Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Pentru schimbarea acestui reper aveti nevoie de chit reparatie presetupa de tubulare de 10, 14, 15, 19, de un mox, ciocan, patent, clesti pentru sigurante o surubelnita, etc. In primul rand scoatem cureaua de accesorii cu ajutorul tubularei de 15 iar cu ajutorul unei surubelnite sau a unui cui blocam rola intinzatoare, scoatem cureaua de pe fulia compresorului dupa care trecem la slabirea piulitei (tubulara de 14) care tine rola. Dupa scoaterea piulitei se scoate ambreiajul urmat de rola si bobina, ultimele doua au sigurante. Eu am demontat capacul compresorului care este prins de corpul compresorului de opt suruburi de 6¨ cu tubulara de 10 dar nu este absolut necesar sa demontam acest capac.
In interior avem un guler de pasla cu o margine metalica pe care o vom scoate urmat de siguranta presetupei si presetupa care o scoatem cu ajutorul clestelui pentru sigurante Trecem la montare si anume prindem capacul pe corpul compresorului in cazul meu, introducem presetupa pe ax cu ajutorul unei tubulare mai mari (19) si cu ajutorul unui ciocan batem in tubulara usor pana intra, punem siguranta si acel guler de pasla Punem bobina, rola si ambreiajul, strangem bine, asezam inapoi pe fulie cureaua. Exclamation Acest tutorial se refera doar la compresorul Sanden SD6V12. Spor la munca.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Presetupa a costat 42 de lei pe comanda de pe o zi pe alta la un magazin de piese auto din Suceava. Astazi am incarcat cu freon instalatia si nu sunt pierderi deci spor la treaba
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
A trecut mai bine de o luna de la schimbarea semeringului, am verificat presiunea in instalatia de ac si este aceeasi
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am tot fost intrebat ce cod are compresorul
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR