Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • i300_alex

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Germania
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare,am si eu o nelamurire.Saptamana trecuta mi-am vandut masina la un anume domn din mehendinti,am facut contract vanzare cumparare,mai urma sa o treaca pe el si sa imi trimita foaie sa o pot radia de la primarie.Dar din care vad se pare ca nu vrea sa raspunda la telefon.Ce ii de facut?Am fost la primarie sa intreb de radiat,mi-au spus ca imi trebuie foaie de la noul proprietar cum ca el ar fi trecut-o pe el.Va rog care stiti sa ma lamuriti si pe mine. Crying or Very sad Rolling Eyes
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la primarie din cate stiu trebuie doar sa mergi cu contractul de vanzare cumparare si radiaza ei. Numai contractul trebuie sa fie unul tipizat, nu de mana...
Sper ca nu ai facut greseala sa nu scrii in talon numele noului proprietar... Se poate ca masina sa fie deja vanduta si revanduta.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca i-ai dat si cartea.......chiar ca ai facut-o de..,,oaie,,....trebuia sa mergi sa faceti acte de vinzare cumparare apoi mergeai la tine la primarie..ii scoateai fiscal ,o scoteai de la taxe si impozite si gata putea sa faca ce vrea cu ea...pe tine nu te mai interesa...a si mai trebuia sa scrii pe spatele talonului..instrainat catre...numele perrsoanei care a cumparat-o!Ai facut toate astea?/Daca nu spera sa dai de el altfel ...tot ce tine de taxe ,impozite si amenzi vin la tine!
  • virusux

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Te duci la un centru de acte si o rogi pe doamna de acolo sa îți facã o cerere cãtre comandantul politiei prin care sa rezulte ca ai vândut mașinã si sa o treacã in baza de date la celalalt proprietar si îți vine rãspuns prin posta.eu așa am fãcut. Asta dupã ce o radiezi
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si cu ce o radiezi daca nu ai carte ,talon si CVC?
  • klaus74

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
El nu trebuie sa-ti dea nimic.
Tu de duci la impozite si taxe la tine cu contractul de vanzare cumparare si o copie dupa CIV daca mai ai (sper ca da Smile ) si te scazi de pe rol. Cei de la impozite o scad si iti vor da si un fiscal. Fiscalul ala ii trebuie cumparatorului, fara el nu va putea sa o inregistreze la randul lui.
Daca tu faci asta ai terminat, radierea se face automat cand o inmatriculeaza el.
El are obligatia sa o inmatriculeze in termen de 30 zile. Daca nu o face incalca legea.
  • virusux

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2013

  • Mesaj Privat
tase a scris:Si cu ce o radiezi daca nu ai carte ,talon si CVC?

Macar copi xerox
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sau ceva atentie la un centru de REMAT ca ai dat masina la ei si ai certificat la mana.
Si apoi de duci cu ala si cu copie de pe carte la impozit si o scoti.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cangri, iar dacã poliþia îl prinde pe careva cu maºina aia radiatã pe stradã ºi ãla vine contractul de vânzare-cumpãrare ce crezi cã se va întâmpla? Eu prevãd un dosar pentru fals ºi uz de fals.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Contract de vanzare cumparare, fisa fiscala de inmatriculare, copie carte de identitate auto si apoi mers la primarie - taxe si impozite, radiata fiscal.

Daca ai copie de pe cartea masinii si buletinul celui caruia ai vandut masina, e suficient. Contractul si fisa se gasesc modele online.

Mai departe, chiar daca ai scris pe talon instrainat catre, tot nu inseamna ca el are obligatia de a o inmatricula. Nu ai cum sa il constrangi.
  • klaus74

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa-l constrangi tu, dar el este obligat prin lege sa rezolve lucrurile in 30 zile. Daca tu ai dubii ca a facut-o si suspectezi ca el circula inca pe numele tau nu te impiedica nimic sa faci o adresa catre politia rutiera in acest sens spre exemplu.
  • wildursulika

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu te duci la politie si ceri o modificare in baza de date pe noul proprietar.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR