Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CNMarius

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am o problema la masina (Opel Astra H 1.7, 2005). Din iarna cand aveam jante+cauciucuri de iarna am observat trepidati volan la peste 100 km/h. Nu mi-am facut griji ca stiam ca nu le-am echilibrat de ceva timp si nu aveam pretenti .
A venit primavara si le-am schimbat cu cele de vara , jante+cauciucuri . Amintesc ca in toamna nu aveam aceasta problema.
Dupa ce le-am schimbat (montat+echilibrat) i-am dat intentionat (peste 100km/h) sa vad daca mai face, si surpriza facea la fel. ce observasem era ca imi facea foarte puternic doar cand nu mai acceleram iar daca acceleram face dar fff putin. Am ajuns si la 140km/h si la fel (cand nu este accelerata face puternic).
Le-am echlibrat iar, nu s-a schimbat nimica.
Am duso la reprezentanta Opel, constatare (un pivot cu joc (l-am schimbat) + echilibrat rotii) in rest masina nu prezinta jocuri sau alte probleme. Tot nu s-a schimbat nimica, doar ca acuma face si cand accelerez .

Daca ma puteti ajuta cu niste soluti.
Multumesc,
Marius
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Dacã ai capace la roți incearca sa le dai jos si vezi daca mai face.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Anvelope uzate neuniform ca urmare a uzurii amortizoarelor?
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
1. Identifica planetara cu problema.
2.Inlocuieste-o
3.Mergi linisitit cu masina fara trepidatatii.
4.Nu te mai duce cu masina in reprezentanta. Te duci doar in cazul in care vrei sa bei o cafea si sa te uiti pe pliante , altceva nu.
5.O zi buna
Skip ads

  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ar putea fi și discurile ovalizate
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La fel facea si la mine,pe la 120 km/h trepida mai tare cand nu acceleram,cand eram la o vale mai lunga.Problema la mine a fost geometria rotilor,care dupa ce am facut-o mai vibra volanul in proportie de 10% fata de dinainte si cauciucurile deformate de trecerea timpului.Dupa ce am schimbat anvelopele pe fata sa schimbat 100% problemea care ma sacaia de 3 ani(acum accelerez si pana la 150km/h fara nici o vibratie in volan)
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Si eu am patit-o, de la 130 km/h in sus trepida volanul, ba odata m-am rasucit si untr-un sens giratoriu cu ea la 70 km/h (noroc ca eram singur in sens) si era din geometrie. si geometria o facusem la un service mare, renumit, pe calculator.. draci, tamaie neagra.... zero barat. Am fost la un nene care face geometrie pe sistem clasic, si a disparut trepidatia. Nenica asta, si mai in varsta cum era el, m-a intrebat din start daca nu m-am rasucit cu ea pana acum, ca dupa cum s-a uitat (ochiometric) la roti cand am intrat in garaj, i s-au parut erau decalibrate rau, fiecare tragea pe directia ei (((:
Pe viitor, o sa las dracu geometria lor computerizata si ma duc la mesteri mai batrani.
Asadar, este de verificat si geometria, la ce ai descris tu acolo.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ma intreb cat de dereglat sa fie unghiul astfel incat sa te rasucesti cu masina pe drum... Banuiesc ca daca totusi este atat de dereglat, in maxim 1000 km iti rade anvelopa...si plus de asta bagi si tu de seama faptul ca masina scartaie de o ia draci in viraje.
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Post gresit...scuze.


Ultima modificare facuta de catastefan la Joi 28 Mai, 2015 9:40 pm
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
La 4 grade deviație a roții stânga spate, în 2500 km a ras 4 mm de floare de pe ambele roți ale punții spate.
  • dediKATO

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Op3l a scris:Ma intreb cat de dereglat sa fie unghiul astfel incat sa te rasucesti cu masina pe drum... Banuiesc ca daca totusi este atat de dereglat, in maxim 1000 km iti rade anvelopa...si plus de asta bagi si tu de seama faptul ca masina scartaie de o ia draci in viraje.


Anvelopele au fost rase, ambele dar pe interior.Nu le-am observat, vina mea, destul de rar imi arunc ochii la masina si in nici un caz la avelope (doar cand schimbul iarna/vara). In viraje nu scartaia pentru nu sunt genul sa o fortez in viraje/serpentine/sensuri giatorii, etc. Bag talpa la drum drept, iar in situatiile de mai sus sunt foarte "calm". Acea singura data, cand m-am rotit este pentru ca intrasem eu putin mia in viteza in sens, un aprox. 70 km/h si atunci am inceput sa imi pun intrebari, coroborat cu faptul ca imi trepida volanul de la 130-140 km/h in sus.
Nu sunt si nu ma dau sofer cu mare experinta si in ale sofatului si mai ales in ale masinii.Opelul il am de 3 ani, este a 3-a mea masina, precedentele au fost dacii super-nova.
  • nikuloscristea

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut. La mine (H 1.9 dth) trepida volanul dupã 120 km . Precizez ca mașina nu a stat câteva luni. In prima faza am echilibrat rotile , la fel se comporta.In a doua faza am schimbat rotile din fata cu cele din spate (echilibrate).Nu mai trepida așa tare dar tot se simtã ceva la volan.Dupa puțin timp si km efectuati si-a revenit.
Skip ads

  • CNMarius

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Revin ,


Nu am schimbat nici o planetara deocamdata, am schimbat in schimb cauciucurile si tot face. Am avut probleme si cu zgomot ambreiaj , am schimbat si aici kit+volanta (2500 RON Sad(( )
Prin septembrie cred ca ma duc sa schimb planetara sa vad daca mai trepideaza.
Precizez ca acuma sunt dati cand merg pana la 140 km/h si nu face, dar sunt dati cand face si la 110 km/h
  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
De la ce a fost?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR