Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Revin cu o problema legate de bucsi bara stabilizatoare, si anume, cum se schimba?
Am incercat fel si fel de chei inelare, inelare torx, tubulare torx dar nu exista spatiu suficient pentru a efectua manevra de desfiletare si aici ma refer la suruburile care sunt situate in spate.
Am scos si suportul bateriei, am zis ca poate reusesc pe sus, insa....... nimic.
Skip ads

  • e_alin

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Se pot schimba dar foarte greu Sad . Le-am schimbat eu la masina mea acum o luna fara sa demontez decat rotile. Ai nevoie de tubulara torx si inelara torx unde nu intra tubulara si de un elevator ,rampa sau ceva sa poti intra sub masina. iti mai trebuie rabdare si timp, Mie mi-a trebuit cam 3 ore sa le schimb pe ambele parti.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Ooo e bine . am fost la service si aia mi -au zis ca tre sa desfaca ceva cadru de sub masina si ca dureaA mult. Intre Timp am schimbat si bieletele antiruliu si am scapat de troncanit. Insa exista un mi mic joc la o bucsa care va necesita interventia clara. Dar macar acum stiu la ce sa ma astept. Multumesc de raspunsul tau.
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut, care erau simptomele bucsilor de la bara stabilizataore ? la mine troncane cand trec peste asfaltul topit ala de trepideaza...troncane ca o de bucsi duse sau flanse...si tocmai ca: amortizoar si kit nou, bucsi brate noi, semibielete bune, pivoti buni.....si nu ii dau de cap...nu stiu de unde sa o iau....sau pe cine sa mai intreb sa isi dea cu parerea. Mecanicul a dat din umeri ca el nu isi da seama....zicea ceva de caseta...daca nu ii dau altfel de cap o sa dau casetga jos si o trimit la reparat...ca ma seaca troncanitul ala
Skip ads

  • alxblade

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Asa am si eu, Isac, si caseta e proaspat reconditionata... am schimbat la ea de m-am saturat ...si degeaba ..tot boncaneste infundat pe drum denivelat. Doi mecanici au spus ca nu are nimic in neregula ...insa ea bate de ma scoate din sarite.
  • Isac DGP

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
da...enervant....se aude zici ca nu am schimbat o bucsa sau un pivot niciodata...e sacaitor....urmeaza sa vad ce astea de la bara stabilizatoare. si daca nu caseta o dau jos iimi incerc norocul. mai era ceva pe net aici....ceva cu surub de la flansa (nu stiu daca si la H e aceeasi problema ca la G) sa nu starnga nu stiu cum surubul flansa...etc.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
salut, da problema era ca imi troncaneau si pe asfalt bun, desi totul era schimbat ma gandeam ca problema ar fi fost de la bucsile astea. Insa m-am dus in alt service unde le-am aratat ce am schimbat. Problema venea de la bieletele antiruliu care au fost de proasta calitate. Am pus altele desigur si troncanitul a disparut. Deasemenea mi-au zis ca bucsile astea de la bara stabilizatoare pica foarte greu.
PS: Jocul care il vazusem eu la bucsi tot de la bielete se tragea. Nu a mai existat joc dupa schimbarea lor.
Asadar montati calitate, eu am folosit inainte Moog, acum am Lemforder.
  • dobrescu haralampie

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2008 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
e_alin a scris:Se pot schimba dar foarte greu Sad . Le-am schimbat eu la masina mea acum o luna fara sa demontez decat rotile. Ai nevoie de tubulara torx si inelara torx unde nu intra tubulara si de un elevator ,rampa sau ceva sa poti intra sub masina. iti mai trebuie rabdare si timp, Mie mi-a trebuit cam 3 ore sa le schimb pe ambele parti.



de cat sunt cheile ?
Skip ads

  • ANelu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Aceași problema o am și eu am schimbat tot pe fata amortizoare bielete antirolui bielete de direcție se aude la drum cu denivelãri parca a-și merge cu cãruța trebuie sa i-au alte bielete dar care antirolui sãu de direcție care din ele
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Huh? Pentru limba romana apasati tasta 1.
1. depinde de suspensie, daca e cu ids se potriveste doar de ids, invers daca nu ma insel nu sunt probleme(dar pentru asta exista talon cand te prezinti la buticul de piese, mama ei de filosofie)
2. nu bielete fac zgomot ci bucsile barei antirului, se schimba cu altele noi dar operatia este inutila, la mine cel putin zgomotul a revenit dupa cateva luni
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu prea are logica, ca nu aveau suficient timp bucsile sa se ovalizeze. Prea repede, ca sa zic asa.
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
rhydin a scris:salut, da problema era ca imi troncaneau si pe asfalt bun, desi totul era schimbat ma gandeam ca problema ar fi fost de la bucsile astea. Insa m-am dus in alt service unde le-am aratat ce am schimbat. Problema venea de la bieletele antiruliu care au fost de proasta calitate. Am pus altele desigur si troncanitul a disparut. Deasemenea mi-au zis ca bucsile astea de la bara stabilizatoare pica foarte greu.
PS: Jocul care il vazusem eu la bucsi tot de la bielete se tragea. Nu a mai existat joc dupa schimbarea lor.
Asadar montati calitate, eu am folosit inainte Moog, acum am Lemforder.


Lemforder am eu pe Vectra C1.9cdti(1,5 tone)si sunt foarte bune.Am fãcut aprox.80 de mii cu ele si sunt inca OK...si mai ieri am luat cu 60km/h o groapã(vreo 20 cm adâncime,dacã nu chiar mai adâncã)pe centura Pitesti-ului de am zis cã mi-a ieșit amortizorul prin"oalã"..au fost mai scumpe dar a meritat.Piesele de calitate fac totul...
Skip ads

  • therealovy77

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Nu știu exact cum e la Astra H (mie îmi par cam la fel), dar eu am o Zafira A, ce m-a înnebunit cu zgomotele la denivelari, bãnuiam aceste bucșe...
Deci, pentru cei care au troncanit la denivelãri și bãnuiesc ca ar fi aceste bucșe, sugerez (și eu am testat) cea mai simpla și infailibilã diagnoza: am dat jos de tot bieletele antiruliu (stanga-dreapta), apoi am mers cu mașina la un test. Daca troncaneala a disparut, înseamnã ca aceste bucșe sunt terminate (eventual și bara stabilizatoare foarte uzatã).
Pentru o probã nu au fost probleme, capetele ei nu ating nimic, parca e alta mașinã, nici un zgomot.
O zi buna.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,498
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Confirm metoda colegului @therealovy77, cu condiția ca bieletele antiruliu sã fie în mințile lor.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca se umbla pe la bucsile bara stabilizatoare sa nu se foloseasca vaslina pentru montaj,inmoaie cauciucul si in timp incep sa scartaie la cea mai mica miscare de te scot din minti,se foloseste praf de grafit,asa sunt date bucsile originale este suficient sa faca o suprafata alunecoasa pe bara de fier si raman asa ani buni.
Praf de grafit se gaseste in sticlute mici de plastic eu foloseam de la Nigrin poate sunt si alte marci la cantitati cat mai mici si preturi avantajoase,in general trebuie dat cu grafit tot ce inseamna cauciuc montat direct pe metal.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR