Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am o masca sudura cu cristale lichide ( se opacizeaza instant la expunerea arcului electric ) de vreo 4 ani si azi-dimineata a refuzat sa mai lucreze. Am scuturat-o , i-am dat palme si nimic. Pur si simplu indreptata spre soare ar trebui sa se opacizeze dar nu se mai intampla asta.
Din cite stiam , stilul asta de masca are niste baterii care se reincarca ori solar ori de la arcul electric la care sint expuse in timpul sudurii.
M-am ambitionat si am desfacut cu grija tot panoul fotoelectric ( era capsat in nituri de plastic ) pentru ca mi-a zis cineva ca acele baterii se pot schimba si am gasit 2 baterii cam cat o moneda de 50 bani dar sint cositorite la locul pentru +/-- ceea ce ma face sa cred ca nu prea sint schimbabile. Evident , toata placa aia verde cu circuite mie nu-mi spune nimic. Smile
Ar mai de facut ceva cu ea sau sa ma gandesc la alta , lucru ce nu prea imi convine ca si pe asta am dat vreo 150 euro ?
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bateriile acelea sigur nu au "crescut" acolo. Vorbeste cu un electronist gen reparatii televizoare si te poate ajuta.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am fost azi la un atelier de reparat tv ( nu am amici electro Sad ) si era unul ingropat acolo de viu intre plasme care m-a ajutat enorm spunandu-mi : pai pastrezi carcasa si bagi o sticla fumurie de masca de electric , de-aia clasica.
Nici prin cap nu i-a trecut ca am trecut pe acolo gandindu-ma ca ma poate ajuta.
M-am uitat acum pe site-uri si cica sint masti fara baterii reincarcabile , cu celule fotovoltaice dar cam pleaca de la 320 lei in sus.
Sad

Am incercat mai mult dintr-o joaca copilareasca sa ,,alimentez,, bateria de la bateriile de telecomanda tv. Sigur ca nu s-a intamplat nimic. Smile
Probabil s-o fi dus una dintre ,,piesutele,, alea mici de pe placa cu circuite. Imi aduc aminte ca parca in ultima vreme se opaciza mai lent si se ,,clarifica,, cam instant dar nu mi-am dat seama ca bate vantul schimbarii.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am sa mi-o comand pe asta si am terminat povestea. N-am pe unde sa ma plimb cu circuitele alea si tot o carpeala ar fi.

http://www.sudura.eu/magazi...-arcvisor-detalii
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,478
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna alegere!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Azi a ajuns. Da , frumos , miroase a plastic nou , culorile nu-mi plac dar nu ma intereseaza asta foarte tare , desfacut , functioneaza , sucit de butoane , ok totul doar ca tot am parte de baterii cica ,,de rezerva energie ,, . Parca pe site spunea ca ,,fara baterii,, . Sigur , sigur , se reincarca automat cica de la celulele fotovoltaice , normal , da , sint de litiu-ion si cica mi se garanteaza o durata de exploatare de minim 6 ani in conditii normale de munca dar ce inseamna ,,conditii normale,, nu mi-a spus nimeni.
Plus ca sint rugat si atentionat ferm sa nu desfac panoul LCD sub nici o forma . Dar asta e parerea lor ! Sper insa sa nu fie cazul.

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Facut si probe. Pana mi-au iesit pe ochi !
N-am facut o alegere proasta desi am avut ( si o mai am ) o nelamurire. Am si intrebat pe site la ei dar nu m-a bagat nimeni in seama. Cand am despachetat masca , primul lucru a fost sa ma uit prin ea la soare. Si ceata ! Adica nu se opaciza. Vedeam soarele pana la lacrimi. Si m-am intristat gandindu-ma care o fi politica de retur pentru ca masca precedenta se opaciza la soare. Si uneori ma enerva treaba asta pentru ca trebuia sa ma pozitionez in cinspe' mii de feluri sa nu-mi opacizeze soarele masca cind nu era necesar.
Si cum stateam eu ofticat in sufragerie de masca mea prin care vedeam soarele , nu stiu ce-mi veni sa ma uit prin ea la candelabru. Si raman masca cu masca in mana ! La un rahat de bec de 60 W s-a opacizat instant !
Ies pe balcon urgent - la soare nimic . Intru in camera si la candelabru se inegreste ! Da-i in masa cu politica de retur - mi-am zis . Sa o vad ,,in lucru,,.
Functioneaza ireprosabil.

  • Adrian Frigo

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Dacã functioneazã ireprosabil,de ce sã o schimbi?Din câte stiu ar trebuii totusi si la soare sã se opacizeze.Acuma,poate o fi proiectatã doar când sudezi sã ”lucreze”... Rolling Eyes
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
unele au buton de reglaj la intensitatea luminii, si reglaj la viteza de reactie. Nu stiu asta ce potentiometre are pe ea, dar daca are, misca de ele si vezi daca se schimba ceva.
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Are butoane de sensibilitate , de timp reactie si de grad de opacizare pentru sudura si cam la fel pentru polizare ca am inteles ca are si destinatia asta.
In fine , am sucit de toate in toate felurile dar masca o stie pe a ei. Inclusiv la incandescenta materialului proaspat sudat ( pata rosie dupa ce ai oprit sudura ) ; si la aia se opacizeaza pe sensibilitate maxima dar la soare nu ! Smile
Sigur , eu vad asta ca pe un mare avantaj ca nu ma mai bazaie soarele cautandu-mi umbra sa pot suda afara dar nu-mi pot da seama cum naiba a fost proiectata astfel !
Ma gandeam la schimbarea ei cand eu inca nu sudasem cu ea si vedeam ca la soare nu reactioneaza dar intre timp m-am linistit. Smile
  • DV9907

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2020

  • Mesaj Privat
Am luat si eu o masca de sudura Almaz cu cristale. La fel si a mea, cand ma uit la soare nu se inchide, dar daca dau din mana in fata ei, se inchide. sta inchisa atata timp cat detecteaza miscare. cum devine totul inert, se deschide si ecranul. initial m-am gandit sa schimb bateria.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR