,nu bate,volanul isi mentine directia...Ma uit la geamuri,corespund seriile,pedalierul nu prea uzat,scaunele cam jegoase,volanul cam la fel.....In schimb parbrizul crapat....Zic omului:hai mai lasa 100 de euro pentru parbriz,zice nu, uite iti dau asigurare si rovigneta valabile tot 2016 si compensam.De zgomotul de volanta nu mi-am dat seama,dupa ce imi uruise in cap pret de 4 ore si ceva benzinarul,credeam ca asa e dieselul mai zgomotos....batem palma ,facem CVC,si plec.
In vecini e un tinerel cu un garajel,tinerelul destul de priceput in ale mecanici,are si un laptop si niste testere...Ma duc la el acu cateva zile si surpriza:masina are 228000km si volanta bate.
Il sun pe preot sa ii spun ,imi zice ca el nu stie nimic si a si dus CVC la fisc asa ca am termen 30 de zile s-o transcriu pe nume......
Manerul nu era rupt,era boltzul de fixeaza manerul in tapiterie(100 lei sh),nu are cric si cine stie ce voi mai descoperi....
Sfat,nu cumparati pe incredere,masini sunt si vor mai fi.Nu stiu de ce m-am grabit atat!
Proasta afacere am facut!
S-aveti drumuri bune.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca volanta nu avea probleme, pretul e ok. Masina e din 2008, distributie lant, taxe mici, consum mic...
Era bine sa faci o diagnoza inainte s-o iei, vedeai km de-atunci si mai negociai la pret.
Dupa ce o pui la punct cred ca o sa-ti placa.
Drumuri bune.
  • corsicanulD

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc de incurajari,da asa era bine.....odata demult unul din comandantii mei imi zicea:judeca oamenii cu mintea nu cu sufletul! si mare dreptatea avea.Ma gandesc ca a evitat deliberat sambata, ca duminica service-urile sunt inchise.Da,anul si distributia si taxele au fost argumente pro...Ca masina imi place nu-i problema, chiar mi-e dor de tinerete si de dieselurile pe care le-am tot plimbat...Corsicana asta este a nevestei, o voi conduce(masina nu nevasta)doar cand mai mergem la pescuit.
drumuri bune!
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
A mai patit-o un coleg pe forum cu masina luata de la preot Smile)
Din proprie experienta si a altor persoane apropiate, nu luati masini de la preoti, politisti si doctori Wink
Skip ads

  • corsicanulD

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Kilometrajul de la bord afisaza 163000 km,mi se parea ok sa imi fi spus :nene uite are kilometrajul dat inapoi vreo 60000....
faptul e consumat,aviz amatorilor!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca ar trebui sa schimbi distributia altfel mai scrii o patanie de toti banii.
  • corsicanulD

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Pai cica e pe lant...ce se schimba ?rola intinzatoare si pompa de apa?
Multumesc
  • danikon

  • Mesaje scrise: 432
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Corsa 2008 z13tdj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Distribuita pe lant se inlocuieste la 120.000 km in manualul Corsa D ,se poate inlocui fara probleme si la 150.000 km
kitul contine lant, patine, intinzator, pinioane, flansa
  • corsicanulD

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Da,multumesc .am mai citit cate ceva prin forum si m-am mai lamurit....Nu cred ca fostul proprietar a schimbat-o...el zicea ca a luat masina din Franta la 80.000.Insa poate sa se jure pe toti sfantii din toate calendarele religiilor lumii si nu-l mai cred....
  • E L S

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2012

  • Mesaj Privat
corsicanulD a scris:Pai cica e pe lant...ce se schimba ?rola intinzatoare si pompa de apa?
Multumesc


Vezi ca lantul de distributie e cam ca la o bicicleta si se rupe...Nu glumesc,schimba kit distributie si scapi de necazuri
  • corsicanulD

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Da,multumesc parca vazui pe epiesa sau serviceopel un kit de vreo 400 lei.Trebuie sa gasesc si un mecanic priceput ca se pare ca nu e chiar asa simplu...
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
uita de kitul minune la 400 de lei... cumpara original GM e putin mai scump, dar calitatea difera
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR