Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
O problema aparuta la mine, dupa schimbarea distributiei, facuta in urma cu vreo 4 luni: acum vreo saptamana, am vazut ceva urme de ulei pe exteriorul capacului de la distributie, mai exact, in partea de jos a capacului, spre partea din fata, unde se imbina tot cu ceva din plactic.
Uleiul acesta care era pe acolo, a fost vizibil, dupa ce am luminat acea zona cu o lanterna, sa pot vedea bine.
Am desfacut capacul sa vad intr.adevar daca exista ulei si in interior, unde am cureaua de distributie. Era uscat, nici urma de ulei inauntru, am stres capacul putin la exterior si l.am montat la loc.
Am urmarit chestia asta si dupa vreo doua zile de mers cu masina si tot mai era putin ulei in acea zona. Ma gandesc ca daca exista ulei in acea zona, acest lucru se intampla, normal, cand motorul este in mers, deci la o anumita turatie.
Ce parere aveti, se poate sa fie simeringuri, ceva, care nu au fost montate bine sau alt simering de la axele cu came?
Este pericol sa mai merg asa cu masina?
Masina este Vectra C, 1.8, motor Z18XE.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Simering palier uzat. De preferat sa nu mai mergi asa, crede-ma ca nu ai vrea sa ajunga uleiul pe curea.
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Si trebuie, in mod normal, daca desfac pe acolo, sa schimb din nou distributia, nu?...inclusiv simeringul acela....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR