Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor...stiu ca s-a mai discutat si pe alte topicuri dar nu am gasit tocmai ce vroiam eu sa stiu....Vreau sa schimb becurile arse de la bord si nu stiu :
1.Cate sunt(ma refer la cele care se aprind cand pui pozitia)
2.Daca sunt de 1,2w sau de 2w
3.Daca a cumparat cineva de la www.cridem.ro acele becuri de diferite culori si cum arata(se merita sau nu?)
4.Becurile de la martori de bord(check engine,semnalizari...) sunt aceleasi cu cele care se aprind cand pui pozitiile?
Nu ma intereseaza asa mult sa schimb culoarea la tabloul de bord dar daca arata bine poate poate...
Ma intereseaza la bordurile care nu au turometru...dar daca e putin diferit la celelalte nu e nici o problema
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu mi-am schimbat bordu de la cel cu benzina pe stanga la cel cu turometru.

sunt 4 becuri, de 12 V fiecare...

- am atasat o poza (poate nu sunt FIX acolo unde am insemnat, dar cu aproximatie sunt pe acolo).
- becurile de martor sunt de aceeasi forma de 12 V dar difera Watt-ii.

la becuri de pozitie au dulia verde, iar pt martori dulie neagra...
am niste becuri rezerva pri masina...
o sa vin cu mai multe amanunte mai spre seara...

daca gresesc undeva... rog sa fiu corectat Rolling Eyes




Ultima modificare facuta de h0rm0n la Mar 08 Mai, 2007 2:23 pm, modificat de 2 ori in total
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
1.sunt 4 buc.
2. de 1,2 W
iti recomand leduri in locul becurilor....au mai fost discutii pe aceasta tema.
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
1. 4 pentru pozitie
2.verde 2.0 w pentru martori, negru 1.2 w pe pozitie ai 1.2
3.eu nu am cumparat,am preferat sa le mesteresc singur (ai multe indicii pe forum , daca te apuci tu de modificat)
arata mai bine cu led-uri
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut Soulfly...ms mult de informatii dar mi-as pune si leduri da faza e ca nu vreau sa fac modificari pe acolo sau vre-o prostie. Asa ca am gasit pe www.cridem.ro niste becuri de diferite culori si nuj cum arata cu ele si daca se merita sa cumpar sa-mi pun...Oricum caut ceva daca este(bec de culoare alba-tip xenon).Operatia asta o fac eu ca ma descurc eu...
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca e vb de astea rosii de 3.05 lei:

http://www.accesorii-auto.r...10b6c29a60aaefaea

tot trebuie sa faci ceva modificari,pentru ca becurile din bord sunt lipite de socluri ,trebuie sa le dezlipesti pe alea vechi si sa le bagi pe astea rosii sau ceva de genu',deci mai bine pui leduri tot pe acolo esti cu timpul pierdut,dar rezultatele sunt altele
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Da despre astea vorbeam...deci tu asta ma sfatuiesti nu?sa pun leduri acolo...dar ledurile cu rezistenta nu?ai modificat la a ta?ai pus leduri?am zis ca poate se vede bine si cu becurile alea acolo...eu stiu?
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ulfly&start=0

poate te ajuta ce vezi pe aici (dar mai sunt discutii despre led-uri pe forum)
da,sunt leduri legate in serie cu rezistente mai mari de 500 ohmi (eu am bagat de 500,led-uri diametru de 10 mm),dar poti baga de care vrei
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles....o sa vad cand am timp liber si sa comand de pe net (leduri sau becuri) sa vad poate-mi iese si mie asa cum v-a iesit voua....
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca ai nevoie de sfaturi intreaba!
multa bafta!
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Auzi da faza e ca m-am gandit la alta treaba.....ledul normal de 10mm are 3- 3,5V nu?Asa ca as putea sa pun 4 leduri legate in serie astfel: ledul 1 il bag intr-un soclu si il pun sa faca contact cu folia aia si pe celelalte le leg in serie de ledul 1 , nu le mai pun in soclu ci le bag pur si simplu in gaurile alea....E bine ce fac?Si n ar mai trebui sa pun rezistenta la leduri nu-i asa?sau tre sa pun la fiecare led rezist si sa le pun pe fiecare sa faca contact?

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
alynutzu_cvm a scris:Auzi da faza e ca m-am gandit la alta treaba.....ledul normal de 10mm are 3- 3,5V nu?Asa ca as putea sa pun 4 leduri legate in serie astfel: ledul 1 il bag intr-un soclu si il pun sa faca contact cu folia aia si pe celelalte le leg in serie de ledul 1 , nu le mai pun in soclu ci le bag pur si simplu in gaurile alea....E bine ce fac?Si n ar mai trebui sa pun rezistenta la leduri nu-i asa?sau tre sa pun la fiecare led rezist si sa le pun pe fiecare sa faca contact?


Eu te sfatuiesc un lucru, ia numarul asta de tel 0723264207 suna la el iti va raspunde D'sign (Daniel) si vorbeste cu el. Iti pune leduri peste tot la preturi super bune si face treaba buna. In cazul in care te hotarasti sa le faci tu singur atunci trebuie sa pui fiecare led cu rezistenta lui (daca vrei sa tina - tu ai voltaj de la 12,50 sa zicem pana la aproape 14 cand e turat motorul si atunci arde ledurile daca nu ai rezistenta) si trebuie sa ai multa multa rabdare si dedicatie ca sa iti faci ceva frumos.

Bafta,

Foka.

PS: Baga un ochi in garajul meu
Skip ads

  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Dar eu sunt din iasi ...cum fac sa ma intalnesc cu omu ca el e din bucuresti:)...Poate gasesc pe cineva care sa faca treaba asta si aici desi ma descurc si eu...Acum sa fac rost de leduri...Wink
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alynutzu_cvm a scris:Dar eu sunt din iasi ...cum fac sa ma intalnesc cu omu ca el e din bucuresti:)...Poate gasesc pe cineva care sa faca treaba asta si aici desi ma descurc si eu...Acum sa fac rost de leduri...Wink


pune-ti cate o rezistenta la fiecare led . spor la treaba! Smile
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Solfly rezistente stiu eu cum sa pun dar acum nuj ce fel de leduri sa iau...ca m-am uitat la astia la zextar si ... sunt de mai multe feluri : de 5 mm deexemplu dar pe cate grade?20 sau 80-90?tu de care ai pus?
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alynutzu_cvm a scris:Solfly rezistente stiu eu cum sa pun dar acum nuj ce fel de leduri sa iau...ca m-am uitat la astia la zextar si ... sunt de mai multe feluri : de 5 mm deexemplu dar pe cate grade?20 sau 80-90?tu de care ai pus?


habar n-am ,m-am dus la magazinul de electronice si le-am ales pe cele mai luminoase.si a iesit bine...banuiesc ca trebuie si unghiul cat mai mare sa lumineze cat mai mult.poate te lamureste altcineva in privinta asta...
  • alynutzu_cvm

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Very Happy k ms mult de informatii..de-acum astept sa-mi spune cineva ce fel de leduri sa-mi iau...Smile
  • jipianu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
O sa vi se para banal ce spun eu dar eu in BORD la opel vectra A am pus Leduri din alea de la Brichete albastre. am pus o rezistenta si le-am lipit cu pistolul de circuitele alea. si se vede foarte bine
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jipianu a scris:O sa vi se para banal ce spun eu dar eu in BORD la opel vectra A am pus Leduri din alea de la Brichete albastre. am pus o rezistenta si le-am lipit cu pistolul de circuitele alea. si se vede foarte bine


baga si tu o poza ,ceva...eu am dat 2lei pe un led si o bricheta(cu led) costa 1leu cred ca e o afacere cu brichetele pana la urma... Very Happy
sunt curios cum se vede...
  • jipianu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mai da cum fac sa Uploadez o Poza aici?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR