Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Am vreut sa schimb placutele pe spate si m-am lovit de urmatoarea problema. Dupa ce am bagat placutele noi, pistonasul etrierului necesita impingerea mai inauntru si nu am reusit acest lucru nici macar cu o presa improvizata Sad Intrebare: Exista posibilitatea sa fie pe filet sau altceva pistonasul si sa nu vrea in felul incercat de mine!?
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Din ce stiu nu are cum sa fie pe filet pistonasul etrierului. Si eu am avut problema asta si tot pe spate. Eu zic sa insisti! Bafta
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu exista nici un filet acolo. Etrierul are un burduf la piston care protejeaza de praf si mizerie pistonul. Nu insista cu presa. Pune in etrier ceva echivalent ca grosime cu discul+placutele vechi (de ex. o bucata de scandura) si fa cateva pedale sa iasa pistonul. Apoi scoate burduful si curata zona pistonului care era afara din etrier (daca burduful nu e montat corect sau e ciupit, intra mizerie). De-abia acum incearca sa-l introduci cu presa (eventual unge pistonul in zona curatata cu putin lichid de frana, altfel strici garnitura etrierului si muncesti mai mult). Aceasta operatie de curatare a pistonului si verificare a burdufului e bine sa se faca ori de cate ori se schimba placutele.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La multe masini pe spate se infileteaza cu o scula speciala pistonasul. Nu te mai forta cu o presa ca risti sa strici ceva pe acolo. Daca pe suprafata pistonului se gasesc niste canale este mai mult ca sigur ca se infileteaza ca sa se retraga pistonul.
Nu pune lichid de frana sau alte prosti ci spray de curatat franele.
Skip ads

  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am avut si eu probleme cu un etrier pe spate, cind tragem frina de mina raminea blocata, si avem rupta garnitura care are rol de aparatoare pentru mizerie si praf si se gaseste kit de reparati cu toate garniturile de la etrier si costa 55 RON. Pentru a baga pistonasu inauntru ai nevoie de o presa si de un cleste ( cleste papagal). Pentru a baga pistonasul inauntru trebuie presat si inacelasi timp si rotit in sensul acelor de ceas. Fara a presa si roti in acelasi timp nu vei reusi sa bagi pistonasul inauntru, etrierul de pe spate este diferit de cel de pe fata, la cel de pe feta trebuie doar presat.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
am sch. si eu placutele pe spate si la mine nu era prin infiletare cum zic cei de mai sus. si eu cred ca este blocat cu mizerie. nu forta mai mult pt. ca daca are mizerie risti sa zgarii etrierul. ar mai fi o posibilitate. cat de mult este iesit afara pistonul din etrier? sa nu cumva sa fie intrat stramb.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
la sistemul de frinare bosh pe pt puntea spate inpingerea pistonasului in etrier se face cu o scula speciala sau prin rasucire,de fapt iti trebuie ceva experienta!in manualul de reparatii se interzice inpingerea pistonasului direct fara rasucire,deoarece pot aparea defectiuni la sistemul de frina de mina!
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Se pare ca asa este. n-am mai insistat. dupa acele incercari, daca calc frana tare, o frana d'aia brusca, mi se aprinde pt o sec. becul de frana de mana Sad sper ca n-am belit nimic pe acolo Very Happy ma duc la service si aia e. merci pt raspunsuri.
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
intr-adevar am citit si eu aseara in manualul de reparatii si este cum a spus BAZGANM. imi cer mii de scuze pt. ca am vorbit aiurea, placutele de pe spate le-am schimbat in service, m-am uitat, dar se pare nu foarte atent, la ce a facut ala acolo.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Imi spune si mie cineva daca exista vreun tutorial cum se curata pistonul etrier? La schimbarea placutelor am constatat ca am garnitura de protectie sparta si vreau sa-l desfac si sa-i fac o revizie totala Smile.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Destul de simplu.
desfaci cu o cheie de 9 șurubul de aerisire (dacã tot umbli acolo schimbi și lichidul) apoi conducta de frâna apoi cele 2 șuruburi mari (cap de 18 sau 19) de pe spatele etrierului și-l scoți afara. daca esti in stare sa faci asta si sa nu strici nimic inseamna ca te descurci mai departe. apoi cumperi un set de garnituri (kit de reparatie) ...etc.
F important sa dai cu niste spray superpenetrant cu o zi inainte si sa bati usurel si in surubul de aerisire si in cele 2 de prindere cu ciocanul pt a se desface usor
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ms de raspuns! Sper sa-mi fac curaj si sa fac toata operatiunea de curatare. Dar mai am o intrebare: dupa ce se monteaza totul faci aerisirea ca la vechea dacie? adica la fiecare pistonas in parte faci pedala?
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Normal, numai ca nu cred ca o sa te chinui ca la dacie. vreo 3-4 aerisiri pe fiecare roata si este gata
  • neaMichael

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut . AM si eu o intrebare. Intru si eu pe un topic din 2006 -2010. Acum il actualizez. Am problema cu etrierul de pe fata stanga. Il deblochez merge bine 10 km dupa simt pedaua de frana ca se intareste si roata merge franata. Cu franele nu ma pot juca. Se poate intampla altele si mai grave. Ce sa fie cauza? Am sa cumpar chitul sa ii schimb pistonul si sa vad cum merge, dar el este frumos, si garnitura excelenta. De ce nu mai revine nu pot sa imi dau seama. Sa am vreo problema la instalatie? Multumesc anticipat.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
schimba si furtunul ca poate este defect si actioneaza ca o supapa. s-au mai intamplat cazuri de genul asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR